Два найпопулярніші закарпатські санаторії віднайшли, як «безболісно» зійти з «газової голки»

Останнім часом на Закарпатті, а клімат у нас узимку м’який і відносно теплий, багато хто почав діяти за принципом: газ – добре, а дрова – краще. І люди повертаються до традиційного обігріву домівок - дровами.

 

Голубе ж паливо використовують лише для приготування їжі й потреб у ванних кімнатах. У містах першими в Україні відмовилися од великих котелень комунтеплоенерго, де чимало тепла «забирали» старі поіржавілі траси, й перейшли на ощадливе індивідуальне опалення, встановивши у кожній квартирі сучасні компактні котли. На альтернативне опалення поступово переводяться й бюджетні установи – лікарні, школи, дитсадки, сільради... Це вже дає  області змогу економити до третини природного газу.

І ось один з промовистих прикладів – у добре відомому санаторії «Карпати», що розкинувся у колишніх володіннях графа Шенборна неодалік курортної Сваляви, усередині квітня минулого року стала до ладу новозбудована котельня на твердому паливі. Два водогрійні котли обігрівають два корпуси оздоровниці площею до трьох тисяч квадратних метрів.

«Вартість робіт становила понад півтора мільйона гривень, - каже головний лікар «Карпат» Іван Кошеля. – Але це дає змогу санаторію одразу ж на половину зменшити використання газу і щороку заощаджувати 194 тисячі кубометрів. Це дуже суттєво. І - вигідно. Тому плануємо вже після нового року, сподіваючись на нормальне фінансування, реконструювати газову котельню №2, якою обігрівається семиповерховий корпус, аби її також перевести на дрова».

Як справжні й передбачливі господарі, санаторники зберегли й газове обладнання старої котельні, щоб у випадку сильних морозів або чогось іншого обігрівати заклад газом.

Частину дров закуповують у лісгоспах і займаються самозаготівлею – це додаткова вигода. Тим паче, що влітку Карпатами пронеслися великі вітровали й полягли тисячні площі букових лісів. Деревину треба якнайскоріше розробляти й вивозити, аби не пропадала.

І ось другий приклад. Головний лікар відомого своїми трьома видами  цілющих мінеральних вод санаторію «Квітка полонини» і водночас найбільшого й найкращого рекреаційного комплексу «Сузір’я» Павло Ганинець, котрий давно і перший у області встановив, окрім сучасної газової котельні на німецькому обладнанні, - електрогазогенератори.

Тобто ті агрегати нагрівали воду, забезпечували опалення і -  давали свій струм. Тож,  обидва санаторії стали незалежні від зовнішніх чинників. Тепло, яке виробляли ці агрегати, подавали для обігріву. А коли м'яка зима - навіть котли не запалювали. І мали свій струм. А якщо й купляли електроенергію від держави, то своя, до прикладу, обходилася втричі дешевше. Але газ  щодалі стає дорожчим і досить дратівливим енергоносієм.

Тож, Павло Ганинець, як  справжній і далекоглядний господар, знаходить вихід з будь-якої ситуації. Він відмовився від газових генераторів і перевів їх у резерв – «газ тепер коштує надто дорого». Наразі триває монтаж двох котлів по 500 кіловат – разом – один мегават, розрахованих на тверде паливо: дрова й вугілля.

Арифметика проста. Пан Ганинець каже, що зараз, коли ще відносно тепло, очолюваний ним комплекс спалює до 80 тисяч кубометрів газу на місяць. Це коштує майже 500 тисяч гривень. «А коли стане холодніше, в зимові місяці, - веде далі головний лікар, - спалюється до ста тисяч кубиків, тобто майже на 620-630 тисяч гривень». – «А якщо порівняти з дровами?» - запитую. – «На добу дрова коштують дві тисячі гривень, тобто на місяць – 60 тисяч гривень. Тобто, економія у три – три з половиною рази! Це взимку, а влітку – у два рази. Звичайно, нам треба нагрівати дуже багато води на всілякі лікувально-профілактичні процедури, у басейн, на опалення корпусів... Але заощадження – очевидні. До того ж  вся котельня під запуск обійдеться до півтора мільйона. От неважко порахувати, протягом якого часу вона окупиться. Запустимо її буквально за кілька тижнів. Зараз триває монтаж».

Що ж, дров – і якісних, з твердолистяних порід - навколо вистачає. І це та сировина, яка постійно приростає. А лісгоспи й заготівельники попередніми роками, не знали, куди дівати дрова й у хорошому випадку відпускали за символічними цінами, а в гіршому навіть не вивозили з лісосік – невигідно було. Тепер на наше, карпатське традиційне паливо накинулися всі. І це нормально.

Тим паче, що держава планує компенсовувати господарям витрати на встановлення нових котлів, які працюватимуть на дровах, пелетах, вугіллі й різних відходах лісозаготівлі.

Василь Нитка для Ужгород.net

Фото автора: головний лікар-новатор  Павло Ганинець

 

17 листопада 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів