Кінах прокоментував питання енергетичної безпеки України
Стратегію енергетичного розвитку України до 2030 року планується затвердити в лютому 2006 року, передає УНІАН. Про це повідомив секретар РНБО Анатолій Кінах, коментуючи розгляд питання енергетичної безпеки України на сьогоднішньому засіданні СНБО.
За його словами, питання енергетичної безпеки, особливо за останній період, визначають конкурентність української економіки, а також захисту економічних і політичних інтересів України. При цьому, відзначив Кінах, Україна є практично єдиною європейською державою, яка до цих пір не має затвердженої концепції енергетичної безпеки.
Він відзначив неприпустимо високий рівень залежності України від постачань енергоносіїв з одного регіону - 80% нафти і 75% природного газу, тоді як згідно світових норм цей показник не повинен перевищувати 30%.
Крім того, за словами Кинаха, в Україні на 1 грн ВВП витрачається 1,65 кг умовного палива, що в 3-5 разів вище за європейські показники. В той же час, за словами Кинаха, Україна має унікальні можливості виробництва власних енергоресурсів, зокрема, на сьогоднішній день в наявності є 39 млрд. тонн вугілля, в першу чергу енергетичного, а в цілому його запаси складають 117 млрд. тонн; Україна має унікальні родовища урану, а також величезний потенціал видобутку власної нафти і природного газу на Чорноморському шельфі. Крім того, Україна далеко не повністю використовує свої транзитні системи.
Окремо обговорювалося питання атомної енергетики, оскільки 52% електричній енергії в Україні проводиться на АЕС, тоді як з 2010 року гостро встане необхідність вирішувати - або зупиняти ядерні блоки із-за їх фізичної зношеності, або продовжувати їх експлуатацію.
Також Кінах відзначив необхідність модернізації 6 українських нафтопереробних заводів і необхідність істотного посилення стимулів для постачань нафти на територію України.
Енергетична стратегія передбачає посилення політики енергозбереження. У цьому контексті Кинах повідомив, що РНБО пропонує створити в Україні Національне агентство по енергозбереженню "з високим статусом, яке повинне формувати, вести моніторинг реалізації державної політики в енергозбереженні, включаючи систему, як стимулів, так і контролю ефективного використання енергоресурсів на основі оптимального балансу, як адміністративних, так і економічних методів".
"Подобається комусь або не подобається, Україна як незалежна держава укріплюватиме свою енергетичну безпеку", - підкреслив Кінах.
Кореспондент
До цієї новини немає коментарів