Загиблого у Мукачеві Ігнатолю португальська поліція найманцем не вважає

Відкритий лист Петру Порошенко з вимогою відкритого й об'єктивного розслідування Мукачівської стрілянини 11 липня 2015 року, під час якої правоохоронцями було застрелено 36-річного добровольця Руслана Ігнатолю (позивний "Пух"), котрий протягом останніх 15 років жив та працював у цій країні, надіслала українська громада Португалії.

 

18 липня детальний матеріал про життя й бойовий шлях  командира однієї з рот 1-го запасного батальйону ДУК "Правий сектор" надруковано лісабонською газетою "Expresso".

Геолог Ігнатоля працював за фахом на компанію "Geoplano".

"Ми дізналися про смерть Руслана в цю середу. Два тижні тому я мав з ним розмову по телефону і намагався переконати, щоб він повернувся в Португалію, але він був непохитний і лише сказав, що повернеться, коли все скінчиться", - розповів Бруно Мата, власник фірми, де українець працював понад сім років.

Русланові знадобився цілий рік, аби спланувати усі деталі свого від'їзду до України. Розлучення з коханою, з якою не склалися відносини, тільки підштовхнули до рішення і вся його увага сконцентрувалися на війні в Україні.

В Португалії він не мав близьких родичів. І навіть відчуваючи себе на 100% інтегрованим в португальське суспільство і досконало володіючи португальською мовою, він не прийняв португальське громадянство, що в деякому сенсі порушило би його відчуття зв'язку з Україною, яку залишив у 2000 році.

Можливість долучитися до війни з російським агресором Ігнатуля почав вивчати ще минулого року, під час відпустки до України. "Останні деталі узгодив, коли відвідав Закарпаття на Різдво", - розповів його співробітник на фірмі - українець Ігор Наконечний.

Приготування до переїзду Руслан завершив у січні 2015 року: переслав на Батьківщину особисті речі, завершив проекти, в яких брав участь на фірмі, не залишаючи нічого, що б могло комусь створити якісь незручності через його від'їзд. "Пізніше звільнився, попрощавшись зі всіма співробітниками та великим жалем для мене, - нарікає Мата. - Як для звичайного португальця, що звик жити у мирі, рішення Руслана йти добровольцем на війну виглядає дуже дивним. Але ми знали, як сильно він любить свою Україну".

Ніхто з його близьких не зміг переконати змінити своє рішення. "Ми пробували з ним говорити і просили багато разів не їхати на війну, але він був твердий у своїх переконаннях", - розповів його кращий друг у Португалії, українець Олександр Цуркан. Й додав: "Ми знали, наскільки це небезпечно, і що він може загинути. Сам Руслан це дуже чітко усвідомлював, але вважав, що його місце зараз в Україні, захищаючи її від ворогів".

Перед від'їздом отримав лист з Міністерства оборони України, в якому йшлося про дозвіл брати участь в операціях АТО. Військовий досвід він отримав, проходячи 2-річну строкову службу в лавах української армії.

Його вибір випав на Добровольчий український корпус "Правого сектору".

З Мукачева чоловік часто телефонував своїм друзям у Португалію. Казав, що не шкодує про своє рішення. "Вдало пройшов всі підготовчі тренування," - говорить Цуркан.

"Його нова місія не була тривалою. Рівно три місяці. Війна забрала ще одне життя. Ще одна смерть для статистики. Це було перше повернення з Лісабону захищати землю за більш ніж три тисячі кілометрів", - резюмують журналісти Х'юго Франко (Hugo Franco) та Ірина Шев (Iryna Shev).

Португальска поліція при цьому не вважає загиблого найманцем, а "Правий сектор", у якого в тій країні нараховується біля півтисячі активних прихильників, - терористичною чи якоюсь іншою незаконною організацією.

Тамтешні правоохоронці почали власне розслідування випадку загибелі Ігнатолі й говорять, що уважно стежать за місцевими осередками "ПС" на предмет наявності ознак вербування учасників збройного українсько-російського конфлікту. Наразі ними таких ознак не виявлено, стверджують джерела "Expresso". На їхню думку, не був рекрутом й, власне, пан Ігнатоля: долучитися до ДУКу було його особистим рішенням.

Основною формою діяльності симпатиків "ПС" у Португалії, згідно даних поліції, є збирання матеріальної допомоги для учасників АТО на сході України.

Нагадаємо, четверо бійців ДУКу досі відмовляються скласти зброю. Лідер "Правого сектору" Дмитро Ярош каже про чотирьох, МВС - про шістьох.

За даними закарпатських ЗМІ, вони можуть переховуватися в межах гори Явірник у Великоберезнянському районі. Це за шість кілометрів від державного кордону зі Словаччиною.

Ще двоє військових загинули відразу після контакту з першим міліцейським кордоном під час вуличних боїв 11 липня.

Четверо ДУКівців пристали на умови перемовників. Трьох із них узято під варту, але вони готові долучитися до лав ЗСУ аби тепер вже в легальному статусі повернутися у зону АТО.

 

19 липня 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів