На Закарпатті почастішали випадки отруєння грибами!
Так, з початку вересня шістнадцятьом закарпатцям медики Ужгородської міської лікарні поставили такий діагноз.
Фахівці кажуть, що потерпілі отруїлися дикорослими гливами, які зібрали неподалік села Худльово, що на Ужгородщині.
Зі слів медиків, впродовж останніх п’яти років саме в Ужгородському районі фіксують найбільшу кількість отруєнь грибами. Кореспондент Ужгород.net дізнавалася подробиці причин та симптомів отруєння.
Протягом останніх двох місяців по допомогу медиків звернулися більше двадцяти мешканців Ужгородщини з підозрою на отруєння грибами. Шістнадцятьом хворим лікарі підтвердили діагноз та надали невідкладну медичну допомогу. З симптомами отруєння пацієнтів госпіталізували після вживання дикорослих грибів.
Завідувач терапевтичним відділенням Ужгородської міської клінічної лікарні Любов Смагіна розповідає: «Всі шістнадцять хворих, які звернулися до нас - отруїлися дикорослими грибами – гливами. Серед постраждалих – більшість мешканців Ужгородського району, котрі збирали гриби біля села Худльово. Була така сім‘я, де батько сам зібрав гливи, приніс додому, відтак отруїлися всі члени родини. Симптоми теж були у всіх одинакові, це: біль у животі, нудота, блювота, проноси, слабкість. У таких випадках необхідно в першу чергу промити шлунок, випити активоване вугілля і викликати швидку допомогу для госпіталізації».
Найбільшу кількість випадків отруєння грибами зафіксували на Ужгородщині. Протягом останніх п’яти років понад тридцять мешканців району, серед яких одна дитина отруїлися неїстівними грибами. В обласній санепідемслужбі кажуть, що серед основних причин – недостатня обізнаність краян щодо правил збирання та приготування грибів.
Крім того, велику кількість отруєнь фахівці пов’язують з погодними умовами. Вікторія Вігола, головний спеціаліст санітарн гігієнічного відділу ГУ Держсанепідемслужби у Закарпатській області, наголошує: «Гриби - це дарунок лісу, але, одночасно вони є небезпечним продуктом, який може спричинити виникнення харчових отруєнь, у тому числі й летальних випадків. На Закарпатті впродовж останніх років кількість випадків отруєнь грибами коливається в межах від одного до тринадцяти. Постраждалих – понад двадцять краян. Це число пов’язане в першу чергу з урожайністю грибів в даний період року. Чим кращі погодні умови, тим більше грибів, відповідно - і більше отруєнь серед населення. Утім, два роки тому, незважаючи на високу урожайність - ми зафіксували найменшу кількість отруєнь серед закарпатців. Цього року крім шістнадцяти мешканців Ужгородщини, один берегівчанин теж отруївся грибами».
Як розповів 81-річний мешканець с.Ляхівці, що на Ужгородщині (сусіднє село з Худльовим), Василь Горват, минулого тижня до ужгородської лікарні у гастроенторогічне відділення потрапила вся їхні родина (5 осіб) через отруєння гливами. Дідусь стверджує, що на грибах знається, але молоді гливи таки можна сплутати з іншими подібними неїстівними грибами. Що саме цікаве, при приготуванні глив господиня додала цибулю, яка при 30-хвилинному кип’ятінні не потемніла. Це і збило з пантелику досвідчених місцевих грибарів, які залюбки повечеряли, вже як з’ясувалося пізніше, отруєною «смакотою»...
Нині на місцевих ринках попит на гриби значно нижчий ніж торік, кажуть продавчині. Хоч ціни й не зросли, та ужгородці не надто активно роблять грибні запаси на зиму. А ще покупці стали більш прискіпливіші у виборі товару.
Так, Світлана Петрова, місцева продавчиня, зізнається: «Цього року вартість грибів така ж як торік. Проте, ужгородці стали рідше купувати ці продукти. В день я можу продати до десяти кілограмів, тоді як минулоріч покупці були набагато активніші. Перед тим як купити гриби, люди питають, де їх зірвали, звідки привезли. Часто цікавляться чи не отруйні ці гриби. До речі, більшість покупців надають перевагу сушеним білим грибам».
Отруйні гриби краяни часто сприймають за їстівні. Тож тим, хто вирішив поповнити комору грибними наїдками, зокрема, опеньками, печерицями та сироїжками – фахівці радять бути особливо обережними під час збирання.
Більше того, аби вберегтися від отруєнь – слід дотримуватися основних правил зберігання та приготування. А ось дітям до дванадцяти років, людям похилого віку та вагітним жінкам медики радять взагалі утриматися від вживання грибів.
Мирослава Куруц для Ужгород.net
До цієї новини немає коментарів