Літературний пікнік на березі Тиси може стати традиційним

За словами ініціатора акції, випускниці філфаку УжНУ Олесі Чепелюк, вони мали на меті творчо відпочити на природі й виявити нові літературні таланти й однодумців. На клич у «Фейсбуку» спочатку відгукнулися колеги з Хуста, зокрема, творча платформа «Омут», які стали співорганізаторами, а згодом і поети майже з усієї області.
Суботнього вечора на міський пляж поблизу Хуста почали з’їжджатися літератори й музиканти із Ужгорода, Виноградівщини, Свалявщини, Хустщини. Загалом зібралося понад тридцять учасників, серед яких студенти філологічного факультету, іноземної філології, факультету здоров’я людини та фізичного виховання УжНУ тощо.
На березі Тиси організували імпровізовану сцену і дві виставки – добірку книжок про Хуст із міської бібліотеки та дебютну експозицію живописних робіт Мар’яни Сливки, внучки закарпатського письменника Олександра Сливки. Оточували природну сцену кілька наметів і, ясна річ, ватра, на якій булькотів спочатку боґрач, а потім й велятинська дзяма.
Літературно-музична частина вийшла своєрідним змаганням між молоддю й досвідом, адже почергово виступали поети молодшого покоління та учасники літературного об’єднання «Верховинська плеяда» (Василь Білич, Олена Шарга-Яцканич, Наталія Цифра) з Хуста та «Literra» (Василь Горват, Іван Говбан, Світлана Тарнавська) з Виноградова. Молоді поети із творчої платформи «Омут» – студенти УжНУ – Аля Ціхоцька, Юрко Vikradenij, Валерія Вайнраух, Неллі Клованич дивували емоційними, відвертими, щирими віршами, виконаними на межі крику й майже речитативом, одне слово, слемили.
Дорослі ж читали переважно філософську лірику, помережену роздумами, розповідали про себе і свої книжки. Здивував виноградівський фізик-філософ, котрий любить дискутувати, Іван Говбан, який і фразами з віршів передавав свої думки. Наприклад, що «Поезія – це римована інформація».
На літературний пікнік завтало й творче подружжя Поршнєвих із села Сускова на Свалявщині. Вони переїхали на Закарпаття із Криму, успішно вивчили українську мову й хочуть відродити тут бардівський рух. Кажуть, що на Закарпатті більше творчих осередків, ніж у Криму. Пан Олександр виконав власну співану поезію.
Творчий пікнік доповнили музиканти. Зокрема, виступив дует «For elle» – учасниця конкурсу «Голос країни», випускниця УжНУ Ганна Шміляк та поет і музикант Томаш Деяк. Власні пісні виконала й учасниця багатьох бардівських фестивалів Вікторія Сливка, яка працює сурдопедагогом у Хусті.
Побував на першому літературному пікніку і письменник Олександр Гаврош. «Це дуже цікава форма творчого спілкування, адже поєднує дозвілля і розвиток, – ділиться враженнями драматург. – Я для себе відкрив чимало нових облич, яких не бачив в Ужгороді. Така літня літературна ватра цілком могла би прописатися в закарпатському календарі письменницьких подій року. Тим паче, що в Хусті є діяльний осередок творчих особистостей, які й організували «Літ.о.Тиса».
Це дуже важливо – не замикатися тільки на обласному центрі. Адже Закарпаття – найменш урбанізована область України. Більшість краян мешкає у селах. Тому важливо організовувати цікаві події в різних куточках області. Талановиті люди є всюди, але дуже часто ми про них нічого не знаємо. Така літературна ватра могла би бути ще одним місточком для гуртування шанувальників українського художнього слова», – коментує Олександр Гаврош.
Завершувався день піснями біля вогнища під гітару, віршами, які читали напам’ять, та обміном думками, в яких народжувалися нові ідеї.
Наступного дня для приїжджих організували екскурсію славним містом Хуст та місцевим краєзнавчим музеєм, а найзавзятіші ще й піднялися до місцевого замку.
Іванка Когутич
Медіацентр УжНУ
До теми
- Закарпатський драмтеатр реалізує інклюзивний проєкт за підтримки Українського культурного фонду
- 5 музеїв Ужгорода, про які ви могли не знати (ФОТО)
- В Ужгороді стартував Всеукраїнський дитячий театральний фестиваль-премія «Золота китиця».
- Ужгородський скансен оприлюднив програму до Дня музеїв
- У краєзнавчому музеї ім.Т.Легоцького триває персональна виставка живопису Василя Вовчка «Весняні мелодії»
- «В моїм серці Лемковина» – виставку з такою назвою відкрили в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту
- Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт «Музика єднає покоління»
- У травні Ужгород перетвориться на музичну столицю України
- В Ужгороді відбудеться благодійний музичний фестиваль „Con-Temp Trio & Друзі”
- Обласна філармонія запрошує на унікальний музичний вечір, присвячений культурі Англії
- Графіка, живопис, скульптура: стартував конкурс «Легенди Карпат» для трьох вікових категорій юних митців Закарпаття
- Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва приймає твори дитячих письменників на здобуття Всеукраїнської літературної премії імені Юлії Драгун
- «Магія весни»: в скансені в Ужгороді представили свої роботи художниці-аматорки
- Закарпатські митці представили традиційну «Великодню виставку»
- Ужгородський скансен запрошує шанувальників мистецтва на виставку живопису та декоративної кераміки «Магія весни»
- «Ритми Великодня» - у музеї ім.Т.Легоцького в Ужгороді відкрили виставку
- В Ужгороді триває ІІІ Всеукраїнський двотуровий конкурс хорового мистецтва ім.М.Кречка
- Оголошення про проведення відкритого фестивалю-конкурсу дитячого та юнацького театрального мистецтва «Юні зірки Мельпомени»
- Закарпатська облдержадміністрація оголосила конкурс у галузі літератури й мистецтва
- Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
До цієї новини немає коментарів