В Україні зростає смертність від туберкульозу

Міністерство охорони здоров’я України констатує, що захворюваність і смертність від туберкульозу в країні продовжує зростати.

 

Як повідомили в прес-службі МОЗ, про це йшлося на засіданні колегії міністерства, на якому розглядалося питання про стан виконання Національної програми боротьби із захворюванням туберкульозом на 2002 – 2005 роки. Було відзначено, що в цілому Національна програма виконана задовільно, хоча є недоліки і проблемні питання. Не дивлячись на те, що проблема туберкульозу визначена одним з пріоритетів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку, захворюваність і смертність від туберкульозу зростає.

За критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я, на сучасному етапі Україну віднесено до групи країн з високим рівнем захворюваності туберкульозом. Але загрозлива ситуація з туберкульозом, яка завжди була індикатором соціального благополуччя в суспільстві, на початок нового тисячоліття склалася не тільки в Україні, але й у всьому світі. Загальна чисельність хворих на цю хворобу у світі досягає 50 – 60 мільйонів осіб. Щорічно виявляють від 7 до 9 млн. хворих на туберкульоз, від якого вмирає близько 2 - 2,5 млн. осіб, повідомляє "УНІАН".

Епідемія туберкульозу в Україні за критеріями ВОЗ оголошена з 1995 року і з того ж часу в Україні зареєстровано початок епідемії ВІЧ-інфекції. За ці десять років середній рівень захворюваності туберкульозом збільшився майже удвічі і досяг показника 80,9 на 100 тисяч населення, а смертність в 1,5 разу і становить 22,6 на 100 тисяч населення. Таким же чином поводиться епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу і нова проблема ВІЛ-асоційованого туберкульозу.

З 29 пунктів Національної програми боротьби із захворюванням туберкульозом на 2002-2005 роки виконано 27. Серед невиконаних завдань – формування реєстру хворих на туберкульоз і Державного центру інформативних медичних технологій діагностики і лікування туберкульозу, створення яких планується завершити в 2006 році в рамках проекту "Контроль за туберкульозом і ВІЛ/СНІДом в Україні", який реалізується за кошти позики Всесвітнього банку, говорилося на колегії.

На сьогодні в рамках вказаного проекту розроблені нові (адаптовані до міжнародних стандартів) форми обліку і звітності, на підставі яких буде створено реєстр хворих бактерійним, у тому числі хіміорезистентним туберкульозом; завершується процедура закупівель сучасного лабораторного обладнання в рамках проекту "Контроль за туберкульозом і ВІЛ/СНІДом".

Але, як відзначали у виступах учасники засідання, в боротьбі з туберкульозом є певні досягнення, зокрема на 4,2% підвищився рівень охоплення дорослого населення і на 0,8% дітей профілактичними оглядами; на 8% знизилася захворюваність туберкульозом серед підлітків; покращала діагностика туберкульозу, що також вплинуло на підвищення рівня виявлення хворих; за рахунок протитуберкульозного лікування на 3% збільшилася частота припинення бактеріовиділення у хворих, на 4% збільшилося загоєння рубців легенів. Удвічі зменшилася кількість дітей, померлих від туберкульозу (у 2003 р. – 8 дітей, 2004 р.– 4 дітей). На 9% знизилася інвалідність серед працездатного населення від туберкульозу.

Розповсюдженню епідемії туберкульозу сприяє епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу. Саме вона визнана основною причиною зростання смертності серед хворих на туберкульоз у всьому світі, у тому числі країнах Східної Європи. Крім того, високий рівень смертності зумовлює розповсюдження хіміо- і мультирезистентного туберкульозу, який важко піддається лікуванню.

Основні заходи, що впливають на переривання ланцюга епідемічного процесу, і які були визначені в Національній програмі боротьби із захворюванням туберкульозом на 2002-2005 рр., – це профілактика, виявлення, лікування.

На колегії було відзначено, що, окрім невиконаних пунктів – створення комп’ютерної системи моніторингу епідеміологічних чинників розповсюдження туберкульозу і державного центру інформаційних медичних технологій діагностики і лікування туберкульозу, які повинні бути створені у 2006 році, – основним недоліком є відсутність критеріїв (індикаторів) її оцінки з урахуванням попередньої ситуації і пріоритетних заходів.

Тому керівництвом МОЗ було ухвалено рішення розробити проект "Комплексних заходів із запобігання розповсюдження туберкульозу в Україні на 2006 рік" на період проведення оцінки, визначення індикаторів, опрацювання проекту концепції нової державної цільової програми контролю за туберкульозом на 2007-2010 роки з урахуванням пропозицій з регіонів України. Було відзначено, що привернення уваги до цієї проблеми Президента України, парламенту і уряду держави свідчить про те, що туберкульоз як глобальна проблема стосується всього суспільства і кожного громадянина зокрема.

"ForUm"

 

16 грудня 2005р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів