Повний текст виступу Юлії Тимошенко на міжпартійному з’їзді Блоку
Міжпартійний з’їзд Блоку Юлії Тимошенко,Київ, 7 грудня 2005 року, Палац "Україна"
– Шановні побратими!
Сьогодні у нас абсолютно незвичайний день. Сьогодні ми з вами зібралися на наш міжпартійний з’їзд для того, щоб розпочати потужну переможну ходу. Коли сьогодні вранці я почула, що біля палацу "Україна" зібрались якісь люди з пляшками пива, що готується провокація, я зрозуміла, що наші опоненти абсолютно в курсі.
Жоден з’їзд жодного блоку або партії не супроводжувався такими діями. Як ви думаєте – чому? Тому, що всі розуміють, у тому числі й конкуренти, що ми є команда, яка переможно крокує до влади, і ми з вами будемо владою, бо наші помисли чисті і наша мета справжня.
Всі ці роки ми боролися за те, щоб мати право вийти на цю фінішну пряму. Ми з вами разом з усіма чесними людьми в Україні мерзли в наметах, стояли на площах, боролися з режимом, валялись на тюремних нарах, були у засланнях за кордонами. Чому? А тому, що ми твердо знали, що комусь у нашій рідній державі треба стати на захист людей, які не відчувають, що відносно них панує справедливість. І саме тому наш шлях був важкий, але завжди Господь нас наводив на вірні рішення і на перемогу.
Але для того, щоб донести до суспільства нашу мету, наші принципи, наші знання про те, як мусить виглядати Україна, ми повинні також твердо знати, за що ми з вами боремось. Ви знаєте, скільки разів лунала теза про те, що не існує в Україні ніякої ідеології, що давно серед політиків є певне ідеологічне затишшя. Що просто йде боротьба за владу, за посади і за гроші, але відсутній той шлях, який міг би підняти і об’єднати націю. І коли я днями переглядала публікації в Інтернеті, то навіть студенти, які є рушійною силою кожного суспільства, сказали, що їм доведеться не ідеології обирати на чергових виборах, а робити вибір між руками, які нічого не крали, і мізками, які ніколи не думали.
Скільки поколінь пройшло в Україні з відчуттям, що наша земля, наш народ має певну місію, має певне призначення! Скільки книжок написано про нашу українську мрію! У цьому очікуванні живе вже багато поколінь, і я також серед тих людей. Я вірю в те, що можна до політики відноситися без цинізму, я вірю в те, що існує справжня місія нашого народу. І коли я спостерігала за тим, як відбувається історія, як руйнувався Радянський Союз, як потім відроджувались нові держави, і яке місце України як нової, незалежної, суверенної держави у світі, то я зрозуміла, що абсолютно не дарма так сталося, що зруйнувалась така велика імперія, як Радянський Союз.
Адже у світі народилась велика кількість незалежних держав, які після розпаду соціалістичного табору мусили дати світу щось нове. Але частина держав скотилася до тоталітаризму, інша частина без будь-якого осмислення стала на шлях, який вже давно не обирав цивілізований світ, Росія занадто велика, щоб дати струнку і якісну стратегію руху вперед. І тільки Україна має все для того, щоб дійсно задекларувати нові стандарти життя, нові якості життя, новий шлях. І я вірю в те, що Україна на це здатна. Хочу вам сказати, що у це вірить і світ, бо наша рідна Помаранчева революція показала світу, що ми з вами незвичайні, ми вирвалися з цього світового загалу, як дуже яскрава зірка, і світ дізнався, що дійсно ми не такі як усі. Ми можемо, коли захочемо, робити те, чого від нас чекає і народ, і світ.
Тому я б хотіла, щоб ні за яких обставин ця прекрасна подія, що була під час президентських виборів, не стала останньою у цій прекрасній послідовності подій, які може народжувати Україна. Я за те, щоб ми продовжували це, щоб ми показали світові не тільки прекрасну революцію, а ще і прекрасне суспільство гармонії, яке ми здатні з вами побудувати. І тому я хотіла б зараз розповісти вам про ті ідеї, якими живе наша сильна політична команда, і оголосити маніфест, який може стати новим поштовхом і політичного, і суспільного життя в країні.
Він базується на тому, що ми твердо усвідомлюємо: ідеологічні крайності, які були у світі – і соціалізм, що довів свою непридатність до життя, і крайній ринковий фундаменталізм, який сьогодні породив у світі цинізм, повне панування грошей, цілковиту аморальність, коли прибуток став понад людські теплі стосунки, понад любов, понад все, що колись було в людині більш цінне – всі ці крайності притаманні юнацтву людства. Ми мусимо будувати гармонійний шлях любові. Я хотіла б, щоб нарешті наша українська ідея набула певного змісту. І тому я сьогодні, можливо, вперше на такому високому зібранні можу назвати слово "солідаризм" – це ідеологія, яка народилась на початку ХХ століття, і яка потім була донесена до суспільства на руках кращих філософів світу, в тому числі й українців. Власне кажучи, солідаризм у чистому вигляді – це гармонія і справедливість.
Я хочу вас запитати, чи існує сьогодні в суспільному устрої справжня, непідроблена справедливість? На жаль, її немає. І тому багато людей живе з відчуттям несправедливості в душі. Незважаючи на те, що якісь країни демонструють стрімке зростання ВВП, прекрасний розквіт техніки, економічних можливостей, статистика світу все більше демонструє дисгармонію в душах людей. У світі збільшується кількість самогубств, зростає кількість розчарованих людей, і тому ми вважаємо, що не можна ідеологічними штампами прикривати всі негаразди і казати, що у нас все добре.
Виходячи із цього ми заявляємо: недосконалість світу є абсолютно реальною, отже ми мусимо прокладати шлях до того, щоб краще жилося суспільству. І саме солідаризм – це щоденне усвідомлене вдосконалення справедливості, коли ми розуміємо проблеми людей, конфлікти суспільства і, враховуючи всі інтереси знаходимо шлях, як відновити справедливість.
Я би хотіла зупинитися на суті цих речей. Мушу сказати, що ми з вами не помилялися, коли ставили пунктом номер один – духовність. Поставити гармонію суспільства як вищу ціль можна тільки в суспільстві, де панує висока мораль і висока духовність. І тому я заявляю, що головним пріоритетом розвитку України мусить стати розвиток моральності і духовності.
З чого потрібно починати? Безперечно – з освіти дітей. Ми ніколи не зможемо перевиховати чи переробити людину, яка прожила все життя з певними принципами. Тому духовна освіта – добровільна, починаючи з дитинства – мусить стати провідником відродження духовності. Безумовно, наша політична сила буде наполегливо боротися проти пропаганди жорстокості, аморальності, цинічності. І нам обов’язково вдасться це зробити.
Зараз ми чуємо, як держава знову намагається втручатися у право віросповідання людини. І якщо духовність і віра є нашим головним пріоритетом, то ми маємо створити всі умови, щоб людина вільно вибрала свій шлях до Бога. Нам, безумовно, потрібно зробити це провідною ідеєю.
Кожне суспільство, в тому числі і наше, живе із серйозними вадами. Але нам ще ніколи не вдалося об’єднати сили держави і потенціал релігійних конфесій для того, щоб таким вадам, як наркоманія, злочинність, СНІД, проституція, тощо, протистояти разом. Ми зробимо це. Кожна вада суспільства, кожен порок мусить бути подоланий спільними зусиллями з віруючими, які знають, як підійти до людської душі.
Водночас, треба чітко розуміти, де в житті людей є насильство, бо прибрати насилля – наша мета. Безумовно, перше – це система покарання людини. Ви знаєте, що люди, які, можливо, помилилися у своєму житті, дуже жорстоко караються державою. Наше завдання – переглянути існування кримінального законодавства. Звісно, ті, хто вчинили надзвичайно жорстокі злочини проти особистості, мусять каратися позбавленням волі, ув’язненням. Однак у багатьох випадках ми повинні зробити систему покарання більш м’якою, адже є люди, які зробили, можливо, якесь економічне правопорушення або мають іншу незначну провину. У такому разі систему покарань можна вибудовувати зовсім інакше – це є і штрафи, і суспільні роботи. Переконана: суспільство мусить стати добрішим.
Інша колосальна система насилля – це податки. В усьому світі людей принижує система, яка діє сьогодні. Але ж існує зовсім інша система оподаткування, яка не потребує того, аби людину принижували, аби особи в масках клали її на підлогу і перевіряли, де вона купила зайвий телевізор. Такого не повинно бути. Більше ніхто не має катувати людей і принижувати їх за те, що вони десь приховали копійку. Наша політична сила готова побудувати методику і цілісну концепцію для того, щоб взагалі позбавити суспільство від такої жорстокості. Податкова система мусить бути органічною.
Наступна невід’ємна частина нашої ідеології – це нерівність дітей від народження. Ви знаєте, що у світі є багато несправедливості. І коли дитина народжується, то залежно від доходів родини вона або здатна, або не здатна будувати своє життя. Це є вища несправедливість. І тому наше з вами завдання – зберегти шанс кожної людини, яка народилась на цей світ. Ми почали це робити, коли працювали в уряді. Ви знаєте, що ми зробили унікальну, збільшену в 17 разів допомогу батькам при народженні дитини. Крім нашого уряду, нікому раніше це не вдавалось. Але ми розуміємо, що цього не достатньо.
Я хочу запитати – чому одні діти можуть бути в приватних прекрасних садочках, чому одні діти можуть вчитися у прекрасних приватних школах, чому хтось може, не маючи, навіть, достатньо знань, але за гроші отримати вищу освіту, а інші діти, будучи не менш талановитими, мають закриті двері в це життя? Я хочу розповісти, як зможемо відновити справедливість і вирішити це питання. Причому, незважаючи на дефіцит бюджету, адже ми знаємо, як цю програму забезпечувати.
Ми зробимо так, щоб гроші, які потрібні для отримання освіти, рухалися за дитиною. І гроші, виділені дитині, будуть не менше тих, які сьогодні коштує приватне навчання. Куди б не пішла ця дитина, в який би дитячий садочок – ці гроші будуть рухатись за цією дитиною. Якщо дитина не має батьків і мусить піти в якийсь заклад або в родину, яка хоче виховувати цю дитину – гроші будуть рухатися за нею. І жодна дитина не буде позбавлена якісної освіти і якісного виховання.
Коли ми це зробимо, коли не буде такої дискримінації, ми зможемо отримати розквіт талантів в Україні. Ми можемо отримати розквіт інтелекту в Україні. І цій справі ми будемо чесно служити. Крім того, ми закладемо прекрасну інтелектуальну силу розвитку нашої нації на багато сторіч вперед.
Наступне, про що я хочу сказати щодо нашої з вами ідеології: треба зрозуміти, що багато чого у нашому житті залежить від того, як виглядають засоби масової інформації. Давайте відкинемо слова "засоби масової інформації" і зрозуміємо, що і в світі, і в Україні іде глибока промивка свідомості людей, глибока промивка нашого відчуття того, як виглядає життя і що нам робити. Тому це є один з найбільших пріоритетів – зробити інформацію адекватною, яка не руйнує моральності людини, яка не руйнує відчуття людини про те, яким є світ.
Промивка мізків може зруйнувати будь-яку духовність. Саме тому ми надаємо такого великого значення цій проблемі. І для нас є абсолютно однаковим, хто формує неадекватну інформаційну політику – або влада, або політизований капітал. Засоби масової інформації не можуть бути тільки бізнесом.
Очистити їх, зробити такими, які потрібні людям, можна. Для того ми хочемо, щоб володіли засобами масової інформації не влада і не політизований капітал, а або суспільство, або журналісти. І ми створимо нову фінансову, організаційну систему засобів масової інформації. Але в той же час, надаючи такі можливості – будувати чесне інформаційне поле журналістам – ми створимо дієву систему відповідальності за кожне неправдиве слово. І зробимо так, що система відповідальності буде розкладена в процедурі судового розгляду на захист честі і гідності кожної людини. Якщо когось образили, людина за три дні в суді отримає справедливу і вірну відповідь. Якщо ми припинимо маніпулювати свідомістю, ми зможемо більш якісно будувати наше життя, наше суспільство.
Наступний елемент нашої з вами політики є не менш важливим – це зв’язок народу і влади. Сьогодні постає питання, чому пройшла така прекрасна подія, як наша революція, чиновники, отримавши право від народу будувати країну, прийшли в свої кабінети, а люди залишилися розчарованими? Та тому, що чиновники, коли пішли з площі, забули те, що існує народ, існують ті люди, які привели їх до влади! Нікого не цікавить думка, порада, інтелект наших громадян. І тому я хочу, щоб ви знали, що солідаризм – це є гармонійне об‘єднання дій влади і народу.
Як це буде застосовуватись? Перш за все – виборність усіх можливих чиновників, які сьогодні є в державі. У тому числі тих адміністраторів, які сидять на місцях, в регіонах. А ще – право людей їх відкликати. Скажіть мені, будь ласка, хто сьогодні може відкликати політичну силу з парламенту достроково, якщо вона робить абсолютно не те, що ви очікували? Хто сьогодні може відкликати мера, який робить не те, що очікували виборці? Я хочу, щоб у нашого народу з’явилась змога швидко і якісно забрати від влади тих, хто, на жаль, може не виправдовувати ваші очікування.
Друге. Коли останній раз в Україні проводився чесний референдум? Останній референдум проводив Кучма, коли хотів просунути абсолютно незвичайні зміни до Конституції. Хто взагалі питав у народу, правильно чи неправильно хтось діє у владі? Тому треба зрозуміти, що референдум – це не урочиста подія, яка відбувається раз на 20 років. Чим більше в країні відбувається референдумів, тим чесніша влада. І тому ми так побудуємо законодавство, що референдуми будуть такою ж звичайною подією, як дихати свіжим повітрям.
А тепер щодо об’єднання інтелекту народу і влади, щодо розробки справжньої, якісної стратегії розвитку нашої країни. Я хочу запитати – чи багато ваших пропозицій, чи багато думок інтелектуальних, досвідчених людей врахувала влада при побудові своїх програм? Я можу вам сказати, як колишній прем’єр-міністр України: нуль врахованих пропозицій. Чому? Тому, що не існує в країні спеціальної дієвої методики врахування пропозицій інтелектуальної частини народу в розробці стратегії розвитку України.
Наша команда вже сьогодні має унікальну, і не тільки для України, комп’ютерну технологію, інтернет-технологію, як зробити так, щоб ідеальна країна, яку хоче будувати кожен, могла б створюватися спільно з народом. Це значить, що як тільки ми запустимо цю можливість і дамо народу знання, як долучитися до цього процесу, ми отримаємо надзвичайно якісну, адаптовану до розуміння інтелекту нації стратегію розвитку країни. Ми розробили програму, яка має назву "Ідеальна країна". Це – поєднання інтернет-спілкування, спілкування у будь-якому іншому режимі, де кожна людина, яка має пропозицію, зможе її надати, і в системі обробки комп’ютерній інформації проголосувати, проаналізувати, тощо.
І це не закінчить працювати разом з виборами. Я не хочу, щоб у вас склалось враження, що ми щось робимо для того, аби виграти вибори. Навіть якщо нам ще деякий час доведеться працювати в опозиції, ми ні на хвилину не припинимо вдосконалювати наше бачення, як має виглядати Україна. За 3-4 тижні почне працювати ця програма єднання влади і народу для спільної розробки стратегії розвитку України. І я знаю, що ми доведемо цю інформацію до кожної людини.
А тепер давайте чесно дамо відповідь на запитання: коли працює парламент, коли працюють народні депутати, плануються проекти законів, то чи може якесь підприємство, академічний заклад, якийсь університет або просто думаюча людина дати хоч якесь зауваження, пропозицію до існуючих законів або до проектів законів, які будуть враховані? Ні. Такої моделі сьогодні не існує.
Сьогодні народні депутати відірвані від суспільства. У нас що, законопроекти перед прийняттям аналізуються суспільством? Ніколи цього не робиться. Тому наша політична сила з вами запропонує суспільству надійний, постійний зв’язок у питаннях по створенню законопроектів, їх корегуванню, і це буде зроблено настільки сучасно, що жодна пропозиція до закону не буде втрачена. Сьогодні ми готові запропонувати Україні проект, який має назву "Електронна демократія". Цей проект, який буде базуватися на інтернет-мережі, дасть можливість кожній людині, яка бачить, де у нас нелогічне законодавство, дати свою пропозицію, і наша фракція з вами врахує її в підготовці документів до Верховної Ради. Крім того, у публічному, відкритому режимі буде аналізуватися кожна поправка до закону. Практично буде створений електронний парламент, який буде знаходитись в тісному зв’язку з нашою Верховною Радою, і наша політична сила на рівні закону закріпить право народу брати участь в законодавчому процесі.
Провідна ідея солідаризму – це побудова гармонії в суспільстві. Це зняття всіх конфліктів, всіх проблем, з якими неможливо жити людині. Це вдосконалення життя людини в реальному часі. Для того, щоб зрозуміти, якими проблемами живе людина, що їй заважає будувати своє життя, ми зробимо систему, яка всі конфлікти підіймає на поверхню. Ми думаємо про те, що нова влада, новий уряд зроблять таку інституцію, яка буде аналізувати конфлікти, збирати від людей всі проблеми, якими вони живуть, і потім видавати рішення для різних концепцій та законопроектів. Ми створимо спеціальний реєстр проблем і конфліктів нашого суспільства, бо це не тільки наші проблеми, весь світ живе з проблемами. Але вони при цьому кажуть, що у них все прекрасно, а ми кажемо, що хочемо вскрити всі негаразди, підняти і зрозуміти їх, і сказати чесно, що ось так їх вирішити, а не приховати їх під прекрасні гасла.
І тому така система виявлення конфліктів, реєстр конфліктів ми обов’язково запропонуємо.
Якщо перекласти слово "справедливість" англійською мовою, то ми отримаємо слово "правосуддя". Саме тому невід’ємною частиною солідаризму є святе дотримання верховенства права, є побудова незалежних, чесних, не корумпованих судів. Правосуддя не може бути трошки, як не можна бути напіввагітною.
Кожна людина в Україні живе з відчуттям, що їй нема, куди звернутися, їй нема, де отримати захист своїх прав. І не питання в суддях, а питання в системі. І тому – що ми мусимо зробити?
Перше: доступність людини до правосуддя. Зокрема, це мито, яке перешкоджає людині звернутись до суду у будь-який момент. Якщо людина не має ані копійки, але вона має порушені свої права, що їй робити? Тому треба зняти фінансові обмеження на звернення до суду.
Друге. Чи може людина отримати сьогодні якісні, високо професійні адвокатські послуги? Ні. Це – головна вада. У нас сьогодні якісні адвокати доступні тільки тим, хто має надзвичайні капітали. А людина, яка не має нічого, мусить сама вивчати закони і програвати суди. Тому друга складова – це вірно побудована система надання адвокатських послуг людині, у тому числі на безкоштовних засадах. Тоді у кожної людини не буде проблеми отримати справжній захист в судах.
Чергова складова правосуддя – це чесні, незалежні суди. Що зробити, щоб суддя не був залежний від телефонного права, від хабара? Потрібно переходити до обрання суддів громадою.
Як можна створити незалежний суд, якщо у нас голови районного, міського і т.д. судів призначаються указом Президента? Де в нас гарантія, що кожні 5 років ми будемо отримувати такого самого чесного Президента, як Віктор Ющенко? Та ніде такої гарантії нема. І тому ми зробимо так, щоб самі судді в колегіях призначали свого голову. Люди обирають суддів, судді обирають голову, і є повне взаєморозуміння.
Але де у нас гарантія, що всією колегією всі судді не приймуть іноді необ’єктивне рішення? Адже хабарі – це така спокуса, від якої може утриматися тільки високоморальна людина. Тому відповідальність суддів за неправосудні рішення – це є не менш важливе питання. В нашій концепції передбачена спеціальна процедура створення дисциплінарних комісій, які можуть створюватись так, як, наприклад, суди присяжних. І вони будуть включати абсолютно незалежних юристів. І тоді до такої дисциплінарної комісії може звернутися не тільки влада, як у нас сьогодні, а і адвокат, і правозахисник, і організації… Тобто дисциплінарна комісія мусить оцінити законність рішення. І якщо рішення не законне, вона може впливати на прийняття рішень, тобто вся система стягнень, аж до відсторонення суддів від займаної посади, це може буде функцією комісії. Крім того, необхідно дати право тій громаді, яка обирала суддів, відкликати суддю, якщо є неправосудні рішення.
Ще одне питання – це роль і місце виконавчої влади. У нас є мета – виконавча влада мусить стати арбітром. Відпрацювати гармонійне рішення, як побудувати життя країни, можна тільки в тому випадку, якщо влада є нейтральною. Чому ми боремось за роз’єднання влади і бізнесу? Бо не може влада бути елементом заробляння грошей, і вона сама не може бути бізнесом. Інакше гармонії від такої влади не дочекатися.
Чому влада не справедлива, і чому кожен раз, коли вона змінюється на чергових виборах, вона схожа на попередню, як брати-близнюки? Тому що у нас відсутній контроль за владою і відсутня відповідальність влади. І тому головна засада побудови влади в нашій ідеологічній концепції є такою: не існує виконавчої влади і опозиції, як окремих складових. Ми будемо єднати владу і опозицію в єдину систему. Влада робить реальні дії, а опозиція, якій ми надамо спеціальний статус державного інституту – парламентська опозиція – буде виконувати функцію контролю за владою. Хто краще проконтролює владу, ніж опозиція?
Опозиція буде робити три речі. Силами парламентської опозиції обирати голову і склад Рахункової палати, отже Рахункова палата, якій ми розширимо права контролю над фінансами і економікою, і яку обов’язково треба з’єднати з Контрольно-ревізійним управлінням, дійсно реально проконтролює реальний стан економіки, і влада буде відповідати перед Рахунковою палатою за те, що вона робить. Друге. Якщо влада порушує закони, хто може її сьогодні покарати? Та ніхто. А хто більше всіх порушує закони? Сама влада. Головним поршником законів є влада. Ми можемо зробити так, щоб опозицією призначався Генеральний прокурор України, тому що це є контроль за дотриманням прав людини. Функції прокуратури треба змінити так, щоб не було жодної людини, яка знаходиться над законом. Наша політична сила може зробити такий радикальний крок, і поставити нарешті владу під закон, під контроль, під відповідальність. По-третє, призначення опозицією всіх керівників парламентських комітетів для того, щоб уряд країни був підконтрольним парламенту, тому що тільки парламентський комітет може аналізувати, що робить уряд, і робити висновки. Фактично це буде певний елемент другого уряду. Ви знаєте, що у Великобританії є тіньовий кабінет міністрів, він працює у опозиції як дієвий орган контролю за владою. Ми зробимо це в межах парламенту.
Ще один елемент складової нашої ідеології – вірний розподіл повноважень між центральною та регіональною владою. У нас завжди перекос у цьому. Солідаризм – це гармонія, в тому числі і між місцевою та центральною владою. І крім нашої сили, ніхто не зможе чесно розділити повноваження і фінанси. Тому що, на жаль, місцеві органи самоврядування відмежовані від влади. Ми покажемо, як можуть виглядати розумні і абсолютно солідарні стосунки між центральною і місцевою владою.
Я хотіла б перейти до економічного сектору. Ви всі знаєте, що комунізм боровся з класовістю, але все одно зберіг ці класи – клас потужної державної влади, і клас безправних найманих працівників. Капіталізм як зберігав ці класи, так і зберігає. Давайте чесно скажемо – класи не зникли. Тому що так і залишаються наймані працівники, які не можуть собі достойно заробити на життя. І тому на першому місці у пріоритетах людини стоїть достойна заробітна плата. Але якщо ми залишимо зарплату єдиною складовою матеріального забезпечення життя людини, повірте мені, ми ніколи не подолаємо ту межу, те відчуття в серці найманого працівника, що він працює не менше, ніж підприємець, не гірше, ніж підприємець, і що без нього немає підприємства, але існує якась несправедливість. І тому не тільки зарплата мусить бути у людини. Наше завдання – сформувати прибуток людини достойний і достатній, щоб вона могли ефективно будувати своє матеріальне життя. Буде три складових.
Безумовно, достойна заробітна плата. По-друге, право найманого працівника на частину прибутку підприємства. Ми знаємо: соціалізм декларував, що прибуток є власністю тільки держави. Капіталізм декларує, що прибуток є власністю тільки капіталу. Але ж не лише ресурси держави народжують прибуток, не тільки капітал формує прибуток, а ще й найманий працівник, і тому ми маємо частину прибутку перерозподілити на користь найманого працівника. І третє – це дрібна акція власника. 12 мільйонів людей мають післяваучерні акції, практично вони є маленькими власниками підприємств. Жоден з цих людей не отримав гідні дивіденди зі своїх акцій. Я переконана в тому, що якщо людина, яка отримує заробітну плату, зможе на фондовій біржі придбати свою акцію і отримати гарантований законом дивіденд, ми зможемо сформувати справжній доход людини. Наше завдання, щоб найманий працівник, так само, як і підприємець, відчував себе підприємцем, тому що він по духу також є підприємцем.
Але питання – як у цьому випадку зробити нашими однодумцями самих підприємців? Відповідь дуже проста – для підприємців ми мусимо радикально зменшити податки. Перший крок – скасувати податок на додану вартість. Я говорю про це не як популіст. Я була керівником бюджетного комітету, віце-прем’єром, прем’єром країни, я можу сказати, що знаю кожну гривню бюджету. І повірте, ПДВ – математично вивірена річ, але вона не працює ні в Україні, ні в інших країнах, які сьогодні користуються цим податком. Це найбільш криміналізований податок, найбільш незбалансований. Чому найпотужніша країна світу – США не використовує ПДВ? І коли в одну штаті США виникла ідея про введення ПДВ, то там ледь не почалась революція. А ми що, менш інтелектуальні?
Ми знаємо таку форму оподаткування і втілимо її у життя, де податок не буде таким руйнівним. Ми знаємо, як вивести з тіні податок на заробітну плату і мінімізувати податок на фонд заробітної плати. І ми знаємо, як вивести з тіні податок на прибуток. І замінити це нормальним податком, який буде сплачуватись.
Наступне – що стосується справедливого розподілу доходів. Існують такі категорії, як пенсіонер, студент і непрацездатні люди.
Щодо пенсіонерів – по-перше, майже всім нашим пенсіонерам нарахована пенсія не чесно і не по закону. І ми з вами ще будучи сьогодні не при владі, відкриємо загальнонаціональну систему, яка допоможе людям подивитися, а чи вірно їм сьогодні, згідно з чинним законодавством, було нараховано пенсію.
По-друге. Людина все життя платить пенсійні внески, а пенсія не забезпечує прожиткового мінімуму. Щоб виправити цю несправедливість ми зробимо глибоку системну пенсійну реформу, коли кожна людина з першого дня роботи свої пенсійні внески буде не в повітря відправляти, а кластиме на свій особистий рахунок. Ми зробимо так, що ці індивідуальні гроші людей будуть захищені від інфляції, ці гроші зможуть наслідувати спадкоємці, тому що це – приватна власність людини. На таку персоніфіковану систему пенсійного забезпечення ми переведемо країну найшвидшими темпами. Людина, яка вийшла на пенсію, мусить отримувати пенсію не менше, ніж працююча людина, бо їй так само потрібно жити, і вона так само відпрацювала все своє життя на те, щоб на пенсії не злидні збирати, а щоб достойно і красиво жити.
Друга категорія – це студенти. Сьогодні стипендія в середньому складає десь 127 гривень. А ви знаєте, скільки дітей не мають ні такої родини, щоб могла допомогти, а іноді і взагалі родин не мають. Тому, тільки ми прийдемо до влади, перше, що ми зробимо – стипендію студентам не нижче прожиткового мінімуму. Це можна швидко зробити, бо це не потребує глибоких реформувань та прийняття закону.
Наступна категорія – це люди, які не мають можливості заробити. Це – інваліди від народження. У нашому списку буде людина, яка багато років займається тим, щоб інваліди не були людьми, про яких забула влада. Це – Сушкевич. Я б хотіла, щоб ми почали з того, щоб допомога, яку надає держава інвалідам від народження, складала не менше, ніж півтори тисячі гривень. Ми зробимо все, щоб їх життя не було поза межами суспільства. Діти-інваліди навіть не мають спеціальних шкіл, щоб спільно там навчатися. Створити такі школи – це наша мета.
Наступний елемент нашої ідеології – це рівність всіх людей в початку бізнесу. Наша мета – побудувати потужній і матеріально забезпечений середній клас. Для кожної людини, яка захотіла почати свою справу, мусять бути відкриті всі шляхи. Які ми бачимо перешкоди зараз? По-перше, треба абсолютно полегшити реєстрацію. Далі. Як правило, людина не знає, як правильно зробити так, щоб його діяльність була надійною і прибутковою. Нарешті, людина не знає, де взяти стартовий капітал, і у неї немає що закласти під цей стартовий капітал, тому двері у підприємництво для неї надійно закриті. Люди навіть не мають досвіду, щоб створити такий бізнес-план, який має забезпечити достатньо ефективну діяльність.
Що ми зробимо? Хто є органічним помічником у цьому? Безумовно, банк. Банківська система України сьогодні має надлишкові гроші. Тому, якщо банк відкриває у своєму складі спеціальний департамент, який займається тим, що приймає людей, які хочуть відкрити свою справу, забезпечує грошима – для такого банку ми зробимо надзвичайно пільгову систему оподаткування в залежності від обсягу кредиту, який вони надали початковим підприємцям.
Ще одна складова – це вартість грошей для бізнесу. Де у світі при стабільній валюті існують вартість кредитів 17-20% річних? Назвіть таку країну, де при таких кредитних ставках, відбувається розквіт підприємств? Немає такої. Грошова кредитна політика формується Верховною Радою, і всі засади кредитно-грошової політики приймає більшість у ВР. Наша з вами майбутня фракція, яка, я переконана, буде мати більшість в парламенті, розробить грошово-кредитну політику, яка створить вартість кредитних грошей не дорожче, ніж у світі, а у світі десь приблизно на рівні 5% річних.
Чому у нас такий відсоток? Можливо, забагато банкірів у Верховній Раді, щоб провести такий закон. Я думаю, ми обов’язково в якості кандидатів в народні депутати запросимо найпотужніших банкірів країни (але не багато, щоб їх не було більшість), які будуть нашими консультантами. Я переконана, що ми з вами знімемо всю нерівність людей, які хочуть займатися бізнесом.
І, можливо, останнє, що би я хотіла назвати, як складову частину нашої ідеології: не може бути таких концепцій реформування країни, які б обмежували доступ до системи охорони здоров’я людей грошима. Не існує сьогодні у світі такої моделі, де людина мала б доступ до всіх без виключення послух охорони здоров’я, і при цьому фінансова модель забезпечувала їй таку можливість. Ми з вами побудуємо таку модель. В Конституції написано, що охорона здоров’я мусить бути безкоштовною, але ви прекрасно знаєте, це є неправдою, і що кожна людина в Україні лікується за гроші, починаючи з таблетки і закінчуючи простирадлом на ліжку в лікарні. Зі своєю ватою, зі своїми бинтами приходять. Скоро будуть зі своїми знаннями приходити. Ми маємо на меті побудувати таку систему охорони здоров’я, щоб для людини існував перелік послуг, які є безкоштовними за будь-яких обставин, в тому числі для особливо важких захворювань та для швидкої допомоги.
Те, що стосується інших послуг в системі охорони здоров’я – по самій розширеній номенклатурі мусить бути виважена фінансово-страхова система. Що це значить? Страховка – це є гарантія, що людина буде лікуватись достойно. Вона мусить оплачуватись диференційовано: для людей заможних страховку може придбати сама людина, для людей працюючих – може придбати підприємство, але зі зниженням податку на цю суму, для людей, які мають незначні доходи родини, можна заплатити частково людині, частково державі, а для тих, хто абсолютно не може оплатити цю страховку, і для дітей – потрібно робити таку страховку на кошти держави. Тоді ми з вами отримаємо профінансовану систему охорони здоров’я. Гармонійну співпрацю держави, суспільства і страхової компанії, я переконана, ми зробимо.
Зупинюсь на нашій концепції побудови стосунків України з усім світом. Вона будується на гармонійній, взаємовигідній основі. Наші національні інтереси, які одночасно є інтересами кожної людини, в нашій міжнародній політиці є головними, і ми ні на крок не відступимо від наших національних інтересів. На цих підставах ми будемо співпрацювати з усім світом. Шлях України лежить до Європейського Союзу, і ми будемо достойним учасником цієї родини, як тільки ми будемо відповідати вимогам, а Європа зможе відкрити для нас двері.
У той же час, ми будемо абсолютно дружньо будувати наші стосунки з усіма сусідами. Ми будемо будувати наші стосунки так, щоб кожна країна, у тому числі і Російська Федерація, відчувала, що ми її партнер, що ми є дружні, що нам треба будувати спільне життя достойним і взаємовигідним способом для кожного.
Щодо заощаджень. Коли я читаю програму Президента Віктора Ющенка "Десять кроків", то я там бачу пункт, що за рахунок припинення "прихватизації" і перегляду приватизації, буде повернута кожна гривня тим вкладникам, яких ошукали. От ми чесно приватизували "Криворіжсталь", і це є показове досягнення уряду, як взагалі в країні мусила виглядати чесна приватизація. Ми отримали за рахунок чесної приватизації одного об’єкту чверть бюджету України. За один день. Думаю, ви знаєте, що мене звільнили у тому числі і за те, що я хотіла показати, що існує ще другий об’єкт, який може ще чверть бюджету принести. Скажіть, чому ні одна гривня з тих грошей, а це 24 мільярди гривень, не скерована на повернення заощаджень? Чому сьогодні у влади немає бачення, куди 24 мільярди направити, щоб покращити життя людей? Та є 150 способів, як це зробити, а використали один – знову ці гроші зашахраїли. Якщо ми прийдемо до влади, ми повернемо заощадження, продовживши чесну приватизацію вкрадених у країни об’єктів.
Інше питання – це житло. Скажіть, чи може людину залишити без житла? Ні! Сьогодні у нас мільйони людей без такого куточка, а ще десятки мільйонів з досить неякісним куточком. Тому перше, що зробив наш уряд, коли прийшов до влади – 5 законопроектів, які назвав "Територія якісного житла", де ми передбачили все, як мусить бути побудовано забезпечення людей житлом. І ключова концепція цієї програми така. Ми сьогодні маємо розбудовані окраїни міст, а в центрі ми маємо абсолютно старі будинки, у тому числі "хрущовки", які уже не виконують свої функції. Ми хотіли перебудувати всі наші міста – "хрущовки" замінити на прекрасне, якісне житло. Але парламент не пропустив цих законів, цим вони фактично просто знищували наш авторитет у країні. Але ми зробимо таку програму, тому що те, що сьогодні пропонують молоді – так звані "молодіжні кредити" забезпечили десяток молодих людей. Скажіть, кому потрібен той обман? Хто обирає прізвища тих десяти родин, яким з бюджету нададуть ці кредити? Це абсолютно неприпустимо. Тому ми з вами більшістю у парламенті приймемо пакет законів програми "Територія якісного житла" і налагодимо на базі довгострокового кредитування забезпечення людей житлом. А тих, хто не має можливості забезпечити себе самостійно, – це іпотечне кредитування, буде виплачувати держава. І ми зробимо це.
Енергетична незалежність нашої держави. Коли я стала прем’єр-міністром, то побачила, що жодної стратегічної концепції, як будувати енергетичну незалежність країни, не існує. Тому що все було налаштовано на те, щоб Україна у такому стані залишалась назавжди, і щоб ми назавжди були керованими і залежними. Нам потрібно було всього чотири місяці, щоб зробити якісну, красиву, дієву концепцію нашої енергетичної незалежності, і ми її втілимо в життя. Вона будується на 3-х китах. Перш за все, виконати програму енергозбереження. Ви знаєте – тільки один лічильник поставити вдома, і ми вже платимо втричі менше. Чому ми це не робимо? Ми поступово зробимо систему економічного стимулювання підприємств, щоб вони вводили технології енергозбереження.
По-друге, ми з вами живемо на колосальних вугільних родовищах, але чомусь всю нашу систему енергозабезпечення побудували на природному газі. У нас немає, куди дівати вугілля, а все працює на газі. Ми із залученням серйозних інвестицій обладнаємо наші теплові електростанції з газу на забезпечення вугіллям. І сьогодні вже є прекрасні технології.
Третя складова. Ми з вами одна з найпотужніших країн світу по власним родовищах урану. У світі вже давно існують технології абсолютно безпечної атомної енергетики, наше завдання – побудувати виробництво власного атомного палива, а це найдешевша енергія. І тоді нам ніхто не буде більше потрібен, щоб наша держава була і енергозабезпечена, і абсолютно незалежна.
Україна – центральна країна в транзитних шляхах по транспортуванню нафти і природного газу. Але за 14 років ми не побудували нічого, щоб посилити наші транзитні можливості. Сьогодні наш уряд, який кілька місяців не працює, зробив техніко-економічно обґрунтування на побудову нових нафтових і газових магістралей. І якщо ми це зробимо і залишимо ці шляхи в державній власності, ми будемо найвпливовішою країною в світі. І ми це з вами зробимо.
Останнє – розвиток аграрного сектору. Україна в якості наших земель має такий скарб, який не має жодна країна в Європі. Але чомусь кожен уряд, крім нашого, робив десятки томів програми розвитку села, які ніяких ідей і перспектив не мали. Я витратила тиждень і перечитала всі програми, розроблені всіма урядами – там немає жодної думки.
Що ми мусимо зробити? У чому проблема людей, які працюють в аграрному секторі? Так, земля віддана селянам, але більше нічого не зроблено. Фінансове забезпечення – рівно на посівну, це недостатньо, там копійки фактично. Наш уряд зробив дуже просту річ – ми подивились на аграрний сектор як на нормальний бізнес і подумали, що зробити, щоб цей бізнес був окупний? Треба просто зробити достойні бізнес-плани на конкретні програми, які включали б дві складові – переробка сільськогосподарської продукції і екологічну чистоту нашої продукції. Ми зробили біля 300 бізнес-проектів, і поставили завдання, що фінансувати будемо не під посівну, а під закінчений бізнес-проект. Необхідно зняти за рахунок держави 20% кредиту, які видаються підприємцям. Якщо ми не перейдемо на окупне сільськогосподарське виробництво, ми нічого не зробимо. Крім того, сьогодні не побудовані відносини між власниками землі і орендаторами, тому врегулювати їх – це є нашим завданням.
Сьогодні я розповіла вам маленьку частину нашої з вами нової, достойної ідеологічної концепції. Я хочу, щоб ви знали, що ідея, суть, зміст цієї ідеології – це безумовно справедливість, яка мусить стати основою нашого життя. Я хочу вас запитати, може справедливість справжня бути народжена просто так, чи може вона на нас впасти з неба? Ні! Такого не може бути. Справедливість встановлюється. І встановлюють люди, які при владі мають честь, совість і моральну духовність.
Це буде оформлено у маніфест. Я хочу, щоб ми з вами підтримали нашим спільним голосуванням підтримали наш маніфест. Хто за те, щоб те, що я зараз сказала, зробити основою нашого політичного життя? Хто проти? Хто утримався? Прийнято одноголосно!
Що сказала Юлія Тимошенко, презентуючи програму свого Блоку (коротко):
Солідаризм: гармонія і справедливість
У своєму виступі на з’їзді Юлія Тимошенко озвучила ключові тези ідеології своєї політичної сили. Так, її блок керуватиметься настановами солідаризму – "ідеології, що народилася на початку ХХ сторіччя і була розвинена багатьма філософами".
За словами Тимошенко, в чистому вигляді солідаризм – це "гармонія і справедливість".
Розкритикувавши політику так званих "ізмів" і крайнощів, вона заявила, що "ми не помилялися, коли ставили понад усе духовність".
Головним пріоритетом розвитку України, на думку Тимошенко, має стати моральність: "Якщо віра і духовність складають наш головний пріоритет, то треба зробити все, щоб людина змогла вибрати вільний шлях до Бога".
Зменшення насильства держави над людиною
Наступна складова цієї ідеології – зменшення насильства держави над людиною, заявила Юлія Тимошенко.
"Сьогодні надто жорстокі правила покарання людей. Слід переглянути кримінальне законодавство, – вважає вона. – Держава має карати лише за жорстокі злочини. Водночас має бути пом’якшене покарання за невеликі, в тому числі економічні злочини".
Крім того, впевнена Тимошенко, має стати органічнішим податкове законодавство: "Нехай більше ніхто не катує людей за те, що вони щось десь приховали". Натомість, за її словами, слід побудувати продуману систему штрафів і адміністративних покарань.
Гроші повинні рухатися за дитиною
Розкриваючи головні тези програми Блоку, Юлія Тимошенко зупинилася, зокрема, на необхідності подолання нерівності дітей від народження.
"Найвища несправедливість – коли одні діти можуть навчатись у прекрасних приватних садочках, а для інших закрита дорога в життя. Тому ми створимо таку систему допомоги дітям, коли гроші будуть рухатися за дитиною. Жодна дитина не буде позбавлена якісного виховання", – пообіцяла вона.
Інформація має стати адекватною
Інший важливий момент – адекватна інформація, яку повинно отримувати суспільство. За словами Юлії Тимошенко, "багато що залежить від ЗМІ, які часто проводять глибоку промивку мізків".
"Тому завдання – зробити інформацію адекватною, щоб вона не руйнувала духовність, - підкреслила вона. – Нам однаково, хто формує цю неадекватність. ЗМІ не можуть бути лише бізнесом, не повинні належати політично заангажованим групам".
Єдність влади і народу
Юлія Тимошенко згадала і про інший важливий аспект солідаризму – виборність влади і право народу відкликати своїх представників у владі, тобто єдність влади і народу.
"Хто може сьогодні відкликати політичну силу з Верховної Ради, якщо вона робить не те, що обіцяла людям? Хто може сьогодні відкликати мера? – поставила вона риторичні питання. – Тому люди повинні мати право забирати від влади тих, хто не виправдав очікувань".
У зв’язку з цим Тимошенко анонсувала проект "Ідеальна країна", який буде запущено найближчим часом.
"Це програма інтернет-спілкування, де люди зможуть реагувати на ті чи інші рішення та дії влади, – пояснила вона. – Чи може сьогодні людина подати пропозицію щодо тих чи інших законопроектів? Буде створено проект електронної демократії, який дасть людям можливість за допомогою Інтернету змінити нелогічне законодавство".
Правосуддя має стати справедливим
Також, презентуючи програму свого Блоку, Юлія Тимошенко пообіцяла "створити реєстр проблем нашого суспільства". "Проблеми є в кожному суспільстві, але багато країн їх приховують. Ми їх будемо вскривати, щоб їх подолати", - заявила вона, назвавши однією з головних проблем несправедливі суди.
"Питання не стільки в самих суддях, скільки в судовій системі, яка не може стати напівчесною, так само як неможливо бути напіввагітною", – зауважила Тимошенко.
На її думку, щоб полегшити доступ людини до системи правосуддя, необхідно зробити дві речі: зняти будь-які фінансові обмеження на звернення людини до суду та правильно побудувати систему доступу до адвокатських послуг.
Крім того, лідерка Блоку виступила за обрання суддів громадою. "Немає гарантії, що кожних п’ять років ми будемо отримувати такого самого чесного Президента, яким є Віктор Андрійович", – застерегла вона, нагадавши, що наразі суддів призначає Президент.
Нарешті, Юлія Тимошенко запропонувала ввести відповідальність за неправомірні рішення суду. На її думку, потрібно заснувати дисциплінарну комісію, що оцінюватиме незаконність прийнятих рішень і застосовуватиме санкції щодо таких суддів, включно з відстороненням від посади.
Опозиція має отримати інституційний статус
На думку Юлії Тимошенко, опозиція в Україні повинна отримати статус державного інституту, "бо хто може ефективніше контролювати владу, ніж опозиція?". Для цього вона запропонувала здійснити три зміни в законодавстві.
Насамперед, опозиція повинна обирати голову Рахункової палати, адже лише за допомогою Рахункової палати можна встановити справжній контроль за державними фінансами, переконана Тимошенко. Крім того, до Рахункової палати слід приєднати Контрольно-ревізійну комісію.
"По-друге, парламентська опозиція має призначати генерального прокурора. Бо хто найбільше порушує закон? Влада. Тоді як у правовому демократичному суспільстві не може бути жодної людини поза законом", – наголосила вона.
Третій крок, запропонований нею, – призначення опозицією керівників парламентських комітетів. "Адже саме парламентські комітети можуть ефективно контролювати діяльність уряду", – додала Юлія Тимошенко, назвавши їх "другим урядом".
Держава має забезпечити людям гідний рівень життя
"Люди повинні отримувати гідну зарплату, але це не може бути єдиною складовою гідного рівня життя. Людина повинна мати право на частину прибутку підприємства, на якому вона працює", – заявила Юлія Тимошенко. Вона нагадала, що 12 мільйонів людей в Україні є власниками ваучерів, але жоден із них не отримав достойного прибутку на них.
На думку Тимошенко, працівники повинні отримувати дрібну кількість акцій підприємств, на яких вони працюють.
Вона також висловилася з приводу соціальних виплат. "80% пенсіонерів отримують пенсію, нараховану не по закону. Ми це будемо змінювати найближчим часом. Потрібно ввести персоніфіковані пенсійні рахунки, щоб люди на пенсії не злидарювали, а жили достойно", – підкреслила лідерка Блоку.
Крім того, вона заявила про необхідність підвищення стипендій студентам: "Сьогодні студенти отримують 127 гривень, на які не можна прожити".
"Потрібно також потурбуватися про тих, хто не може сам заробити на життя. Мій уряд добився підвищення виплат інвалідам у кілька разів, але цього мало – допомога має становити не менше 1500 гривень", – наголосила Юлія Тимошенко.
У своєму виступі вона також зачепила проблему медицини. "Ми всі приходимо сьогодні до лікаря з грішми і приносимо з собою все, починаючи від найелементарнішої таблетки. Скоро доведеться приходити до лікаря зі знаннями", – обурена Тимошенко.
Вихід, на її думку, полягає у страховій медицині. "Заможні люди зможуть купувати собі страховку самі, а працюючим її оплатить підприємство, якому за це буде зменшено податки, – пояснила екс-прем’єр. – Малозабезпеченим і дітям медичну страховку повинна сплачувати держава".
Практику повторної приватизації підприємств має бути повернено
У своєму виступі на з’їзді Юлія Тимошенко пообіцяла відновити практику повторної приватизації незаконно куплених підприємств. Вона нагадала, що у програмі Віктора Ющенка є теза про те, що за гроші від такої реприватизації буде погашено заборгованість перед колишніми вкладниками Ощадбанку.
"Чому жодна гривня не повернена вкладникам? Було 150 способів як це зробити", – заявила вона.
Потрібен потужний середній клас
Також Юлія Тимошенко висвітлила необхідність створення потужного й матеріально забезпеченого середнього класу. Головний ключ до цього, на її думку, – здешевлення банківських кредитів та полегшення реєстрації підприємців.
Вона відзначила, що саме банківська система, яка сьогодні має надмірний запас грошей, повинна допомогти підприємцю-початківцю: в банках буде створено спеціальні департаменти, що допоможуть скласти бізнес-план, супроводжуватимуть молодого бізнесмена на початку його діяльності, допоможуть грошима. Взамін банки отримають пільги, пояснила лідерка Блоку.
"Наша фракція, яка матиме більшість у Верховній Раді, створить усі умови для здешевлення вартості грошей. Зараз в Україні ставка 20%, тому що в Верховній Раді сидять забагато банкірів", – зауважила вона.
*****
Тимошенко сформирует электронный Кабмин
Лидер партии "Батькивщина" Юлия Тимошенко намерена создать электронное правительство Украины в рамках программы "Идеальная страна", которая будет реализована во время избирательной кампании БЮТ в 2006 году.
Об этом она сообщила сегодня на межпартийном съезде БЮТ.
В своем докладе Тимошенко также отметила, что новое правительство создаст институт, который будет собирать информацию о конфликтах в украинском обществе.
"Будет создан информационный реестр проблем и конфликтов нашего общества, система определения и разрешения конфликтов", - сказал она.
Кроме того Тимошенко в своем выступлении акцентировала внимание на соблюдении верховенства прав человека. В частности она провозгласила одним из основных пунктов своей предвыборной программы создание свободного доступа к правосудию.
"Снять финансовое ограничении по обращениям человека в суд", - сказала она.
Также Тимошенко выделила другие ключевые моменты избирательной кампании БЮТ: свобода слова, введение практики проведения регулярных референдумов, социальное обеспечение детей и увеличение роли интеллектуальной элиты в развитии Украины.
"Трибуна", 7.12.05
"Сердечний" зїзд
(З’їзд БЮТ очима журналіста)
В середу в Палаці "Україна" відбувся з’їзд… Юлії Тимошенко. Звичайно, крім Юлії Володимирівни там були й інші люди, однак здалося, що ця масовка була робочим фоном.
Обличчя Тимошенко з косою на великому плакаті зустрічало кожного гостя при вході в Палац, у вестибулях крутили кіно про поневіряння Володимирівни в часи режиму Кучми, делегати ходили з шарфиками з ім’ям Тимошенко.
Юлія Тимошенко – назва блоку, Юлія Тимошенко – лідер блоку, Юлія Тимошенко – президія, ведучий, оратор й окраса з’їзду. Щоб погляди всіх присутніх були спрямовані лише на цю коштовну квітку, звичайними букетами сцену не прикрашали. Крім живої Тимошенко на сцені був присутній її візуальний образ, на двох великих екранах та текстове нагадування – елементи сцени були прикрашені десятками написів "Блок Юлії Тимошенко". Над усім цим висіло велике червоне серце – символіка блоку (слава Богу не коса).
Серцем були проштамповані всі делегати – символіка БЮТ палала на сліпуче білих шарфиках, розданих всім учасникам. Виглядало досить нарядно. Розрахунок Тимошенко в цьому випадку, як завжди, був вірний – білий колір зараз в моді. "Білий колір - це колір чистоти… Червоне серце - це символ того, що час робити політику не холодну, не байдужу не цинічну, а політику серця… Поєднання білого, червоного, та чорного (назва блоку) – це наша вишиванка. Це означає, що все, що ми будемо робити, - лише з любов’ю до нашої держава", - пояснила Тимошенко. Сама Юлія Володимирівна вийшла на сцену в білому жакеті з великими ґудзиками, очевидно їй хотілося виглядати капітаном далекого плавання…
До речі, вихід "просто Юлі" на сцену був ефектним. Навіть дуже ефектним. На руках її ніхто не ніс, як це було на майдані, однак треба відзначити чудову режисуру заходу. На з’їзді БЮТ був начисто відсутній броунівський рух з’їзду НСНУ в ДК КПІ, а так само совкові промови делегатів Партії регіонів. З’їзд БЮТ планувався як спектакль або шоу однієї актриси. Шоу вийшло красиве.
Виходу Тимошенко передував короткий фільм, в якому мовилося, що в указі про звільнення її уряду достатньо було написати: "Ми боїмося цю жінку". "Вона пішла, щоб повернутися", - далі звучать слова з екрану. "Юля! Юля!", - скандує електронний майдан. "Юля! Юля!" - схоплюються з місць й починають скандувати присутні на з’їзді. Й саме в цей момент в зал заходить Тимошенко. Займає своє місце на капітанському містку на сцені. Її виступ продовжується півтори години. Вона детально розповідає програму дії її політичної сили, яку називає ідеологією.
Тимошенко пропонує зробити м’якішим кримінальний кодекс: "Суспільство мусить стати добрішим". Посади суддів зробити виборними: "Тільки тоді ми зможемо говорити про правосуддя, бо якщо його чуть-чуть, то це теж саме, що бути напіввагітною". Вона пропонує відмінити ПДВ та інші податки, й закласти єдиний податок у ціну й ще багато-багато іншого.
Найбільше запам’яталася пропозиція Тимошенко "зробити виборними посади всіх можливих чиновників", а задля реалізації цієї ідеї Юлія Володимирівна мріє створити "електронну демократію". Що це таке? Важко зрозуміти, а головне уявити, як воно буде функціонувати. Як пояснює саме Тимошенко, це коли через Інтернет мудрі представники народу надсилають свої пропозиції, а мудрі представники влади їх враховують.
Тимошенко планує створити "електроний парламент" - це коли законопроекти обговорюються в Інтернет-режимі, а народні обранці зобов’язані врахувати побажання народу. Також має з’явитися "електронне державне кадрове агентство". "Ми зараз спостерігаємо кумівство й землячество. Людей підтягають по принципу, хто з ким вигуляв собачку. Але найближчім часом ви побачите, як "електронна демократія" буде відбирати насправді достойні кадри у владу", - похвалилась Тимошенко.
Однак до найближчого часу ще далеко, бо публічність при складанні виборчого списку у Юлії Володимирівни відсутня повністю. На відміну від інших мегапартій, які вже оприлюднили перед суспільством остаточні або приблизні передвиборчі списки, в БЮТ обмежилися презентацією першої десятки. Хто буде далі – мовчанка. Мовляв, побачите на другому етапі з’їзду.
Тимошенко на прес-конференції після з’їзду навідріз відмовлялася конкретизувати, чи буде прізвище, наприклад, постпредів Кучми в парламенті Волкова й Задорожного, або колишнього есдека Губського в списку БЮТ. Це питання вона прокоментувала так: "В списку будуть депутати, які після перемоги помаранчевої революції прийшли до нас і не покинули, коли був зруйнований уряд... Ніякі люди, які вам, можливо, не будуть дуже подобатись, не звернуть команду з вірного шляху", - заявила Тимошенко. Згідно цієї відповіді можна зрозуміти, що Тимошенко може взяти до себе перерахованих вище політиків.
Сам Богдан Губський в шарфику з серцями прогулювався кулуарами з’їзду. Цю ситуацію він прокоментував так: "Чи будуть в списку "кучмісти"? Звичайно будуть, якщо вважати "кучмістами" тих, хто отримував посади, або нагороди за минулої влади". Яким номером буде він сам, Губський не відповів, бо не знає. Показово, що на з’їзді не був присутній безпосередній винуватець роздору в рядах БЮТ Олександр Волков. Михайло Бродський це пояснив тим, що бій проти "кучмістів" в лавах Тимошенко ще не програний. "Я особисто відмовився від участі в передвиборчих списках, щоб мати моральні підстави говорити деяким товаришам, що їм у нас не місце", - розповів Бродський. Таким чином, гарячі дискусії щодо списку тривають.
До речі, Тимошенко проговорилася, що в список запрошено "найбагатших банкірів країни. "Вони стануть нашими консультантами в сфері кредитування", - пояснила Тимошенко. За спиною зашушукалися журналісти: "Невже Юля візьме Коломойського?" Оце був би номер, якби в списках Тимошенко з’явився співвласник групи "Приват", для якого, за словами недругів Юлії Володимирівни, вона намагалася забрати у Пінчука НФЗ.
Можна казати, що список Тимошенко - найзагадковіший зі списків інших мегапартій. Тут є неабиякий простір для фантазій. Наприклад, всі прохідні місця у списку партії влади зразу заповнили по вінця нардепи, міністри, куми та родичі. Для нових облич місця просто не вистачило. Список "Регіонів" ледь вмістив найавторитетніших людей з команди Януковича, Ахметова та інших лідерів регіону. Хоч і "чужому", але все-таки надзвичайно яскравому Генпрокурору Піскуну лишилося ледве прохідне 93 місце. А у Тимошенко її депутати займають невелику частину списку, а далі - бери кого душа забажає, вакантних місць досить.
Політ іміджмейкерської творчості вже помітний в першій десятці списку, який Тимошенко презентувала на з’їзді. Є на кого подивитися. А ще цікаво було спостерігати, як Юлія Тимошенко піднесла "найдостойніших людей" делегатам з’їзду та країні. Після перегляду такого шоу серед партійців Тимошенко точно не знайшлося людей, які вважатимуть, що лідерка когось обрала даремно.
"Вгадайте з трьох раз, хто буде першим номером?", - голосно засміялася на сцені Тимошенко. "Юля! Юля!", - заскандував зал. Звісно, вони не помилилися. "Номер другий – Олександр Турчинов!", - оголосила Тимошенко. В цю мить на екранах почали демонструвати короткий ролик про заслуги вірного сподвижника Тимошенко: "Турчинов (…) був головою СБУ, якого поважали кадрові офіцери, та боялися можновладні злочинці…" В цей момент на сцену виходить сам Турчинов. Оплески. Промова Тимошенко: "Турчинов - совість та духовність нашої команди…" Кілька хвилин у мікрофон говорить Турчинов.
Далі Юля оголошує третій номер - знову фільм, овації, промова. Третім виявився "найромантичніший міністр найкрасивішого уряду", "легендарний польовий командир" і т.д. і т.п. - Микола Томенко. Сказано про третій номер було не мало, однак Томенко знайшов, що ще додати про себе. "На початку своєї кар’єри я воював в Афганістані", - скромно додав третій номер.
За тим пішов четвертий - Василь Онопенко. Зал завмер в очікуванні його подвигів. Тимошенко не розгубилася: "За минулої влади Василь отримав багато солодких пропозицій, але нас не кинув". Тобто - за вірність! Онопенко запам’ятався сяючою посмішкою. П’ятий номер виявився просто велетнем. Особливо поряд з тендітною Тимошенко, хоча вона й була на п’ятнадцятисантиметрових підборах. Ним виявився Андрій Шевченко. Звичайно ж, журналіст.
Якщо хтось з виборців переплутає - не страшно. Принаймні, це буде компліментом піарникам. "Ця демократична істота може жити тільки у вільній стихії. Це - наш барометр демократії", - пояснювала завдання Шевченка в блоці Юлія Тимошенко.
Шостим вийшов Левко Лук’яненко - людина, "яка 26 років відсиділа в концтаборах за Україну". Сьомим - "антимафія" Григорій Омельченко, який вийшов на сцену весь в орденах і без вусів. Восьмим номером став Віталій Курило, ректор Луганського педагогічного інституту. Очевидно, він відзначився тим, що був представником східного регіону.
Дев’ятий номер - дуже цікавий. На сцену вийшов ще один орденоносець - командувач Сухопутних військ України. Кажуть, саме він не допустив кровопролиття на Майдані. "Коли був відданий наказ розстріляти Майдан, він заявив, що армія проти народу не піде. Це не просто зупинило кровопролиття, це налякало всю команду Кучми", - розповіла Тимошенко.
Останнім у першій десятці виявився зовсім зелений хлопчина – наймолодший мер України і навіть Європи Євген Суслов. Тимошенко розповіла, що, не зважаючи на свій вік, він виконує зобов’язання перед виборцями, зокрема - освітив вулиці свого міста.
Наймолодшому з десятки випала честь подарувати Тимошенко троянди. Він та вона почервоніли. До речі, Юлії Володимирівні пощастило, що вона не ламала собі голову гендерним питанням. Жіночим обличчя для першої десятки вона володіє особисто. Хоча докорів з цього приводу Тимошенко не оминути, тим паче, що до неї міцно приклеїлось прізвисько "єдиного мужчини" в українській політиці.
Депутатам в списках "залізної леді" насправді доведеться не солодко - е пообіцяла сама Юлія Володимирівна. За її словами, всі, хто йде в список БЮТ, повинні відмовитися від депутатської недоторканості, депутатських квартир, привілеїв та дач, а ще - дотримуватися партійної дисципліни. "У нас моно-партія", - пояснила Тимошенко, підкресливши, що в її команді не може бути ніяких окремих партій, течій та відхилень від генеральної лінії. "За порушення партійної дисципліни депутат зобов’язується скласти депутатські повноваження", - заявила Тимошенко. Зал зустрів цю заяву, як і всі попередні - оплесками.
Голосували делегати завжди одноголосно, як одна моно-істота. Й скандували лише одне слово: "Юля! Юля!"
Тетяна ЧОРНОВІЛ, "Обозреватель"
БЮТ избрал для себя идеологию солидаризма
Блок Юлии Тимошенко предлагает избирателям идеологию солидаризма, ключевыми понятиями в которой является гармония и справедливость. Соответствующая программа партии отображена в манифесте, единогласно принятом вчера на съезде БЮТ, передает корреспондент ЛІГАБізнесІнформ.
Как пояснила лидер блока Юлия Тимошенко в своем выступлении, БЮТ намерен, минуя крайний социализм и крайний рыночный фундаментализм, выйти на гармонию взаимоотношений предпринимателей и наемных работников, государства и общества, власти и оппозиции.
Ю.Тимошенко отметила, что несовершенство общества реально, и потому солидаризм означает постепенное продвижение к справедливости каждый день.
Солидаризм - это учение об обществе, утверждающее солидарность разных его частей. Противостоит тоталитарным учениям классовой или расовой борьбы. В центре его стоит человеческая личность: она может быть только целью, но никак не средством.
В противоположность индивидуализму и либерализму, солидаризм подчеркивает факт, что личность существует не сама по себе - своими знаниями, своей культурой, своей рукотворной средой человек обязан другим людям.
Термин "солидаризм" впервые употребил Пьер Леру в 1840-х годах во Франции. Положения западного солидаризма как христианского учения разработали немецкие мыслители, в том числе Генрих Пеш и Освальд Нелль-Бройнинг. Их идея "социально-ответственного рыночного хозяйства" легла в основу многих европейских политических партий: французских центристов, австрийской Народной партии, христианских демократов в Германии, Италии и Бельгии. На той же почве христианского социального учения, в его католическом преломлении, выросла, начиная с 1977 года, и польская "Солидарность".
ЛІГАБізнесІнформ
Тимошенко обещает оппозиции властные полномочия
Бывший премьер-министр Украины Юлия Тимошенко обещает, что в случае победы ее политической силы на парламентских выборах 2006 года оппозиция будет иметь серьезные полномочия в формировании исполнительной ветви власти.
"Оппозиции предоставим специальный статус парламентского института, который будет контролировать власть", - сказала Тимошенко, выступая на съезде БЮТ в среду в Киеве.
По ее словам, власть и оппозиция не должны существовать как отдельные составляющие власти. "Мы будем объединять их в единую систему", - подчеркнула лидер БЮТ.
Тимошенко отметила, что намерена предоставить оппозиции право назначать генерального прокурора Украины (сейчас генпрокурора утверждает парламент по представлению президента ).
"Я убеждена, что наша политическая сила, которая будет при власти, сможет сделать такой радикальный шаг", - подчеркнула она.
Кроме того, по словам экс-премьера, оппозиции будет предоставлено право выбирать председателя Счетной палаты, которая будет объединена в одну систему с контрольно-ревизионным управлением и власть будет ответственная перед Счетной палатой.
Лидер БЮТ также пообещала предоставить оппозиции право назначать руководителей парламентских комитетов. Тимошенко отметила практику формирования оппозиционными силами теневых кабинетов министров. "Мы это сделаем в пределах парламентской оппозиции и в пределах парламента", - добавила она.
Подробности, 07 декабря 2005 | 19:39
Тимошенко: будуть обирати між руками, які не крадуть і мізками, які не думають
Лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко заявляє, що її блок переможе на виборах у Верховну Раду.
"Всі розуміють, в тому числі і конкуренти, що ми переможно крокуємо до влади, тому що наші помисли чисті", - заявила Тимошенко на міжпартійному з’їзді в середу.
Так вона пояснила спробу організувати провокації перед початком з’їзду.
Коментуючи наступні парламентські вибори Тимошенко сказала: "Коли я читала інтернет, то з’ясувала, що на виборах не ідеологію будуть обирати, а обиратимуть між руками, які нічого не крали і мізками, які ніколи не думали", - сказала вона.
http://www.mpravda.com
Ю.Тимошенко убеждена, что доход наемного работника должен состоять не только из зарплаты
Доход наемного работника должен состоять не только из зарплаты, но и из части прибыли предприятия, на котором он работает. Соответствующее положение закреплено в предвыборной программе Блока Юлии Тимошенко. Об этом сообщила лидер блока в своем выступлении на съезде.
Ю.Тимошенко отметила, что пока зарплата является единственной составляющей обеспечения наемного работника, противоречия между ним и собственником предприятия никогда не удастся преодолеть. Об этом сообщает корреспондент ЛІГАБізнесІнформ.
Лидер БЮТ считает, что достойный доход наемного работника должен состоять из достойной зарплаты, права наемного работника на часть прибыли предприятия, а также обеспечения п
До цієї новини немає коментарів