Новації закарпатської Феміди: виклик до суду через SMS-повідомлення
У рамках пілотного проекту, який стартував ще в червні 2013-го, закарпатці мають змогу отримувати повістки до суду на мобільні телефони. Апеляційний суд Закарпатської області – один із перших учасників проекту, де була застосована така форма повідомлення.
Працівники закарпатської Феміди відзначають: нині серед краян ця послуга – популярна, ба більше, Закарпаття - серед лідерів за кількістю відправлених SMS-повісток упродовж 2014 року.
Майже два роки закарпатцям надсилають повістки до суду не лише через пошту, а й на мобільні телефони. Ця послуга стала доступною завдяки пілотному проекту, який ініціювала Державна Судова Адміністрація у 2013 році. Спершу нововведення запровадили у Печерському та Святошинському районних судах Києва, Автозаводському районному суді Кременчука та в апеляційному суді Закарпатської області.
А вже на початку жовтня 2013 року всі місцеві та апеляційні загальні суди долучилися до участі в проекті. Зі слів представників Феміди, електронна форма повістки у вигляді SMS-повідомлення має чимало переваг не лише для громадян, а й для самих судів.
Дмитро Камінський, керівник апарату апеляційного суду Закарпатської області наголошує: «В першу чергу повістка у вигляді SMS- повідомлення є доступною для кожного учасника судового процесу, хто має мобільний телефон. Відбувається це в такий спосіб: будь-яка особа, яка звертається до суду (якщо вона є стороною у справі, що слухається у суді, й неважливо її процесуальний статус) подає заяву в канцелярію суду, у якій зазначає своє прізвище, номер мобільного телефону і номер справи - ці дані вносяться в систему. Після того як суд призначає справу до розгляду, на мобільний телефон приходить SMS-повідомлення.
Ця послуга - проста і зручна у користуванні. Людина отримує на свій мобільний SMS, у якому вказується місце, час слухання справи, а також інформація про те у якості кого ця особа викликається в судове засідання. Найголовніше те, що учасників судового процесу оперативніше інформують про час та місце проведення засідання. Виключаються випадки коли сторона отримує судову повістку у день розгляду справи або пізніше. Крім того, така форма відправлення зменшує навантаження на працівників апарату суду, а також заощаджує не лише час, а й бюджетні кошти кожного платника податків. Якщо порівнювати вартість поштового відправлення і SMS- повідомлення, то останнє – має більше переваг і коштує дешевше, аніж паперове. Ми підрахували, що судова повістка в електронному вигляді у середньому коштує 0, 63 грн., позаяк поштове відправлення обходиться дорожче - більше восьми гривень, а точніше – 8 грн. 30 коп. Ясна річ, що різниця відчутна».
В апеляційному суді Закарпатської області зазначають - переваги електронної форми SMS- повістки насамперед відчули краяни. Протягом двох років цією послугою скористалися у всіх місцевих судах краю. Більше того, Закарпаття – лідирує за кількістю відправлених SMS-повідомлень.
Керівник апарату апеляційного суду Закарпатської області Дмитро Камінський запевняє: «Наші краяни стали дедалі частіше користуватися цією послугою. Найбільше SMS-повісток торік відправив Мукачівський міськрайонний суд. До прикладу, лишень у грудні минулого року судом було доставлено 1240 таких повісток. Це досить позитивні показники, які свідчать про те, що ідею з мобільною інновацією краяни активно підтримали. Крім того, Мукачівський міськрайонний суд у трійці кращих в рейтингу Топ-50 судів за кількістю доставлених SMS-повісток за минулий рік. Також слід відмітити, що у всіх без виключення судах краю ця послуга працювала й була доступною для громадян. Протягом минулого року ми спостерігали суттєве зростання кількості надісланих судами повісток у вигляді SMS. Наприклад, у червні 2014-го місцевими судами було надіслано 359 повісток, а вже у грудні -1583. Щодо загальноукраїнських показників, станом на грудень 2014 року місцевими та апеляційними загальними судами протягом року було надіслано майже вісімсот тисяч електронних повісток».
Цю новацію запровадили задля того, аби забезпечити своєчасне отримання учасниками судового процесу повідомлень та повісток, наголошують в апеляційному суді Закарпатської області.
Для того, щоб отримати повістку в електронній формі, учасникові судового процесу потрібно попередньо написати відповідну заяву до суду. Достатньо її подати в суд І інстанції. Якщо така заява подана в місцевий, тоді апеляційний суд буде надсилати судові повістки за допомогою SMS – автоматично.
Лариса Лемко, начальник відділу забезпечення діяльності судової палати з розгляду кримінальних справ та справ про адміністративні правопорушення наголошує: «Ми створюємо всі умови, аби доступ до суду для наших краян був комфортним та зручним. SMS – повістку направлять лише у випадку, якщо учасник процесу погодиться отримувати її в такому вигляді. Сам текст повістки, облік і її відправка у вигляді SMS здійснюється в автоматизованій системі документообігу суду. Дату і час доставки такого повідомлення роздруковують, і, безумовно, долучають до матеріалів справи».
Хоч електронна форма значно дешевша, утім, відмовитися від послуг пошти – сьогодні неможливо, кажуть в апеляційному суді Закарпатської області. Впродовж минулого року надіслано понад двадцять тисяч повісток та повідомлень через пошту.
Мирослава Куруц для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів