Пенсійними новаціями латають державні діри завдяки мізерним доходам простих закарпатців
99% закарпатських пенсіонерів отримують пенсію у розмірі до 1 310 грн. Всього в області 285 тисяч таких одержувачів. 1% із них отримує більше 3 тис. грн.
Державний бюджет України народні депутати підтримали, а відтак і прийняли ще напередодні нового року. Утім, 2015 рік може суттєво позначитись на пенсійному забезпеченні українців. Зокрема, у зв’язку з нововведеннями працівникам прокуратури, державним службовцям, народним депутатам та суддям розмір пенсії зменшили з 70% від їхньої заробітної плати до 60%. Це стосується і науковців, які отримуватимуть 60% від зарплатні замість 80%. Інвалідам, внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання також зменшено розмір пенсійних виплат відповідно до 60%, 50% та 40% відсотків для І, ІІ і ІІІ категорій відповідно. Зміни поширюються на тих громадян, які звертатимуться за призначенням пенсії з 1-го січня. Що ж до звичайної, чи як як кажуть у народі, трудової пенсії – її зміни не торкнуться.
Загалом, на Закарпатті наразі зареєстровано 285 тисяч пенсіонерів і майже 99% із них отримують пенсію середнього розміру, а саме – 1310 гривень.
Які новації торкнуться закарпатських пенсіонерів, яка сума пенсій підлягає оподаткуванню та інші актуальні деталі пенсійного забезпечення закарпатців, роз’яснила Uzhgorod.net.ua начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області Анастасія Пентек.
«До державного бюджету народні депутати внесли чимало змін. Найперші зміни стосуються самих народних обранців, працівників прокуратури, судової системи і державних службовців. Розмір пенсій зазначеним категоріям зменшили до 60%. Тобто, якщо за «старим» законом ми призначали цим працівникам розмір пенсії у вигляді 705 від їх заробітної плати, то сьогодні ми нараховуємо лише 60% від доходів громадян.
Також зміни торкнуться і науково-практичних працівників. Раніше розмір пенсії призначався у вигляді 80% від зарплатні, а вже з першого січня їм нараховуватимуть 60%. Також зміни стосуватимуться й інвалідів І, ІІ, ІІІ груп, які зазнали каліцтва на роботі чи отримали професійне захворювання. до 1 січня 2015 року інваліди І групи отримували 80%, то зараз нараховуватимемо лише 60%. ІІ і ІІІ групи, матимуть 50% і 40%, відповідно. Так само, зміни стосуватимуться і пенсії, внаслідок втрати годувальника. До прикладу, пенсіонери науково-технічної діяльності отримуватимуть 50% (раніше було 60%) для двох непрацездатних осіб і 40% на одну непрацездатну особу.
Крім того, внесено зміни до нарахування «чорнобильських» пенсій, до закону про статус гарантії соціального захисту ветеранів праці й інших людей похилого віку, до закону про зайнятість. Відтак, стаття, яка давала можливість людям виходити на пенсію у зв’язку із скороченням підприємства на 1,5 років раніше, з першого січня відмінена. Також скасовано пункт, за яким на заслужений відпочинок українці виходили за станом здоров’я.
Варто наголосити, що пенсіонери, яким нарахування пенсій здійснювалося до першого січня 2015 року, жодних змін не зазнають. їм виплати здійснюватимуться у тому ж розмірі, що й були. А вже особи, які звертатимуться за призначенням пенсій після першого січня, отримуватимуть виплати за новими змінами. Всі інші виплати, до прикладу трудова пенсія, також не змінюється.
Щодо індексації пенсій, то вона проводитиметься з урахуванням можливостей держави. Також хочу звернути увагу працюючих пенсіонерів. Багато розмов велося щодо оподаткування пенсій для цих категорій громадян, але у новій редакції закону про це немає жодного слова. Відтак, пенсіонери, які вийшли на пенсію, але продовжують працювати, змін не зазнають. Ці українці можуть і працювати і мають право на подальше отримання пенсійних виплат.
Щодо податку на пенсійні виплати. В Україні оподатковуватиметься грошове забезпечення, яке перевищує три мінімальні розміри пенсії, наразі ця сума становить 3 654 грн. Хто має розмір пенсії більший, із цієї суми буде утримуватися податок. До прикладу, якщо розмір пенсії становить 5 тис. грн.., то за мінусом трьох мінімальних заробітних плат і нараховуватиметься податок у розмірі 15%. У даному прикладі він становитиме близько 200 грн. Якщо, приміром, розмірі пенсії складає 18 тис. грн.., то від них мінусується 3 654 грн., які не оподатковуються. А базовою для оподаткування буде сума у розмірі 14 634 грн. із них податок у розмірі 15% буде утримуватися із різниці 1 827 грн. тобто, між 12 186 грн. (це 10 мінімальних заробітних плат). Решта буде оподатковуватися 20%. Відтак, пенсія у майже 12 тисяч грн. оподатковується 15%, а більше ніж 10 мінімальних виплат – 20%. Утім, через це не варто перейматися, адже таких закарпатців менше, аніж 3 тисячі осіб. Це лише 1% від загальної кількості пенсіонерів в області. В середньому по Україні таких отримувачів близько 3% від сукупної кількості пенсіонерів.
99% пенсіонерів краю отримують середній розмір пенсії – 1 310 грн. Ті отримувачі, які сплачують податок , отримують в середньому 5 300 грн.
Окремо варто звернути увагу на військові пенсійні виплати, які отримують військовослужбовці міністерства внутрішніх справ, оборонного відомства, прокуратури та інших правоохоронних органів. Їх розмір пенсії теж буде оподатковуватися. Ставка не змінюється, 15% і 20%, відповідно. Окрім того, з січня почав діяти закон, згідно нарахування по втраті годувальника, який загинув в АТО і ніс військову службу, збільшуються. Відтак, діти загиблих військовослужбовців не мають отримувати менше, аніж 2 прожиткові мінімуми для непрацездатних осіб (949 грн.), в сумі - 1 898 грн. на одну дитину. Крім того, не припиняється виплата надбавок. Ці перерахунки ми зробили, і вже в січні закарпатці отримали підвищений розмір пенсії.
Програмне пенсійне забезпечення ГУ ПФУ в Закарпатській області отримало нещодавно. Отож, у січні ми вплатили краянам пенсію без оподаткування. Але, вже в лютому буде утримано податок за два місяці. У подальшому, з березня, закарпатців оподатковуватимуть згідно чинного законодавства. Нагадую, це стосується пенсіонерів, які отримують виплату більше, ніж 3 654 грн.», - розповіла начальник ГУ ПФУ в Закарпатській області Анастасія Пентек.
От як прокоментував пенсійні новації голова Комітету економістів України Андрій Новак: «Бюджет–2015 став не просто антисоціальним і антинародним. Він фактично є антилюдським. Адже у важких умовах економічної кризи та військової ситуації оподаткування всього і всіх, за дуже низького рівня доходів більшості українців, – це просто фінансове знущання над українцями», – переконаний експерт.
При цьому, на його думку, величезні гроші лежать буквально «під ногами», тільки Кабінет Міністрів або не знає, де їх шукати, або просто не хоче зачіпати інтересів олігархів. Адже якби Уряд справді шукав, як наповнити бюджет, то він би звернув увагу на офшорні рахунки.
«Якщо урядова команда справді прагне наповнити бюджет, то я рекомендував би взятися за офшорні схеми, за великих державних монополістів, які замішані у найбільших корупційних схемах. Зокрема, проаналізувати діяльність Пенсійного фонду, який теж проводить корупційні оборудки. На цих напрямках можна знайти сотні мільярдів гривень щорічно», – зазначив економіст.
Лідія Вербицька для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів