Чи вдасться звести закарпатську бюрократію нанівець, відмовитись від паперових грошей, осучаснити адресні допомоги населенню?

Насущні проблеми. Те, що їх сьогодні справді багато, нікому пояснювати не потрібно. Але, варто розуміти, що без активного обговорення і підтримки громадськості, домогтися ефективності вкрай важко.

 

До нинішніх подій, можливо, хтось і готувався, але не проходив точно. Це стосується чи не всіх сфер нашого життя. До прикладу, хто підозрював про потік переселенців зі сходу країни, чи взагалі закритий Крим. Певно ж, ніхто.

Погодьтесь, із поодинокими випадками легше дати раду, але коли це масово – треба розробляти механізми вирішення. Управлінцям сьогодні теж складно, їм і потрібно будувати централізовану інформативну базу. Це оптимальний варіант діяльності усієї системи соціального захисту населення в Україні. Зважаючи на вимоги Євросоюзу, змінювати умови роботи доведеться вже найближчим часом. Закарпаття ж, яке географічно в самому центрі Європи, як завжди, на крок попереду центральної України. Тут уже пропонують осучаснити отримання адресної державної допомоги, вдосконалити механізм визначення і нарахування виплати, звести нанівець паперовий обіг, зрештою, заощадити державні гроші. Про це і не тільки говорили на підсумковій колегії департаменту соціального захисту населення Закарпатської області.

Звести бюрократію нанівець, відмовитись від паперових грошей, осучаснити адресні допомоги населенню  - такі пропозиції озвучив Володимир Красновський, начальник Мукачівського відомства. Каже, Європа вже давно так живе. В українських умовах ці стандарти можуть вдосконалити, пришвидшити і покращити якість соціальних послуг. А також, зекономити державні ресурси, переконаний Володимир  Красновський, начальник  управління  праці  та  соціального  захисту  населення  м. Мукачево.

 «Виплата державних допомог має відбуватись безготівково, тобто гроші нараховуються на соціальну картку отримувача, а відтак отримати перелік відповідних послуг. Це дасть можливість контролювати цільове використання соціальних грошей одержувачем. Для цього потрібно лишень закодувати певну кількість товарів. Це не обмежить людину у виборі, оскільки термінали сьогодні є майже всюди. Знову ж таки, на державному рівні підприємців зобов’язують проводити безготівкові розрахунки. Разом з тим, такий вид оплати дозволить соціальним установам (які, власне, надають допомогу) контролювати використання нарахованих коштів. Все дуже прозоро. Окрім того, такий підхід дозволить на певному етапі підготовки відповідних виплат, зекономити бюджетні гроші. Це повна відмова від паперового обігу, адже щомісячно ми роздруковуємо тисячі відомостей, які вимагають від нас банківські установи. Безготівкова система вигідна й банку: установа свої гроші отримує одразу; рух коштів прозорий; є можливість електронного (цифрового) підпису. Практично весь світ живе без паперових грошей. Між країнами кошти давно рухаються через мережу. Все це оптимізує кількість працівників, якість обслуговування, зменшення паперових грошей. Адже, якщо говорити про соціальну сферу, то тут кількість отримувачів щороку збільшується, а це щодалі – суми збільшуються на мільйони», - зауважує мукачівський чиновник

Віктор Мацола, директор Департаменту праці та соціального захисту населення Закарпатської ОДА, у свою чергу, не проти подібних нововведень. Більше того, вважає їх актуальними.  «Україна підписала асоціацію з Європейським Союзом. Є певні вимоги і ми мусимо уніфікувати своє законодавство. Те, що пропонує Володимир Красновський – це перехід на електронні розрахунки з усіма одержувачами соціальних допомог. Це сучасні методи розрахунків, які тут, на місці, ми повністю підтримуємо. Але, як держава зможе прийняти ці пропозиції, а відтак і втілити їх в життя, то вже цим питанням буде перейматися Кабінет міністрів України», - наголошує Віктор Мацола.

Варто нагадати, що опісля стрімких політичних ротацій у столиці, чиновники, намагаючись позбутися шлейфу утримувачів за «людські» гроші, затвердили пакет антикризових заходів. Передбачалося, що таким чином зекономлять чималу суму, яку раніше витрачали на «соціальний захист VIP-персон». Поміж тим, скорочення державних програм торкнулось не лише високопоставлених чиновників, а й справді незахищених верств населення. Водночас, антикризові заходи в державі на виплату соціальних пільг, допомог та компенсацій – не вплинули. Всі нарахування здійснено вчасно і в повному обсязі, звітують в департаменті.

Віктор  Мацола, директор  Департаменту  соціального  захисту  населення Закарпатської  ОДА розповідає: «За перше півріччя система соціального захисту в області спрацювала добре. Всі належні соціальні допомоги, виплати, компенсації, пільги, субсидії, які були призначені, люди отримали своєчасно і в повному обсязі. Кількість тих людей, які отримали підтримку держави (у порівнянні з першим півріччям 2013 року), зросла на 10 тисяч осіб. Відповідний фінансовий ресурс також збільшився на 130 млн. грн. Тобто, ми зараз працюємо у дуже складних соціально-економічних умовах, але на щастя, поки що вчасно і в повному обсязі вдається довести належні виплати одержувачам».

Гаряча пора-2014 в Україні обпікає не лише вогнем від вибухів на Сході, а й окремими рішеннями, прийнятими державотворцями. Нагадаємо, з першого липня в Україні зросла вартість комунальних послуг. Це вплинуло як на пересічних українців, так і на соціальні заклади краю. Зокрема, на Закарпатті діє 7 будинків-інтернатів. Їх називають режимними об’єктами, чи-то закритими держустановами. Попри специфіку їх діяльності, насущних проблем у них не меншає, а навпаки. До прикладу, в умовах подорожчання газу, води та інших житлово-комунальних послуг, треба вчитися економити. Особливо, якщо взяти до уваги реформу, яка для закладів інтернатного типу в Україні неминуча. Тож профільні установи теж готуються до зими вже.

 Так, за словами В’ячеслава  Микулеця, заступника  директора  Департаменту  соціального  захисту населення Закарпатської  ОДА, «більшість технічних споруд (їдальні, спальні корпуси, господарські приміщення) у цих інтернатах до опалювального періоду підготовлені. Інші споруди потребують капітального чи поточного ремонту. Що стосується інакшої підготовки до зими, то частина будинків-інтернатів про це вже подбала. Зокрема, через гуманітарну лінію частково закуплено теплий одяг, взуття та інший зимовий асортимент (на 62% від потреби). Інтернати, які не мають центрального теплопостачання, придбали тверде паливо (на 70% від потреби). Окрім того, майже на 100% вирішено питання щодо укладення угод із постачальниками харчів. Також подбали про заготівлю необхідних ресурсів для ведення підсобного господарства (на 75% від потреби). Водночас, потрібно наголосити, що навіть із всебічною фінансовою підтримкою обласної і центральної влади, розраховувати лише на державні гроші не варто.

Такі питання, як проведення капітальних ремонтів, будівництва, потрібно вирішувати спільними зусиллями. У закарпатських інтернатах виховується понад тисячу осіб, вони на повному державному утриманні і лише частина з них на геріатрії (платні послуги, які надають підопічним за умови, якщо  в них є працездатні діти). В Україні вже розпочато реформування надання соціальних послуг будинками-інтернатами. Один із пунктів осучаснення – повна паспортизація інтернатних установ (задля ефективного використання енергоресурсів, коштів). Будинки-інтернати сьогодні фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Разом з тим, хотілось би відзначити роботу керівників цих установ, щодо залучення додаткових коштів. До прикладу, у 2013 році додатково віднайшли 1 млн. 700 тис. грн.. А вже за пів року 2014, інтернатні заклади «назбирали» понад 700 тисяч. Ці кошти використовуються для покращення умов перебування підопічних, для їхнього психологічного розвитку, пошуку їхньої творчості. Адже, кожна людина – особистість. Думаю, ми зможемо змінити умови роботи інтернатів в Україні. За новою системою передбачається розробка індивідуальної програми реабілітації для кожного підопічного. Це вже починає працювати». 

За підсумками нещодавньої колегії керівники місцевих органів соціального захисту населення отримали настанови щодо покращення якості послуг. У відомстві вкотре нагадують, у зв’язку зі зростанням комунальних тарифів, в Україні запроваджено новий вид адресної допомоги – компенсацію. За більш детальною інформацією закарпатцям радять звертатись до органів соціального захисту за місцем проживання.

Євгенія Фанта для Ужгород.net

 

27 липня 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів