Хто із закарпатців повинен сплачувати податок «на розкіш»?
Деякі закарпатці - власники авто вже отримали повідомлення про оплату транспортного податку, або податку «на розкіш», як його ще називають.
Що ж це за податок, як його обраховувати і кому платити? Ці питання кореспондент Uzhgorod.net.ua з’ясовував у Головному управлінні Державної фіскальної служби у Закарпатські й області.
Що обкладається транспортним податком
Об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Важливо! Законотворець прив’язує об’єкт обкладення транспортним податком до часу використання автомобіля, а не до року його випуску, що здається не зовсім логічним, бо такий спосіб складніший для обчислення. Проте керуватися потрібно саме часом реєстрації автомобіля, а не роком його випуску.
Хто повинен сплачувати транспортний податок
Платниками цього податку є як фізичні (тобто громадяни), так i юридичні особи, а також нерезиденти. Тобто, не важливо, де "катається" автомобіль. Якщо він зареєстрований на території України і відповідає перерахованим вимогам (легковий, використовувався менше 5 років, об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см), він підпадає під податок і його власник зобов'язаний його сплатити.
Інформацію про тих, кому треба платити податок, фіскальна служба отримує від органів внутрішніх справ – МРЕО.
Транспортний податок вважається мiсцевим податком і є різновидом податку на майно. За його допомогою (і в рамках децентралізації) будуть наповнюватися місцеві бюджети. Тому обчислюється такий податок за мiсцем реєстрацiї платника податку. Натомість нерезиденти сплачуватимуть його за мiсцем реєстрацiї транспортного засобу.
Ставки транспортного податку
За кожен вищезгаданий автомобіль власнику доведеться платити транспортний податок в розмірі 25 000 грн. на рік, якщо він володіє автомобілем весь рік. Чи 2083 грн. за 1 місяць.
Якщо Ви тільки стали власником автомобіля, то транспортний податок нараховується з місяця, коли до вас перейшло право власності. Причому, навіть якщо Ви придбали авто в останній день місяця, платити податок необхідно як за весь місяць володіння ним.
У той же час, якщо автомобіль використовується більше 5 рокiв, то платити транспортний збір уже не потрібно.
Строки оплати
Транспортний податок сплачується:
а) фізичними особами – протягом 60 днів від дня вручення податкового повідомлення-рішення (його повинні надіслати органи фіскальної служби до 1 липня). У повідомленні мають бути вказані реквізити для оплати податку.
б) юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Штрафи за несплату
У Податковому Кодексі прописані норми штрафу і пені за несплату транспортного податку в зазначені строки. Варто зазначити, що штрафні санкції дуже суттєві.
У разі невчасної сплати на суму податкового боргу пiсля закiнчення зазначених строків нараховується пеня в розмiрi 120% рiчних облiкової ставки НБУ. Нинішня ставка НБУ складає 30%, тобто 120% від 30% – це 36% за повний рік прострочення сплати податку.
Окрім пені, на суму узгодженого зобов’язання нараховується і штраф. Він сягає 10%, якщо прострочення до 30 календарних днiв, і 20%, якщо сплата не відбувалася бiльш ніж 30 днiв.
Неважко пiдрахувати: розмiр штрафних санкцiй у разi несплати податку становитиме 9 тис. грн.
Звертаємо увагу на три важливі моменти:
1. Платниками є саме власники автомобілів. Тобто орендарі та ті, хто використовує авто на підставі генеральної довіреності, жодного податку не сплачуватимуть. Інша річ, що на практиці вартість оренди авто, вочевидь, зросте пропорційно до суми податку. А всі ті, хто «продавав» потужні авто шляхом оформлення гендовіреності, аби обійти податкові платежі з таких операцій, найімовірніше, захочуть належно оформити продаж авто з метою не сплачувати транспортний податок за машини, якими не користуються.
2. Податок сплачують лише із легкових автомобілів. Вантажні авто під дію таких платежів не підпадають.
3. Податковий кодекс не передбачає жодних винятків із кола власників потужних автомобілів. Тобто податок доведеться сплатити всім — студентам, бізнесменам, громадським і благодійним організаціям тощо.
Лідія Вербицька для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів