Ну не можуть цілющі джерела виявляти виключно в туристичних місцях!
Та ще й розташовувати чани строго уздовж жвавих доріг і туристичних стежок.
Кaрпaтськe SPA – цe вeличeзні чaвунні чaни з гaрячoю вoдoю і місткістю нa 10-12 чoлoвік. Після купaння в них прийнятo шубoвснути в хoлoдну кaрпaтську річку, oтримуючи зaдoвoлeння. Пoвсюднo ствeрджується, щo вoдa в чaнaх лікувaльнa aбo цілюща, прo цe твeрдять буклети, які рoзнoсять пo сoцмeрeжaмх плaтні блoгeри і сaрaфaннe рaдіo.
Історично, купання в чанах виникло в старовинному закарпатському селі Лумшори, саме там був знайдене джерело з лікувальною водою багатою сірководнем і радоном. Воду гріли на багатті у величезному чані і купалися в ньому. У ті часи це заняття масового туризму не стосувалося.
Звістка про нову SPA – розвагу ширилась і всі нові “лікувальні” джерела відкривалися пропорційно попиту. Як правило, джерела стали “знаходити” в місцях скупчення туристів – Яремча, Воєводино, Ворохта, Яблуниця, Верховина та інших туристичних центрах в Карпатах. Ми ще торік розговорилися з сімейною парою гуцулів з села Дземброня, у яких купували домашній сир, і в цьому році продовжили спілкування. Від тем “за життя” плавно перейшли до теми гарячих купань в чанах з “лікувальною” водою – дуже хотілося оздоровитися. Гуцули ж і розповіли, що собою представляє купання в чанах з гарячою водою і чому варто обходити його десятою дорогою.
Купання в чанах – не найбільш корисний туристичний атракціон в Карпатах. Ніяких лікувальних властивостей вода не несе, а користь приносить тільки господарям у вигляді отриманих від вас грошей. У 99 відсотках місць немає радонових або сірководневих джерел. Максимум, що зроблять господарі чанів, це додадуть у воду польові трави і ялинові гілки для запаху.
У справжніх чанах воду міняють після кожного купання, а сам чан ретельно миють після купання. Це було раніше і лише в поодиноких місцях. Зараз у більшості туристичних місць про це ніхто не дбає – головне адже рекламний щит біля дороги або мотивуючий пост на Facebook.
Тут чітко працює той же принцип одноразовості – той же, що і в туристичних місцях громадського харчування. Ніхто не прагне сподобатися, адже після тебе прийде ще сотня або навіть тисячі туристів, репутація не важлива.
І найважливіше, це – небезпечно. Чан з гарячою водою – ідеальний розсадник не завжди корисних чужих мікроорганізмів. Туристам пропонують купатися, по суті, в компоті з небезпечних бактерій, хвороботворних мікробів і грибкових колоній. Ви впевнені в своїй імунній системі?
Чи є користь від купання в карпатських чанах? Звичайно! Головна користь від такого SPA – можливість похвалитися цим у соціальних мережах! Більш просунуті “відіб’ють” витрати на купання або лікування, написавши “оду радості” ще одному чесному способу відбирання грошей у новинах туристів.
P.S. Я допускаю, що в Лумшорах або в інших одиничних місцях залишилися справжні чани з цілющою мінеральною водою, але зараз це більше виняток ніж правило. Ну не можуть цілющі джерела виявляти виключно в туристичних місцях і розташовувати чани строго уздовж жвавих доріг і туристичних стежок.
Подорожуйте з розумом і отримуйте задоволення!
До цієї новини немає коментарів