БЮТ, "Регіони", КПУ й СДПУ(о) вимагають відставки Плачкова й Івченка
Фракції блоку Юлії Тимошенко, Партії регіонів й СДПУ(о) підтримуватимуть відставку міністра палива й енергетики Івана Плачкова і голови правління НАК "Нафтогаз України" Олексія Івченка. Пізніше до них приєдналася і фракція Компартії.
БЮТ за відставку
Як повідомила лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко, БЮТ вніс проект постанови, яким пропонується звільнити Івана Плачкова і вимагати від Кабінету Міністрів в триденний термін звільнити Олексія Івченка.
Також проект пропонує денонсувати угоди з Росією з газу і створити у Верховній Раді робочу групу, яка б вела переговори з низкою азійських країн, в тому числі Туркменістаном та Казахстаном, щодо поставок газу.
Також проектом пропонується створити тимчасову слідчу комісію парламенту, яка б проаналізувала ситуацію, що склалася на ринку газу в Україні, та "зупинила антизаконні дії, які сьогодні спостерігаються". Зокрема, Тимошенко наголосила, що Івченко не мав права підписувати жодних угод.
Вона вважає, що підписана з Росію угода суперечить українському законодавству, а також "б’є по споживачу газу населенню". За словами Тимошенко, сьогодні ціни на житлово-комунальні послуги в деяких містах збільшились вдвічі, тому проект постанови також пропонує встановити мораторій на підвищення цін на житлово-комунальні послуги та транспорт, крім таксі.
При цьому вона нагадала, що після набуття чинності змін до Конституції роль парламенту підвищилася, і саме тому до проекту постанови були внесені вищеназвані пункти.
Партія регіонів підтримує БЮТ
У свою чергу, фракція Партії регіонів "Регіони України" також підтримуватиме відставку міністра палива та енергетики та голови правління НАК "Нафтогаз України", заявив депутат Микола Круглов. Проте фракція вважає, що за газові проблеми повинні відповідати перші особи уряду.
Круглов не виключив постановки питання про відповідальність усього складу Кабінету Міністрів, але на уточнювальне запитання, чи ініціюватиме фракція відставку уряду, сказав: "Ми займемо жорстку позицію".
Він наголосив, що, у першу чергу, за газові проблеми повинні відповідати керівники уряду, а не профільні міністри, хоча не виключив, що парламент сьогодні відправить у відставку лише Плачкова та Івченка.
На думку Круглова, сьогодні у Верховній Раді має бути створена тимчасова слідча комісія, яка повинна розібратися з підписаними газовими угодами. Він переконаний, що, серйозно проаналізувавши оригінали документів, а не публікації в Інтернеті, можна сказати достеменно, у яку ситуацію потрапила Україна.
Як вважає Круглов, причиною того, що сталося, є те, що політика й економіка "дуже пов’язані між собою, але економіка більш інертна, і не може так швидко, як політика, міняти свої орієнтири, у зовнішньому векторі у тому числі". І те, що це не врахували, може свідчити, на його думку, про непрофесіоналізм.
СДПУ(о) згодна з БЮТ та ПР
Фракція СДПУ(о) голосуватиме за відставку уряду через непрофесійність у газових переговорах, повідомив лідер фракції Леонід Кравчук.
"Я вважаю, що вони (члени уряду – ред.) непрофесійно займалися проблемами газових відносин, поставили Україну у скрутне становище, навіть невизначене: ми не знаємо, яка ціна на газ буде через півроку, не знаємо, хто бере гарантії за постачання газу в Україну", - сказав депутат.
За його словами, такий підхід до стратегічних питань не може вважатися професійним. Крім того, Кравчук висловив нерозуміння того, чому українські урядовці не використовували можливості, надані їм Будапештським меморандумом щодо приєднання України до договору про нерозповсюдження ядерної зброї, згідно з яким в України з’явилися країни-гаранти її безпеки, у тому числі економічної.
"Такий уряд, який нехтує економічною безпекою України, не може, на нашу думку, виконувати свої повноваження", - наголосив Кравчук.
КПУ: У відставку - весь уряд
Фракція КПУ вимагатиме ухвалити сьогодні постанову про відставку уряду, повідомив представник цієї фракції Валентин Матвєєв.
Він зауважив, що сьогодні йдеться не про відповідальність міністра палива та енергетики Івана Плачкова чи керівника НАК "Нафтогаз України" Олексія Івченка, а йдеться про дії уряду загалом з розв’язання газової проблеми, "тому все буде пов’язано з оцінкою діяльності не якоїсь особистості, а загалом уряду".
СПУ: Кабмін має розібратися сам
Лідер Соціалістичної партії України Олександр Мороз вважає, що Кабінету Міністрів необхідно дати доручення розібратись з кадровими питаннями самостійно за результатами газових слухань в парламенті.
Мороз переконаний, що постановка питання про відставку міністра палива та енергетики Івана Плачкова та керівника НАК "Нафтогаз України" Олексія Івченка є правомірною, але ініціативу необхідно віддати самому Кабміну.
На його думку, уряд має сам розібратись в цій галузі. Він не виключив, що, можливо, людей, які підписали угоду, необхідно представити до нагороди, "якщо вони кажуть про такий колосальний успіх".
За словами Мороза, необхідно досконально розібратися і оцінити, що принесла ця угода Україні, і вже потім карати винних. Водночас лідер соціалістів вважає, що парламент має сьогодні зробити висновки.
УНП бачить "політичну тріскотню"
Член парламентської фракції Української народної партії Валерій Асадчев називає пропозиції про звільнення Івана Плачкова "політичною тріскотнею" і вважає газову угоду загалом позитивною. "Це все – політична тріскотня", - наголосив він.
Депутат зазначив, що підписана угода за всієї "юридичної нікчемності" має позитивний момент для України, оскільки скасовує бартерні відносини в газовій сфері.
"З погляду детінізації української економіки не можна кращого і побажати. Чому Юлія Володимирівна проти, й інші газові королі і королеви, тому що вони на цьому бартері піднялися, вони на ньому варили колосальні собі капітали", - сказав депутат.
Він також висловив думку, що підписана угода повинна привести до змін у законодавстві України. Зокрема, до скасування пільг зі сплати податку на додану вартість для "Нафтогазу України" під час імпорту газу.
Асадчев також не виключив, що активні протести Тимошенко проти цієї угоди можуть бути пов’язані зі спробою поновити як посередника з постачань газу в Україну компанію "Ітера".
"Юлія Тимошенко на посаді прем’єра намагалася неодноразово засунути знову "Ітеру", але тоді існували умови, за якими НАК "Нафтогаз України" одержував бартер", - сказав депутат.
Водночас він зазначив, що Юлія Тимошенко намагалася скасувати монопольні умови імпорту газу, що існували для "Нафтогазу", однак їй це не вдалося. Але зараз ситуація змінилася.
Литвин сумнівається
Спікер Верховної Ради Володимир Литвин прогнозує, що парламенту навряд чи вдасться прийняти рішення про відставку низки посадових осіб за підсумками заслуховування звіту уряду про дії із забезпечення країни енергоносіями.
Про це він заявив за підсумками погоджувальної ради лідерів парламентських фракцій і комітетів.
"Усі рішення прийматимуться в межах парламентських процедур, переважно це будуть рішення про введення заборони на підвищення цін і тарифів для населення", - зазначив він.
Володимир Литвин наголосив, що парламент навряд чи прийме якісь кадрові рішення.
--------------------------------------------------------------------------------
Як повідомляв Кореспондент.net, згідно з досягнутою 4 січня у Москві домовленістю між "Газпромом" і "Нафтогазом", Україна купуватиме російський газ за ціною 95 доларів за 1 тисячу кубометрів у компанії "РосУкрЕнерго". У свою чергу, "РосУкрЕнерго" купуватиме російський газ у "Газпрому" за ціною 230 доларів за 1 тисячу кубометрів.
Висока ціна російського газу для "РосУкрЕнерго" компенсуватиметься нижчою вартістю газу з Середньої Азії.
Як пояснив прес-секретар голови правління "Газпрому" Сергій Купріянов, "РосУкрЕнерго" купуватиме російський газ за ціною 230 доларів за тисячу кубометрів, після чого цей газ буде змішаний з газом, що надходить з центрально-азійського регіону, і внаслідок "РосУкрЕнерго" поставлятиме до України газ, вартість якого на першому етапі становитиме 95 доларів за тисячу кубометрів.
Однак майже всі політичні сили розкритикували цю угоду.
/Кореспондент/
До цієї новини немає коментарів