Тимошенко: Туркменістан має намір підвищити ціну за газ для України
Тимошенко прокоментувала „газову” ситуацію у країні.
Дорогий газ в обмін на дешевий транзит
Угодою з Росією щодо газу Україна закріпила на п’ять років найнижчу ціну за транзит, погодилася на найвищу ціну за газ і підписала положення про те, що мінятися ці ціни можуть тільки за згодою обох сторін, вважає Тимошенко.
Вона підкреслила, що ціна транзиту 1,6 доларів у два рази нижча за середню світову ціну. Так, наприклад, транзит газу по території Грузії і Молдови за тисячу кубометрів газу на 100 кілометрів обходиться в 3,5 долари. Найнижча ціна на транзит після української - 2,5 дол.
Також Тимошенко зазначила, що ціна в 230 доларів за тисячу кубометрів газу є на сьогоднішній день найвищою. Так, найвищі ціни на сьогодні зафіксовані для Німеччини і Франції.
"Ми порахували вартість газу для Німеччини і Франції на нашому базисі постачання на кордоні Росія-Україна так, як ми його отримуємо. Нам підписали за 230 доларів, а Німеччина, наприклад, на тому ж базисі постачання має 172 долара, а Франція має 170 доларів. Мінус транспортування по Україні та інших країнах", - сказала вона.
Угодою передбачена зміна цін лише за умови згоди обох сторін. На це Тимошенко відреагувала так: "Вгадайте з трьох раз, чи погодиться Москва змінити ціни на транзит за власним бажанням не на свою користь".
Загалом, за словами Тимошенко, з усіх країн, для яких Росія поставила умову про збільшення ціни за газ, згоду вона отримала лише від України.
Тимошенко зазначила, що Болгарія має контракти з Росією, аналогічні українським, із прив’язкою транзиту до постачань, "вони вибачилися і сказали, що нехай почитають угоди і виконують їх". У Румунії, що погодилася на підвищення цін, Міністр енергетики, який дав таку згоду, зараз готується відповісти за свої дії відповідно до Карного кодексу країни, - додала Тимошенко, підкресливши, що керівництво Румунії повернулося до старої ціни за газ.
Тимошенко зазначила, що зменшення обсягів постачань газу в Україну було рішенням українського керівництва .
"І те, що люди відчули, що стало набагато холодніше..., було наслідком ухвалення рішення про скорочення обмежень подачі газу в Україну саме українським керівництвом ", - сказала вона.
За словами Тимошенко, це робилося на рівні керівництва НАК "Нафтогаз України", про це знав увесь уряд, і Міністр палива та енергетики Іван Плачков, і Прем’єр-міністр Юрій Єхануров, "і Президент був у курсі цих питань".
Ціна в $95?
Ціна у розмірі 95 доларів за тисячу кубометрів на російський газ не існує. Це ціна на туркменський газ, який раніше Україна на своєму кордоні отримувала за 70 доларів, вважає Тимошенко.
Вона підкреслила, що при цьому замість 41 млрд. кубометрів газу, що передбачені Угодою України з Туркменістаном, компанія-постачальник "РосУкрЕнерго" буде направляти в Україну 34 млрд. кубометрів, а різницю забере собі.
"Хто дав право якому чиновникові наш туркменський газ віддавати якійсь невідомій компанії "РосУкрЕнерго", і потім вона нам його продає за 95 доларів, що на 25 доларів дорожче, аніж якби ми самі доставили цей газ до нашого кордону", - обурилася вона.
Тіньова "РосУкрЕнерго"
На думку Тимошенко, угода між Україною і Росією щодо газу ставить у залежність від "РосУкрЕнерго" не лише українського, але і європейського споживача.
"Точно також і Європа опинилася в ситуації, коли обсяги газу можуть коливатися будь-якого моменту, може бути абсолютно не визначена стабільність постачань. Це значить, що Європа буде знову-таки залежати від транзиту по території України газу, від "РосУкрЕнерго", яку сьогодні розкритикували усі газети світу ", - сказала вона.
"Фактично усі газети світу, починаючи від "New York Tіmes", "Fіnancіal Tіmes", "World Street Journal", усі ключові газети Франції, найвідоміші газети Німеччини написали про те, що ця Угода - ганьба для України, і вона є Угодою з кримінальною структурою "РосУкрЕнерго", яка має абсолютно тіньове походження", - підкреслила вона.
Коментуючи тіньове, на думку Тимошенко, походження "РосУкрЕнерго", вона заявила, що серед засновників компанії були представники української сторони. А це суперечить словам Прем’єр-міністра України Юрія Єханурова, який стверджував, що українців серед засновників компанії "РосУкрЕнерго" не має.("Українські інтереси там не представлені. Але колись, коли усе це починали створювати, то думали, що будуть гравці з української сторони. Тому назвали "Укр", і дуже багатьох людей, які не займаються професійно цими справами, цікавить: чому "Укр" там написано? Це все рівно що в нас, особливо в 90-х роках, було модно називати компанії співзвучно до серйозних брендів", - пояснював раніше Єхануров).
"Ця компанія базувалася торік 50 на 50 фізичними особами, далеко не державними установами. Ці фізичні особи були представлені в тому числі з української сторони. Зараз там провели певні ротації, і з українського боку ви бачите, яка картина: "РосУкрЕнерго" зелене світло", - сказала вона.
Тимошенко підкреслила, що крім цього, Угодою від 4 січня 2006 року між Україною і Росією передбачено, що Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", "державне підприємство, якому законом заборонено створювати спільні підприємства з ким-небудь", створює СП із "напівкримінальною структурою "РосУкрЕнерго" із внесенням активів компанії".
На думку Тимошенко, внесення активів означає сховану приватизацію української газотранспортної системи і державного підприємства НАК "Нафтогаз України".
"Люди, які засновували цю корпорацію ("РосУкрЕнерго" - Кор.net), вони розшукуються ФБР, та іншими світовими спецслужбами", - підкреслила вона.
Тимошенко також зазначила, що з моменту підписання Угоди Україна вже не має прямих контрактів ані з Росією, ані з Узбекистаном, ані з Казахстаном, ані з Туркменістаном. Монопольне право на забезпечення країни природним газом отримала компанія "РосУкрЕнерго".
"Ми практично залежимо від напівтіньової структури, кожен день свого життя, кожну хвилину свого життя ", - сказала вона.
Нова ціна туркменського газу
Тимошенко заявила, що Туркменістан уже готовий підвищити ціни на газ для України до 85 доларів за тисячу кубометрів, оскільки він продається посередницькій структурі.
За словами Тимошенко, представники Туркменістану вже заявили про те, що газ за 50 доларів за тисячу кубометрів продавався Україні.
"А якщо Україна віддала посередницькій структурі цей газ, то ми не бажаємо і надалі залишати ціну 50 доларів", - сказала вона.
Тимошенко підкреслила , що вартість газу планується збільшити до 85 доларів за тисячу кубометрів.
"Це означає, що на нашому кордоні ми отримаємо вже туркменський газ не за 70 доларів і навіть не за 95 доларів, а набагато дорожче. Практично це буде 115-120 доларів", - сказала вона.
На думку Тимошенко, це означає, що вартість туркменського газу буде переглядатися не через півроку, як це передбачалося раніше, "а це вже може відбутися через місяць" .
Дефіцит газу
За підрахунками Тимошенко, дефіцит газу в Україні на цей рік складе 23,5 млрд. кубометрів.
Тимошенко підкреслила, що цей дефіцит виник у результаті підписання Угоди з Росією щодо газу. За її словами, потреби України у газі на 2006 рік складають 78 мільярдів кубометрів. 20 млрд. кубометрів газу Україна добуває сама, "ми мали завжди 27 мільярдів (кубометрів газу – ред.) як плату за транзит, те, від чого сьогодні відмовилися", і 40 млрд. кубометрів газу купувалося в Туркменістані.
"Ми забезпечували не тільки свій баланс, а ще і наповнення сховищ. Приблизно 80-88 млрд. мали", - наголосила вона.
Тимошенко підкреслила, що відповідно до Угоди, підписаної між Україною і Росією 4 січня цього року, Україна буде отримувати всього лише 34 млрд. кубометрів туркменського газу.
Законний відбір
У Юлії Тимошенко є довідка про те, що Україна може на законних підставах відбирати російський газ за старими угодами.
У мене зараз на руках технічна довідка НАК "Нафтогаз України", у тому числі людини, яка працювала керівником НАК "Нафтогазу", Міністерства енергетики України, і він дав довідку, що Україна має і буде мати завжди всі технічні умови відбирати газ за своїми контрактами без будь-якої згоди Російської Федерації", - сказала вона.
Також Тимошенко зазначила, що розмови про те, що Україні можуть перекрити газ, не більш ніж політичні спекуляції.
"Газ Україні закрити неможливо. Крапка ", - підкреслила вона.
Тимошенко повторила свою тезу про те, що Україна повинна була купувати газ за старими угодами, а російська сторона, якщо її це не влаштовувало - повинна була "з’ясовувати свою ситуацію в Стокгольмському арбітражному суді".
На думку лідера БЮТ, з юридичної точки зору позиція України бездоганна, а терміни, протягом яких тривав би судовий розгляд, ніяк не вплинули б на забезпечення України газом.
"Скільки Росія позивалася б у Стокгольмському суді, нас не цікавить, тому що це не впливає на обсяг газу, який би ми відбирали для себе", - зазначила вона.
Відставка Головатого
У вівторок фракція БЮТ у парламенті вимагатиме відставки Міністра юстиції України Сергія Головатого, заявила Тимошенко.
Вона підкреслила, що БЮТ виступить з вимогою позбавити Головатого навіть статусу виконуючого обов’язки Міністра. За словами Тимошенко, це пов’язано з тим, що українське Міністерство юстиції допустило в Угоді між Україною і Росією з газового питання перегляд арбітражних судів, до яких сторони можуть звертатися у спірних питаннях.
Тимошенко нагадала, що всі подібні спори Україна завжди повинна була розглядати у міжнародних арбітражних судах, зокрема, у Стокгольмському.
"А цією Угодою передбачено, що всі арбітражні спори між Україною і Росією на предмет того, як нас забезпечують газом, розглядатимуться у Москві", - сказала вона.
За матеріалами ЛIГАБiзнесIнформ
Такая, видать, и у Киева, и у Ашхабада карма – никуда им от России не уйти.