Про найгарніший зимовий спорт
Фігурне катання можна без перебільшення назвати одним із найгарніших видів зимового спорту.
Він дивовижний: і красивий, і поетичний, і для здоров’я корисний. За багатовікову історію ковзанів про них написано чимало добрих слів, створено багато літературних творів та чудових живописних полотен, знято ряд фільмів.
Нині можна сміливо стверджувати, що катання на ковзанах, на відміну від попередніх століть, стало доступним практично кожному.
Історична довідка
Катання на ковзанах відоме вже понад 3000 років. Спочатку як леза використовувалися вирівняні й заточені кістки, які прив’язували до підошов взуття. Рух ковзанів при цьому був не тільки прямим, але й бічним, з прослизанням. Сучасна техніка катання стала доступна тільки з появою сталевих лез із гостро заточеним краями. Вони ріжуть лід, а не ковзають по його поверхні. Перехід до нової техніки здійснили голландці, які відкрили новий спосіб руху приблизно в XIII–XVI ст.
Географія Нідерландів (річки та канали, що замерзають узимку) сприяла розвитку катання на ковзанах у цій країні. У XVII ст. тамтешня молодь почала влаштовувати ковзанярські змагання. Після них часто починалися танці на льоду, які згодом перетворилися на сучасні види спорту – ковзанярський спорт та фігурне катання.
З Нідерландів катання на ковзанах стало поширюватися по Західній Європі. Любителі цього виду почали організовуватися в клуби, перший з яких з’явився в Единбурзі в 1740 році (за деякими відомостями – в 1642-му). Континентальна Європа сприйняла катання на ковзанах як елітарну розвагу, доступну тільки вищому класу. У Священній Римській імперії ковзани популяризував імператор Рудольф II, у Франції підтримував король Людовик XVI.
На ковзанах каталися і в Китаї, де ця розвага була відома в імперії Сун і стала ще популярнішою в імперії Цин.
У пострадянських країнах катання на ковзанах відоме ще з часів Петра I, коли цар привіз з Європи перші зразки ковзанів. Саме він придумав новий спосіб кріплення – просто до чобіт – і створив таким чином «протомодель» сьогоднішнього оснащення фігуристів.
Користь катання на ковзанах
Про користь занять на свіжому повітрі говорити можна багато. Адже катання на ковзанах по праву вважається хорошим способом оздоровленням. Ігри та вправи на льоду стимулюють рухову активність, поліпшують стан здоров’я та загальну фізичну підготовку.
Катання можуть дозволити собі люди різного віку, але найбільш важливе воно для школярів. Систематичні заняття на ковзанах сприяють розвитку рухової системи, поліпшенню обміну речовин, функціонуванню серцево-судинної і дихальної систем, зміцненню нервової системи. Крім того, катання розвиває вестибулярний апарат, збільшує його стійкість.
Рухова активність на морозному повітрі сприяє появі гарного настрою в дітей, ліквідації розумової перевтоми. Регулярні тренування впливають на фізичний розвиток, поліпшують фізичні якості, які формуються саме в цьому віці: спритність, швидкість, витривалість, гнучкість.
Катання на ковзанах важливе для дітей, у яких виявлено ожиріння, порушення обміну речовин. Цей вид спорту допомагає загартовуванню організму і збільшує його опірність до інфекційних захворювань.
Як обрати ковзани
Ковзанів, які годилися б для всіх видів ковзанярського спорту, немає. Одні потрібні для швидкісного бігу, інші – для хокею, треті – для фігурного катання, четверті – для простого.
Ковзани діляться на прості та бігові. Простими називаються ті, що належать до систем «Снігуронька», «Нурміс», «Англійська спорт», і хокейні.
Бігові ковзани спортсмени називають «бегашамі» та «норвежками». Лезо в них тонше й довше, ніж у простих. Стійкості для новачків менше, зате бігти на таких ковзанах можна швидше.
Навчитися кататися можна на будь-яких ковзанах. Але в ранньому дитинстві найкраще починати на «снігуроньках» або хокейних. На них легше оволодіти технікою бігу.
Черевики для ковзанів бажано купувати більші на розмір за той, який ви носите в повсякденному житті.
Потрібні теплі шкарпетки, але тільки одна пара. Якщо одягнете дві або матимете великі черевики, які вільно бовтаються на ногах, то не зможете відчувати лід, і вам буде важко керувати ковзанами.
Катання принесе задоволення тільки тоді, коли леза наточені. Точать їх так, щоб не було задирок – на всіх чотирьох ребрах.
Щоб уберегти леза ковзанів від затуплення (при виході з роздягальні на каток) і механічних пошкоджень, потрібно обов’язково надягати чохли. Якщо не купите їх у магазині, то можете зшити з товстої шкіри або зробити з велосипедної трубки.
Як шнурувати черевики
Шнурувати черевики потрібно хрестоподібним способом. Шнурки не повинні бути товстими. Їх кінці вставте в отвори черевика зверху, і тоді при стягуванні шнурування не розпускатиметься. Нижню частину не слід стягувати сильно; середню, навпаки, обов’язково затягуйте туго; а верхню шнуруйте вільно, щоб при нахилі вперед ніщо не заважало руху.
Як одягатися на каток
Найкраще одягти вовняне трико (рейтузи) і светр. Якщо ж у дитини немає такого костюма, підійде звичайний тренувальний або лижний. Не зайвим буде одягти поверх светра брезентову чи балонову курточку, яка захищатиме від вітру.
Одяг потрібно обирати легкий, зручний, він має облягати фігуру, щоб було менше опору повітря при бігу. Під костюм зазвичай одягають теплу трикотажну білизну. На ноги – вовняні шкарпетки, а якщо дуже холодно, то пальці ніг обгортають папером, на нього надівають ще одну пару шкарпеток (можна еластичні з шерстю). Шапочка повинна закривати не тільки волосся, але й вуха, які дуже чутливі до морозу.
Поради початківцям
Після катання насухо витріть леза рушником, щоб запобігти іржавінню.
Не хвилюйтеся через падіння. Кожен падав й упаде ще не раз. Це частина процесу навчання, і марні тривоги лише перешкоджають прогресу.
Хороший спосіб подолати тривогу та почуватися впевненіше – просто побродити на ковзанах або вільно покататися, базікаючи з друзями.
Першого разу тримайтеся за огорожу і спробуйте гладко поїхати. Розмови з друзями допоможуть позбутися страху падіння.
Довіртеся льоду. Повторюйте про себе: я вірю льоду.
Довші леза здаються новачкам більш стійкими. «Норвезькі» ковзани з жорсткими, високими чобітьми і природний лід – найкраще, що можна порадити початківцю.
Уміння кататися на роликах також допомагає виробити рівновагу та освоїти ковзани.
До цієї новини немає коментарів