«Легкі» кредити. Фінансові аферисти. Як не стати жертвою кредитних махінацій
«Я знаю чотириста відносно чесних способів відбирання грошей». Остап Бендер «12 стільців»
Послідовників відомого літературного героя вистачає і в Україні. Пропозиції отримати «легкі гроші» масово з’являються хвилями. Останні півроку юридичну безграмотність разом і наївність людей використовують кредитні аферисти. А зачарованих можливістю швидко отримати кошти завжди вистачатиме, тому безробіття, на жаль, шахраям не загрожує.
Як розпізнати аферистів і «не клюнути» на гачок? Поради дає фінансовий консультант Юрій Сабадош.
- Коли мова йде про фінансові махінації, то в першу передбачаються гроші? Чому?
- Можна купити майно,квартиру, машину, золото. Кожен з цих факторів являє собою цінність, але вони мають різну ліквідність. Тобто, що я можу швидше забрати . Фінанси - це найбільш ліквідний товар, а відповідно і найбільша спокуса. Яким чином може одна людина заволодіти грошовими коштами іншої? Оскільки ми говоримо про махінації – передбачаємо нечесним шляхом. Одне обіцяється, інше зовсім робиться.
- Які із різновидів фінансових махінацій зараз найпоширеніші?
- Я думаю, кожен із вас бачив листівки - кредити, кредити, кредити. Без довідки про доходи. Із поганою кредитною історією. Без нічого. Просто прийдіть. Потрібне лише ваше бажання і паспорт.
Є певна категорія людей, яка вірить – якщо написано значить це правда. В основному вони діють локально і в певному районі.
- Конкретні приклади?
- До мене звертаються люди із проханням перевірити певну інформацію або певну структуру. Побачили оголошення. Вони би хотіли отримати кредит під конкретний проект. Я звертаюся за один день в декілька інстанцій в Ужгороді. Усі пропонують швидкий кредит – до 500 000 гривень практично протягом доби. Що для цього потрібно. Заплатити 5 відсотків від суми, яку хочете отримати. Це плата за фінансовий ризик. І друге – ще 3 відсотки – страхування життя. Тобто здається все озвучується логічно. Коли ж ви дивитесь документи, зверніть увагу, вони набрані мікродруком. Навіть молода людина без зорових проблем не зможе прочитати. Це по-перше, по-друге, перераховано дуже багато пунктів, щоб ви «втопились», навіть якби ви сіли їх вивчати.
- Умови «кредитування» пропонують однакові чи все таки є певні відмінності?
- Організації різні, фірми різні, договори ідентичні - крапка в крапку, кома в кому, жодних відмінностей немає. Всюди зареєстровані однакові приватні підприємства. Відразу скажу, що все це ведеться однією людиною, або, принаймні, одним засновником.
Якщо ви починаєте задавати питання більш поглиблено, то аферисти починають плутатись у фактах. Один називає суму платіж один, друга фірма – інший. Хоча умови ідентичні.
- Ви просите подивитись договір, це вже складне питання. Завжди легко сказати – ви мене не так зрозуміли, я вам цього не говорила, або говорила інше. Ви можете тільки на підставі документів на щось апелювати.
- Типові ознаки аферистів?
- Типовими є не лише документи, а й приміщення і працівники. Дівчата одного типу, в міру привабливі, в яких має бути підв’язаний язик, задача в них одна – заговорити. Маніпуляція словами. Обман буває двох видів – подання недостовірної інформації, і друге – подання інформації частинами. Таким чином, що я вам цього не сказав, але у вас в голові склалась ця думка. І у випадку чогось я вам скажу – я вам таке говорив.
Друге, всі вони знаходяться в орендованих маленьких приміщеннях. Всюди сидить один охоронець. Лише для вигляду. І для того, аби люди, які зрозуміють, що їх ошукали не розбили лице тій дівчині.
Всюди стоїть камера в куточку, яка підключена трансляція на київський сайт. Тобто, у випадку чогось люди які контролюють приймають дзвінки. З іншого боку сидить юрист, задача якого відтягнути справу, що вона «вмерла» сама. Вона тут не відповідає, всі питання до юридичної особи.
У всіх у них одна страхова компанія, яка нікому не відома. Вона і створюваласьпід цей або інший об‘єкт. Тобто в них є ліцензія і за великим рахунком їх нема в чому звинуватити. Тарифи страхових компаній неадекватні. В цьому випадку це в 60 разів більше.
До речі хочу звернути увагу, у лівому верхньому кутку договору є логотипи неіснуючої організації, щоб у вас склалась асоціація. Біло-червоним кольором написано альфа гроші, щоб у вас здалося, що це відомий банк. Ні, це не має жодного відношення до них.
- Чи перевіряють фінансову історію людини?
- В них є телефони. Ви телефонуєте насампочаток, вони просять лише прізвище. Ніби – то для того, аби перевірити. Насправді, ніхто вас не перевіряє, а через півгодини передзвонять і скажуть – все нормально, навіть якщо у вас 10 виконавчих проваджень, борги.
- За рахунок чого все таки аферисти «наживаються»?
- За рахунок відсотків за фактично ненадані послуги. При чому, вони гроші не беруть, людина сама йде в банк. Всі до єдиного ці організації мають рахунок в одному банку. Заплатити треба 5 і 3 відсотки. Разом 8. 3 відсотки буцім за страхування – найменш імовірне - смерть в результаті нещасного випадку. Тариф, який пропонується – в 60 разі вище, ніж те, що ви можете піти рядом і купити. І ще 5 відсотків - організації за послуги. Ми вирішили зробити контрольну закупку і провести все це. Від суми 500 тисяч - це 40 тисяч грн. Опісля нам було сказано – вас реєструють в системі. Що таке реєстрація, це щось віртуальне. Отже, людина заплатила гроші. Прийшла із чеком. Вас реєструють в системі. Але не встигають, переносять на завтра, післязавтра і так далі. Випробовують ваш терпець. Коли все таки терпець увірвався, вам із впевненістю заявляють - я виконавець. Є організація, є фірма. Ми лише підписали і передали їм. Все. Тобто виконали посередницькі функції. А справжнього власника ви не знайдете.
Вас має насторожити, що вони нічого не просять під заставу. Давайте самі подумаємо, якщо у вас є гроші чи дали би ви хоч кому з вулиці? Логічно, що ні. Тоді чому можна уявити, що хтось готовий дати.
- То хто винен в тому, що тебе ошукали? Виходить, що сама людина? Ваші поради.
- Сила цих аферистів не в тому, що вони сильні, а в тому, що ви не вірите в свою силу. В нашій країні хороше законодавство європейської країни Те, що ми в них не віримо, не знаємо і не використовуємо – питання до самих себе.
Я би порадив завжди писати заяву і реєструвати її. Не просто принести в міліцію чи відправити листом. Забирайте ордерів корінець.Телефонуйте 102.
Друге, ці люди можуть змінювати почерк, прізвища, але ідентифікаційний код – ні. Все записуйте. Бити треба по всіх варіантах. Людина мала отримати кредит, гроші, але їх із самого початку і не передбачалось. Це обман, і він має бути покараний.
Дивіться що ви підписуєте. Все, що написано, має бути виконано. Якщо там є питання, які суперечать тому, що говорилося – задавайте питання. Майте на увазі, відповідати буде документ. Рішення прийматимуться на підставі документу. Перевірте їх, запишіть собі все, що там є. Якщо ви відчувайте підозру, одразу фіксуйте, дзвоніть у міліцію і нічого не підписуйте.
Ніхто не зможе вас обманути до тих пір, поки ви не дасте можливість цього зробити. Будьте уважними та ігноруйте пропозиції «легких грошей».
Валерія Громицька для Ужгород.нет
До цієї новини немає коментарів