Закарпатці святкують День Святої Трійці, або Зелені свята: традиції та прикмети

Закарпатці святкують День Святої Трійці, або Зелені свята: традиції та прикмети
Цьогоріч 7 червня православні та греко-католики Закарпаття святкують День Святої Трійці, або Зелені свята, які у народі ще називають Святою неділею.

 

Зішестя Святого Духа, або ж Трійця - одне з дванадцяти найбільших свят, яке відзначають на 50-й день після Великодня.

День Святої Трійці встановлений на честь зішестя Святого Духа на апостолів і Діву Марію. Назва свята означає єдність Святого Духа, Бога-отця і Бога-сина. Вважається, що Святий Дух зійшов у вигляді вогненних язиків. Вогонь означав здатність і силу спалювати гріхи, очищати, освячувати і зігрівати людську душу.

У цей момент в Єрусалимі було багато віруючих. До них вийшли апостоли і почали читати проповіді на багатьох мовах. Проповіді подіяли на слухачів і багато з них запитували у апостолів, що їм робити. На що отримали відповідь від Петра: потрібно покаятися і хреститися для прощення гріхів в ім'я Ісуса Христа.

Традиції святкування Зелених свят

Трійця – свято відродження життя. З нагоди Зелених свят віряни прикрашають будинки зеленими гілками дерев і запашними травами, які символізують відродження всього живого на землі.

На Трійцю в церквах здійснюють святкову літургію, святять воду, прикрашають храми гілками дерев і травою.

Третій день Трійці прийнято називати Днем Святого Духа. Гілля та траву, які люди приносять з церкви, засушують і зберігають протягом року. Повір'я говорить, що вони будуть оберігати оселю від негараздів і хвороб.

Перше літнє свято цього року - таке ж барвисте і сповнене літніх ароматів, як і завше. Храми, як і завше, незважаючи на особливий, карантинний, період будуть прикрашені зеленим клечанням: ікони - липовими, кленовими та березовими гілочками, квітами, підлогу вистеляють травою, лепехою. А ми поставимо собі в оселях запашні літні букети з м’яти, чебрецю, меліси, всеможливих польових квітів. Уся ця краса символізує літнє буяння, весняне оновлення життя.

Прикмети на День Святої Трійці

 • Дощ на Трійцю - на сонячне і тепле літо.
 • Після дощу сонячна погода - значить, у цьому сезоні можна очікувати дуже багатого врожаю, особливо зернових культур, ягід та грибів.
 • Сватання цього дня - на вдалий шлюб: у родини будуть гарні діти, в оселі - гармонія, а в серцях - любов один до одного. Ідеальним вважався варіант, коли сватання відбувається на Трійцю, а весілля – на Покрову.
 • Трави і квіти, зібрані цього дня, - потужний оберіг і ліки від багатьох хвороб. Настоями та відварами з цих рослин люди виліковувалися від багатьох недуг. А ще виготовляли талісмани і обереги для всіх членів сім'ї. Ну, як мовиться, по вірі вашій і буде вам!

Давні вірування і ритуали:

 • Субота перед Трійцею - Батьківська чи Дідова субота, Поминальний день, Радуниця
 • Бажано в цей день пом’янути душі померлих, рідних, які відійшли за межу. Вважається, що цей день - один з небагатьох у році, можливо, навіть єдиний, коли вони сходять на землю, щоб трошки побути з нами. Тому готують смачні страви (вітаються пироги, вареники з ягодами, страви із сезонних овочів-фруктів, напої), скликають родину і в дружньому колі згадують померлих добрим словом.
 • У суботу напередодні Трійці всі рослини наділяються магічною і цілющою силою.
 • Хвороби та всілякі небажані моменти не притягуватимуться, якщо подавати щедру милостиню, надавати будь-яку допомогу тим, хто її потребував.
 • Скатертину, якою застеляли святковий стіл в Трійцю, зберігали з вірою, що вона здатна притягувати заможних женихів чи працьовитих наречених.
 • Якщо зранку винести і покришити свіжу випічку на город, можна таким чином задобрити духів покійних родичів, щоб ті піклувалися про живих у засвітках.

Mukachevo.net

Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі

 

07 червня 2020р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

  До цієї новини немає коментарів