Скільки закарпатцям доведеться віддати державі цього року за «зайві» квадратні метри?
До 1 липня закарпатці-власники нерухомості, які зобов’язані сплатити податок на нерухомість, повинні були отримати повідомлення про сплату такого податку за 2014 рік.
Податок на нерухомість ми сплачуватимемо всього вдруге, однак навіть за такий невеликий строк його існування до Податкового кодексу кілька разів вносили зміни, тож розібратися з першого разу, за що і як потрібно платити, трохи важкувато. Щоб з’ясувати усі нюанси, кореспондент Uzhgorod.net.ua звернувся до Державної фіскальної службі в Закарпатській області.
Отже, хто є платником податку на нерухомість
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та нежитлової нерухомості.
Якщо об’єкт житлової або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку. Якщо об’єкт житлової або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений у натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом. Також якщо об’єкт житлової або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Слід звернути увагу, що у 2015 році громадяни будуть сплачувати податок лише за житлову нерухомість, а за нежитлову їм доведеться платити вже з наступного, 2016 року.
Сплата податку громадянами (фізичними особами)
Минулого року все було простіше. У 2014 році податок на нерухомість обчислювався, виходячи з єдиних критеріїв, встановлених Податковим кодексом. Згідно з нормами Податкового кодексу у 2014 році оподаткуванню податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки підлягав надлишок житлової площі для квартир від 120 кв. м та будинки від 250 кв. м. Так 1% від розміру мінімальної заробітної плати оподатковувалась житлова площа квартири від 120 кв м до 240 кв. м та для будинків від 250 кв. м до 500; 2,7% - для квартир, площа яких перевищує 240 кв. м та будинків – перевищує 500 кв. метрів.
Однак у 2014 році були внесені зміни до оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Так, з 1 квітня 2014 року базою оподаткування податком на нерухоме майно вже є загальна площа житлової нерухомості.
У 2015 році сплачувати податок будуть не всі громадяни, а лише ті, котрі володіють квартирою/квартирами із «зайвою» загальною площею понад 120 і будинком/будинками, загальна площа якого перевищує 250 квадратних метрів, або різними видами нерухомості, загальна площа яких сумарно перевищує 370 квадратних метрів.
Наприклад, якщо у власності людини дві квартири, одна з яких має площу 80 кв. метрів, інша — 90 кв. метрів, то платити податок треба з площі, що перевищує 120 кв. метрів, тобто за 50 кв. метрів. Якщо ж громадянин володіє квартирою у 80 квадратних метрів і будинком у 90 квадратних метрів, податок сплачувати не потрібно буде, оскільки у цьому випадку загальна «пільгова» площа не перевищує дозволену законом у 370 кв. метрів.
Пільга щодо зменшення площі оподаткування надається один раз на податковий рік.
Важливо! У 2015 році фізичним особам-платникам податку на нерухоме майно, тобто громадянам, податок буде нараховуватися в наступному порядку:
- Із 1 січня по 31 березня 2014 року - з житлової площі,
- Із 1 квітня по 31 грудня 2014 року - із загальної площі об’єктів житлової нерухомості.
Які ставки податку
Із з 2015 року кожен населений пункт встановлює ставку податку та розмір пільги самостійно, розповідає начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Закарпатській області Кріль Ігор Михайлович. Відповідно до внесених 28 грудня 2014 року змін до Податкового кодексу в цьому році ставки податку на житлову нерухомість не може перевищувати 2% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2015 року. До 1 лютого міські, селищні та сільські ради, спираючись на вимоги, прописані в Податковому кодексі, мали прийняти остаточне рішення про розмір ставок і пільг відповідної громади.
До прикладу, Ужгородська міська рада прийняла рішення, згідно з яким ставка податку на житлову нерухомість становитиме 0,4% розміру мінімальної заробітної плати за кожен квадратний метр. Ідеться про житлові будинки, прибудови до них, квартири, кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах, котеджі, а також садові й дачні будиночки. Однаковим є розмір ставки як для фізичних, так і для юридичних осіб.
Мінімальна зарплата на 1 січня 2015 року становить 1218 грн., а 0,4 % від неї – це 4 грн. 87 коп. Виходить, що саме таку суму власникам нерухомості в Ужгороді доведеться сплатити за кожен «зайвий» квадратний метр площі за 2014 рік.
Мукачівська, Берегівська та Виноградівська міська ради для житлової нерухомості встановили ставку 0,1% (1,22 грн.), Іршавська – 0,08% (0,98 грн.), Рахівська, Перечинська, Воловецька – 0,2% (2,44 грн.).
Які об’єкти не підпадають під пільги?
Сільські, селищні, міські ради своїм рішенням встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової та нежитлової нерухомості. Однак пільги із сплати податку на нерухомість для фізичних осіб не надаються на об’єкти оподаткування, які використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності); а також, якщо об’єкт оподаткування перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органу місцевого самоврядування.
Як дізнатися про нарахований податок?
Адміністрування податку для фізосіб максимально спрощено, каже Ігор Кріль. Розрахунком займаються підрозділи Державної фіскальної служби (податкові інспекції) на основі даних, які знаходяться в реєстрі прав на нерухоме майно.
Не виключено, що в цьому реєстрі будуть помилки. Тому якщо ви не погоджуєтеся із розрахунком податку або виявите розбіжності в інформації про об’єкт нерухомості, ви маєте право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання для проведення звірки. Останні, якщо є підстави, мають провести перерахунок суми податку і надіслати нове податкове повідомлення-рішення. Відповідно до оригіналів відповідних документів.
Повідомлення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити податкові інспекції Закарпаття розіслали платникам за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня 2015 року.
Податок потрібно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету. Громадяни можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків.
Важливо! Не варто радіти, якщо ви не отримали платіжку, а маєте об’єкт нерухомості і повинні платити податок. Радимо з оригіналами документів на право власності звернутися до податкової інспекції і провести звірку. Інакше згодом можна отримати дуже великий платіж за весь час, адже дані кожного українця так чи інакше будуть внесені до електронної бази
Лідія Вербицька для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів