Відколи Україна переживає складні часи, у закарпатців патріотичні почуття з кожним днем міцнішають!
Синьо-жовті барви у всьому! Українська символіка - як ніколи - на піку популярності. Ужгородці почали активно використовувати державні символи не лише у святкові дні, а й у повсякденному житті.
Жіночі прикраси та декоративні речі виконані у патріотичних кольорах – користуються неабияким попитом, кажуть майстрині. А ось національне українське вбрання – вишиванка, стала невід’ємною частиною гардеробу місцевих панянок. У чому ще проявляють свій патріотизм мешканці обласного центру Закарпаття, з’ясовувала кореспондент Ужгород.net.
Відколи Україна переживає складні часи, у закарпатців патріотичні почуття з кожним днем міцнішають. Свою підтримку та любов до Батьківщини краяни висловлюють по-різному. Ужгородські дизайнери наголошують: цього року неабиякий ажіотаж на одяг із патріотичною символікою та на вишиванки. Національне вбрання закарпатці одягають не лише на свята, а й у будні.
Ужгородський дизайнер одягу Юлія Демчук розповідає: «Національний одяг зараз дуже популярний. Молодь та люди старшого віку хочуть мати у своєму гардеробі українську вишиванку. Навіть ті українці, котрі проживають за кордоном хочуть і там заявити про себе, про свою національність, про те, що вони люблять Україну. Тож зараз кількість бажаючих мати вишиванку не лише в Ужгороді, а й поза межами України - збільшилась в рази».
Вироби хенд-мейду, виконані у патріотичному стилі, теж популярні серед за карпаток, каже ужгородська майстриня. Протягом літа вона створила сотні прикрас в українському стилі. Браслети, персні, сережки та намисто у вигляді маків та калини – носять і дорослі, і малі. А ще значно побільшало бажаючих мати прикраси у синьо-жовтих кольорах. Так, Ліна Ісак, майстриня хенд-мейду, зізнається: «Подивіться навколо: всюди розфарбовують жовто-блакитні кольори. Навіть місто одягають у синьо-жовті фарби. Кольори державного стягу - на піку популярності. Коли я виходжу на ярмарок зі своїми роботами – прикраси, виготовлені у кольорах національного прапору – одразу розкуповують. Мене це радує! Адже люди стали звертати увагу на свою країну та символіку. А це дуже приємно».
Цьогоріч синьо-жовті барви заполонили і простір модної індустрії. Місцеві дизайнери розповідають – кольори національного стягу завжди були актуальні, адже їх часто використовують у декорі інтер’єру. Проте зараз текстильні речі ручної та фабричної роботи, виготовлені у синьо-жовтих барвах – на піку популярності. В обласному центрі попит на такі стильні подарунки та елементи декору – чималий.
Ужгородський дизайнер інтер’єру Катерина Моргентал наголошує: «Ужгородці надають перевагу таким речам, які відносяться до патріотизму. Зараз дуже актуальні кольори, які можна назвати патріотичними і проукраїнськими. Жовтий, синій, ультрамарин, поєднання з лимонним - запанували увесь простір модної індустрій, інтер’єрного та текстильного дизайну».
Тим часом історики переконують, що кольори, у які зараз одягається чи не вся країна, мають особливе значення. А вибір та поєднання жовтого та синього – не випадкові. Більше того, кожен геральдичний колір, який відображається у прапорі – це цілий набір важливих значень.
Історик Сергій Ганус стверджує: «Значення кольорів національного стягу трактують по -різному. Одні вважають – що синій колір - це безмежне українське небо, а жовтий – золоті українські лани. Утім, фахівці з геральдики вважають таке тлумачення надто простим та банальним. Тому переконані, що синій, це - колір сумління, благородства, рішучості; жовтий – це колір досконалості, вищої духовності та обрання свого шляху».
Кольори українського прапора присутні і у символіці Євросоюзу. На стягу ради Європи зображені дванадцять золотих зірок на синьому фоні. Що означає прагнення західного світу до досконалості та повноту – наголошує історик.
Так, Сергій Ганус розповідає: «Тут йдеться про логіку вибору та свого цивілізаційного зорієнтування. Тому інтерес до європейської символіки є цілком природний. Цей прапор має девіз: In varietate concordia (з лат.: єдність у різноманітності). Справді, Європейський Союз прагне до узгодження інтересів окремих його складових. Так, після офіційного затвердження, яке відбулось восьмого грудня 1955 року (це свято непорочного зачаття Діви Марії – тут є християнські конотації) – Рада Європи стала пропонувати використовувати цей символ й іншим європейським організаціям. Врешті-решт, цей прапор був затверджений як офіційний стяг Європейського Союзу»
Утім, збіги у кольорах історики вважають випадковістю. Адже барви українського стягу почали використовувати значно раніше аніж кольори у символіці Європейського Союзу.
Мирослава Куруц для Ужгород.net
До цієї новини немає коментарів