Боїтеся зараження від укусу кліща? В Ужгороді вас безкоштовно провакцинують (ФОТО)
Близько ста звернень до лікарів з приводу укусів кліщів було на Закарпатті минулоріч. З них - дві підозри хвороби енцефаліту.
Захворювання, яке за симптоматикою дуже схоже на звичайне ГРВІ, може призвести до ураження центральної нервової системи. 50% хвороб закінчуються серйозними ускладненнями, нерідко трапляються і летальні випадки. Відтак із початком літнього періоду лікарі наголошують на необхідності вакцинування від енцефалітного кліща.
Проста мотивація - “Береженого Бог береже” - привела Олександра Кіпа на вакцинування. Хлопець часто відпочиває на природі, тому вирішив перестрахуватись. Зараз отримати таке щеплення в Ужгороді можна безкоштовно. Допомогли цьому благодійники.
Лікар-інфекціоніст Віктор Петров зазначає: «Ця вакцина не входить в календар обов’язкових щеплень. Вона вважається додатковим щепленням і вводиться за епідпоказами. Як лікар-інфекціоніст, я вважаю, що в такому регіоні, як наш, особливо в гірських районах, люди повинні бути вакциновані».Лікарі відзначають, - минулоріч на Закарпатті було близько ста звернень щодо укусів кліщів. У двох пацієнтів була підозра енцефаліту, яка, на щастя, не підтвердилась. Медики наголошують: іноді поставити правильний діагноз важко, адже часто перші симптоми від укусу кліща схожі на ГРВІ.
Віктор Петров розповідає: “Про енцефаліт ми починаємо підозрювати на другому тижні хвороби, тоді коли уже розвиваються симптоми ураження центральної нервової системи. Тобто людина втрачає свідомість, у неї погане сприйняття, вона в ступорі і її активність може бути не такою, як завжди. Це захворювання досить небезпечне, оскільки від 25 до 50 відсотків людей мають ускладнення.” Аби вберегти себе від енцефаліту, вакцину слід ввести не пізніше, ніж 72 години після укусу. Перед самою вакцинацією пацієнт повинен декілька хвилин потримати ампули в руці, аби вони нагрілись до температури тіла. Медсестра Тетяна Канюк зазначає: “Після того, як ампула нагрівається до температури тіла пацієнта, я вводжу вакцину в плече або під лопатку, але після огляду лікаря. Процедура безболісна, вона займає декілька секунд.”Вже восени Олександр прийде зробити друге щеплення від енцефалітного кліща. Таким чином хлопець буде захищений від цієї недуги на цілих три роки.
Загалом вартість одного вакцинування - близько 300 гривень. Наразі безкоштовно його можуть отримати двадцять охочих. Десять щеплень вже зробили.
Неля Янчук для Uzhgorod.net.ua
Довідково. Енцефалітний кліщ – це не конкретний вид, а комаха, безпосередньо заражена вірусом енцефаліту. Хворобою він заражається, годуючись на інфікованому тваринному. На території нашої країни переносниками цього вірусу є два види кліщів: собачий і тайговий, які можуть зустрічатися не тільки в лісі, але і в міських парках, на дачі, в саду. Уберегти себе від укусу цієї комахи, як би це не було неприємно, не завжди вдається – проте, вірус енцефаліту далеко не нешкідливий. Особливо тяжкими наслідками укусу енцефалітного кліща можуть стати ураження нервової системи, параліч або навіть смерть укушеного.
Як вийняти кліща? Та так, щоб він не встиг впорснути в кров людини небезпечний вірус.
Багато хто вважає, що витягти кліща зі шкіри можна, капнувши на нього трохи олії. Комаха почне задихатися і сама вийме голову. Однак, на практиці такий метод ефективний далеко не завжди. Ще один спосіб позбавлення від кліща полягає в «викручуванні» комахи пінцетом. Така дія також небезпечна: велика ймовірність того, що енцефалітний кліщ, перебуваючи під тиском, впорсне в кров отруйну рідину. Більш прийнятний спосіб вилучення кліща – за допомогою звичайної нитки. Між головою паразита і місцем, де він присмоктався, необхідно накинути нитку, затягнути її на шиї кліща і повільними круговими рухами виймати комаху зі шкіри. Такий метод є найбільш безпечним, однак він так само не дає стовідсоткової гарантії, що вірус не потрапить у кров людини. Що робити після того, як енцефалітний кліщ буде витягнутий? Упевнитися в тому, що він дійсно заразний, можна, відправившись з ним в СЕС і віддавши його на перевірку. Якщо комаха безпечна – хвилюватися не варто. Якщо ж аналіз позитивний, негайно вирушайте до лікаря-інфекціоніста.Енцефалітний кліщ впорскує вірус зі слиною, через деякий час він потрапляє в кров людини або тварини. Подальші події можуть розвиватися за різним сценарієм, якщо в організмі укушеного достатня кількість антитіл, то ймовірність його зараження мала. Укус хворої комахи не означає, що розвинеться хвороба, багато що залежить від того, як спрацює противірусна система інтерферону. Число укушених людей у декілька разів перевищує кількість хворих, хоча і одного укусу буває цілком достатньо для розвитку серйозної хвороби. Тому кращий захист від кровопивців – правильне взуття, одяг і вакцинація.
Що робити, якщо укусив енцефалітний кліщ?
При укусі комаха вводить знеболюючу речовину, тому людина може не відчути цей момент. Однак незабаром у неї з’являється озноб, температура підвищується до 38-39 градусів, починає сильно боліти голова, нудота, блювання, запаморочення. Може з’явитися м’язовий біль у шийній і плечовій зоні, в області грудей, попереку, рук і ніг. Можливі почервоніння окремих ділянок тіла. Інкубаційний період триває від двох до чотирьох тижнів. Наслідком такого укусу може стати ураження мозку, центральної нервової системи, параліч, летальний результат.
Найефективнішим методом захисту є противірусне щеплення. Вакцинопрофілактика захистить від енцефаліту і прищепить стійкий імунітет на тривалий час. Проводити щеплення слід у три етапи, перший робиться в жовтні, другий – в березні, третій повторюють через рік. Любителям виходити в ліс рекомендується проводити вакцинації раз на 3 роки.
До цієї новини немає коментарів