У Раді Європи розкритикували початок суду у "справі Гонгадзе"

Уповноважена Ради Європи у справі Георгія Гонгадзе Сабіне Лойтгойссер-Шнарренбергер вважає передчасним початок судового процесу про вбивство журналіста

 

"Варто рахуватися з тим, що це буде процес, під час якого будуть робитися спроби остаточно закрити справу Гонгадзе", - сказала вона.

Рада Європи заявляє, що буде вважати "справу Гонгадзе" закритою лише тоді, коли всіх причетних до вбивства, включаючи замовників, притягнуть до відповідальності, зазначила Лойтгойссер-Шнарренбергер.

У понеділок, 9 січня, об 11:00 в Апеляційному суді Києва розпочався розгляд по суті кримінальної справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

Мати журналіста Леся Гонгадзе заявила, що вона не має наміру приїжджати до Києва для участі в судових слуханнях, оскільки не вважає це за потрібне.

"Я не бачу в цьому потреби, - сказала вона, - оскільки розгляд справи – та сама гра, у яку продовжує грати вже п’ятий генеральний прокурор. Я дивуюся, що змінюються генеральні прокурори, парламенти, президенти, а все залишається на тому самому рівні: вони роблять одне і те саме за тими самими стандартам і за тими самими трафаретами".

Водночас Леся Гонгадзе повідомила, що на судовому засіданні повинна бути присутня вдова Георгія Гонгадзе Мирослава Гонгадзе, яка у телефонній розмові з нею обіцяла приїхати зі США в переддень початку слухання справи по суті.

Відповідаючи на запитання, чи привітав її з Новим роком і Різдвом Христовим Президент Віктор Ющенко, який особисто взяв на себе відповідальність за розкриття вбивства журналіста, Леся Гонгадзе зазначила, що ніхто, крім журналістів і колишнього охоронця Леоніда Кучми Миколи Мельниченка, її зі святами не привітав. При цьому щодо привітання глави держави вона додала: "Мені це навіть не потрібно! Мені такі фарисейські кроки ні від кого не потрібні, коли навколо таке "гарне життя".

19 грудня Колегія суддів судової палати з кримінальних справ Апеляційного суду Києва призначила розгляд кримінальної справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе по суті на 9 січня 2006 року.

28 листопада Верховний Суд передав до Апеляційного суду Києва кримінальну справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

Генеральна прокуратура 23 листопада передала до Верховного Суду кримінальну справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.

5 жовтня тодішній генпрокурор Святослав Піскун заявляв, що справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе буде передано до суду протягом жовтня або на початку листопада.

На початку серпня Генпрокуратура повідомила про завершення слідства в справі про вбивство Георгія Гонгадзе. "Справа Гонгадзе" нараховує близько 60 томів.

У березні 2005 року суд дав згоду на арешт підозрюваних у вбивстві Гонгадзе. Генерал Олексій Пукач, який очолював департамент зовнішнього спостереження і розвідки в період убивства Гонгадзе, перебуває в розшуку.

Генпрокуратура встановила, що вбивство Гонгадзе не було випадковим, підозрювані виконували злочинний наказ і під час убивства працювали в департаменті, який очолював Пукач.

На початку квітня Віктор Ющенко заявив, що офіцери Міністерства внутрішніх справ, підозрювані в убивстві журналіста, визнали свою вину.

Гонгадзегейт

16 вересня 2000 року керівник інтернет-видання "Українська правда" Георгій Гонгадзе вийшов із роботи, і відтоді його не бачили.

У листопаді того самого року в Таращанському лісі в Київській області було виявлено тіло без голоси, що, відповідно до проведених експертиз, належить журналісту. Голову досі не знайшли.

Зі зникненням Гонгадзе в Україні розгорівся політичний скандал навколо можливої причетності до цього вбивства Кучми, Литвина, Деркача і Кравченка, що 4 березня цього року перед допитом у Генпрокуратурі загинув у себе на дачі від вогнепального поранення.

Незабаром після цього колишній охоронець президента Леоніда Кучми Микола Мельниченко оприлюднив таємні записи розмов у кабінеті голови держави.

За твердженням Мельниченка, він записав, як Кучма рекомендує міністру внутрішніх справ країни "розібратися" з Гонгадзе. Мельниченко висловив бажання приїхати в Україну і дати свідчення, але тільки в тому разі, якщо йому нададуть гарантії безпеки.

У березні 2005 року суд дав згоду на арешт підозрюваних в убивстві Гонгадзе. Йдеться про безпосередніх виконавців злочину.

Але багато політиків в Україні та міжнародних оглядачів вважають, що справу про загибель журналіста не можна вважати розкритою, поки не встановлено і не покарано замовників убивства.

Кореспондент

 

09 січня 2006р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів