Гриценко: ЧФ РФ не стане розмінною картою в газовому конфлікті

Питання про перебування Чорноморського флоту Росії в Криму не має використовуватися у вирішенні проблеми з поставками російського газу до України, заявив міністр оборони України Анатолій Гриценко.

 

"Те, що зараз пробують втягнути флот, Крим при вирішенні цієї загальної проблеми (поставок газу – ред.), - я вважаю неправильним. Якщо є проблема газу, - тут ні до чого вступ України в НАТО, тут ні до чого українські вибори, хто став президентом, хто буде спікером - це питання, які вирішуватимуться в країні", - заявив Гриценко на прес-конференції в середу в Миколаєві.

За словами міністра, останнім часом ніяких конфліктів і спірних питань з російськими колегами у нього не було. "Те, що накопичилися конфліктні питання до нас, - так склалося історично. Ці питання пов’язані з суборендою, з юридичною неоформленістю власності на окремі об’єкти, на їх передачу. Я вважаю, що ми в змозі вирішити ці питання в переговорному режимі. Флот не буде розмінною картою, яка використовуватиметься чи то проти Росії, чи то проти України", - заявив він, передає "Інтерфакс-Україна".

Гриценко висловив упевненість, що представники України і Росії зможуть домовитися на вищому рівні про взаємовигідну співпрацю, а заяви, які спричинили за собою напруженість у відносинах двох країн, дозволили собі зробити особи, що не мали на те ніяких повноважень.

"Згідно з міжнародними документами, позицію країни можуть представляти тільки три особи: президент, прем’єр-міністр і міністр закордонних справ. Якщо ви уважно прочитаєте їх заяви, то в них немає закликів до протистояння, немає передумов до погіршення двосторонніх відносин. Подивіться, хто робить інші заяви, які вносять смуту. Ці люди невповноважені говорити від імені країни. Тому я б хотів, щоб наші громадяни заспокоїлися. Буде газ після Нового року, буде тепло в будинках", - підкреслив він.


Як повідомляв ForUm, 9 грудня заступник глави Секретаріату Президента України Анатолій Матвієнко сказав, що, на його думку, Україна повинна піднімати питання про перегляд тарифів за перебування Чорноморського флоту Російської Федерації в Криму. На брифінгу, відповідаючи на питання, чи може Україна переглянути тарифи через позицію Росії в газовому питанні, він сказав: "Очевидно, Україна має право ставити питання щодо відповідності світовим тарифам і стандартам перебування іноземних військ на території іншої держави".


Згідно з двосторонньою угодою про статус і умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України від 28 травня 1997 року, ЧФ РФ перебуватиме в Севастополі 20 років - до 2017 року.

Як відомо, базові угоди по Чорноморському флоту передбачають, що Росія платить Україні 97 млн. дол. на рік, які зараховуються як погашення українського боргу перед Росією за енергоносії. На момент підписання угод по ЧФ – 1997 рік, борг України перед Російською Федерацією становив 3 млрд. 74 млн. дол. У той же час, експерти Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР) вважають, що вартість базування Чорноморського Флоту Російської Федерації в Криму може бути до 400 млн. доларів на рік.


В рамках міждержавної комісії Ющенко-Путін буде створено підкомісія на чолі з першим заступником міністра закордонних справ України Володимиром Огризкои для обговорення всіх питань, пов’язаних з перебуванням в Україні Чорноморського флоту Росії. Про це 20 грудня заявив сам Огризко.


Він повідомив, що Україна розраховує протягом 3-4 місяців завершити інвентаризацію нормативно-правової бази про умови перебування в Україні ЧФ РФ і стану українських об’єктів, переданих в оренду російській стороні. "Зараз ми направили Росії ноту з проханням отримати дозвіл на відвідування українськими фахівцями об’єктів Чорноморського флоту. Після завершення інвентаризації ми зможемо вийти на весь перелік питань для обговорення", - сказав Огризко.

Перший заступник міністра закордонних справ відзначив, що на цій стадії інвентаризації можна говорити про низку порушень домовленостей про перебування в Україні Чорноморського флоту. "Це незаконне використання земельних ділянок, забруднення навколишнього середовища акваторії Севастопольської бухти і в цілому кримського узбережжя", - відзначив він.

 

28 грудня 2005р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів