Закарпатські діти у школах голодуватимуть?
Дешева їжа замість якісної. Харчування дітей в освітніх закладах краю значно погіршилося.
Допоки дитина перебуває вдома, батьки самі стежать за її харчуванням. Але, коли їхнє чадо йде в садочок або школу, - дуже складно простежити, коли і чим він пообідав. Тож, як забезпечені харчуванням закарпатські діти в освітніх закладах, вивчала кореспондент Uzhgorod.net.ua.
Нині в ужгородських освітніх закладах забезпечити підростаюче покоління поживною їжею - щонайменше вкрай складно. Грошова норма, якою керуються у дитсадках і школах міста, затверджена ще в 2011 році. А ціни на продукти харчування з того часу зросли в кілька разів.
Ще до прийняття Державного бюджету вітчизняні освітяни мали намір змінити систему харчування в дошкільних закладах та ЗОШ. «Зокрема, планувалося, що діти 1-4 класів не будуть отримувати їжу за державні кошти. Документ попередніх змін був виставлений на сайті Міносвіти України, відтак місцеві освітяни мали змогу ознайомитись із текстом і в подальшому його активно обговорювали, - розповідає начальник управління освіти Ужгородської міської ради Оксана Бабунич.
Але, в результаті був прийнятий документ, який суттєво відрізнявся від анонсованого. Це призвело до того, що місцева влада змушена була переглянути грошову норму, яка не змінювалась ось уже кілька років. Нагадаємо, для вихованців садків ця норма становила 10 грн., а для учнів 1-4 класів – 4 грн. 80 коп.
Щоб врегулювати це питання, в Ужгороді провели громадські слухання, на які запросили депутатів, керівників навчальних закладів, голів батьківських комітетів, громадських активістів і самих підприємців, які безпосередньо надають послуги гарячого харчування дітям. Оскільки бюджет міста Ужгород приймався ще до внесення запланованих нами змін, то вкрай важливим було заручитися підтримкою бюджетної комісії. Рішення про збільшення грошової норми на харчування дітей винесено на розгляд виконавчого комітету, який, у свою чергу, підтримав запропонований проект. Одне із головних нововведень – оплата за харчування 40/60 %, де більшу частину сплачують батьки, а меншу – держава. Раніше за їжу у навчальних закладах сплачували 50 на 50. А в Ужгороді із 10 гривень батьки оплачували лише 4,5 грн., а решту – бюджет. Тож, з 1 лютого батьки сплачуватимуть за харчування дітей за новою системою – 60 на 40.
До цього часу місцеві освітяни мають упорядкувати послуги надання харчування, а також поставити до відома батьків. За новими нормами, прийнятими виконавчим комітетом Ужгородської міської ради 16 січня 2015 року, харчування однієї дитини на день у 1-4 класах та групах продовженого дня при одноразовому харчуванні становитиме 8 грн. 55 коп. Пільгові категорії дітей, які навчаються у 5-9 класах, їстимуть за 9 грн. 90 коп.
Харчування однієї дитини у дошкільному закладі загального розвитку чи комбінованого типу, складатиме 22 гривні, а в санаторному закладі (він один у місті) купуватимуть на 33 гривні на добу. Відповідні кошти у місцевому бюджеті мають бути передбачені з лютого місяця.
За словами головної освітянки міста Ужгород, ці норми харчування вважаються натуральними. Вона каже: «Ми керуємось постановою уряду, де чітко прописано, які продукти і в якій кількості мають отримувати діти відповідного віку. Окрім того, вартість харчування приведена до цінової статистики, яку щомісячно доводять до управління освіти. Також варто додати, що харчування дитини відповідного віку не має перевищувати 2% від двох прожиткових мінімумів.
Сьогодні ця цифра становить 25 гривень і ми її не перевищуємо. Також хочу наголосити, що в середньому по Україні грошова норма харчування переглядається раз на рік, а ми не змінювали вартість обідів майже 4 роки. Тож, далі харчувати дітей за затверджені раніше суми ми просто не могли. І якби ми теж вносили зміни поступово, такого різкого стрибка, звісно ж, не було б. Ну, а про якісну їжу, якою ми б мали забезпечити малечу за 4,8 грн. і 10 грн., відповідно, говорити, принаймні, соромно».
Всі добре усвідомлюють, що малеча, навчаючись у дошкільному чи шкільному закладі, має отримувати повноцінне харчування. Принаймні, так прописано на законодавчому рівні. Утім, назвати нинішнє дитяче меню повноцінним - ані у батьків, ані у чиновників не поворухнеться язик…
Євгенія Фанта для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів