Унікальне видання про церковний живопис Закарпаття презентували в Ужгороді

Унікальне видання про церковний живопис Закарпаття презентували в Ужгороді
Сьогодні, 2 листопада, у прес-центрі Закарпатської ОДА презентували унікальне видання – історико-мистецтвознавчі нариси «Церковний живопис Закарпаття».

 

Зустрілися із журналістами та громадськістю мистецтвознавець та автор видання Михайло Приймич, директор видавництва «Карпати» Віктор Браславець і директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської ОДА Ярослав Галас.

«Це чергова книга, яку було видано у рамках програми підтримки видання творів місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню. Загалом за цією програмою у 2017 році в світ вийшли 16 книг загальним накладом 6 тисяч примірників. Маємо багато планів на майбутнє, зокрема плануємо видати книгу закарпатської журналістки Тетяни Літераті «Ужгород: невигадані історії»…», – розповів Ярослав Галас.

Закарпаття відоме своєю школою живопису, усіма знані митці Адальберт Ерделі та Йосип Бокшай, однак царина сакрального мистецтва – це те підґрунтя, яке століттями формувало культурний пласт регіону історичного Закарпаття. Нове видання, презентоване в облдержадміністрації, вже має свою історію.

«Ікона, що прикрашає обкладинку книги, по суті має унікальну історію. Працюючи в одному з храмів Воловеччині і піднімаючись на дзвіницю, було помічено дошку, що просто лежала під ногами. Через неї переступали, проходили повз… А коли дошку перевернули, то побачили на звороті цю неперевершену ікону», – зазначив Віктор Браславець.

Автор книги, перш за все, подякував Закарпатській облдержадміністрації, видавництву, своїм друзям і рідним за небайдужість і всебічне сприяння, без якого видання б не відбулося.

«Традиційно, коли розглядали витоки закарпатської школи живопису, говорили, що це народне мистецтво, краса Закарпатського краю і модерні впливи відомих закарпатських художників… Однак, як казав один із іконописців, «Гребені хвиль з?являються лише у морі, але не з?являються у калюжі». Очевидно, що без культурного підґрунтя нічого б не відбулося. Наголошу, що ще до появи модерної школи тут працювали професійні художники, а основним замовником мистецтва у тодішньому Закарпатті виступала церква… Саме церква відіграла важливу культуротворчу роль…», – наголосив автор книги Михайло Приймич.

Книга містить історіографічні описи, світлини іконостасів закарпатських храмів, фото окремих ікон… У першій главі видання читач зможе ознайомитися із церковним малярством Закарпаття, у другій – з історико-культурними процесами формування професійного мистецтва Закарпаття, а у третій – з професійним церковним живописом на Закарпатті другої половини XVIII – першої половини ХХ століття. Тут і історії окремих художників, їхніх послідовників і шкіл, а також історико-мистецтвознавчі нариси про закарпатські храми. Упевнені, що на світлинах читачі впізнаватимуть елементи монументального мистецтва церков Закарпаття, які відвідують тисячі прихожан.

Книга «Церковний живопис Закарпаття» вийшла накладом у 400 екземплярів. З нею можна ознайомитися у бібліотеках краю.

Закарпатські храми здавна є цікавими як для поціновувачів сакрального мистецтва, так і для туристів. Однак не кожен може дістатися до тієї чи іншої церкви, аби побачити унікальні зразки іконопису. Тепер закарпатський церковний живопис став ближчий до людей.

uzhgorod.net.ua

 

02 листопада 2017р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів