Україна далі прагне у СОТ

Перший заступник Міністра економіки України Валерій П’ятницькій заявив, що Україна наразі не переноситиме терміни вступу до Світової організації торгівлі.

 

Раніше український уряд оголосив, що офіційний Київ приєднається до СОТ до липня поточного року.

Проте, після відхилення розгляду низки відповідних законопроектів у парламенті, оглядачі почали говорити про те, що до питання членства України в СОТ депутати повернуться лише після парламентських перегонів.

Тим часом, український уряд може пообіцяти СОТ, ухвалити ті закони пізніше, спершу затвердивши заключний звіт робочої групи щодо вступу до СОТ.

[b]Вибори чи СОТ?[/b]

Коли минулого тижня Верховна Рада не дала зеленого світла бодай на розгляд низки законопроектів, які стосуються вступу України до Світової організації торгівлі, оглядачі мали на те єдине пояснення – „вибори”.

Законопроекти стосувалися зокрема банків та банківської діяльності, експорту брухту чорних та кольорових металів та експортного мита на живу худобу і шкірсировину і були серед близько 10 проектів законів, які мають бути ухвалені в рамках переговорного процесу щодо СОТ. Перший заступник Міністра економіки України Валерій П’ятницькій каже, що не варто драматизувати не розгляд тих документів Верховною Радою, адже, мовляв, вони здебільшого є технічними.

Коментуючи припущення деяких експертів щодо того, що ігнорування депутатами законопроектів щодо СОТ до парламентських перегонів частішатиме, а відтак, мовляв, слабшатимуть шанси щодо вступу до організації в першому півріччі, пан П’ятницькій говорить, що уряд може ухвалити ті закони постфактум, себто, після формального завершення процедури вступу до СОТ:

„Це досить технічні, робочі законопроекти, і ми намагалися привернути увагу депутатів, що це не є якісь пропозиції до якихось суттєвих змін в нашому законодавстві. Результат наших переговорів відбивається ще в такому документі, як звіт робочої групи. Тому робота не припиняється, всі наші домовленості будуть відображені в звіті робочої групи і це дозволяє фактично бути впевненим у тому, що навіть неприйняття сьогодні залишає нам ще певний період часу, аби прийняти ці законопроекти трохи пізніше в майбутньому.”

[b]Україна - США[/b]

Наступне засідання робочої групи щодо вступу України до СОТ має відбутися на початку березня – доти, як заявив у надрукованому в понеділок інтерв’ю журналу „Профіль” прем’єр-міністр України Юрій Єхануров, може бути підписаний двосторонній протокол про доступи до ринків товарів та послуг зі Сполученими Штатами та Австралією, які вважаються найпроблемнішими переговірниками.

Оглядачі кажуть, що США зазвичай підписують двосторонні протоколи щодо СОТ останніми, тож, мовляв, якщо це станеться у лютому, шанси України на вступ до СОТ у першому півріччі зберігаються. Політолог Олександр Дергачов між тим сумнівається в доцільності вступу до СОТ під зобов’язання уряду щодо просування необхідних законопроектів, беручи до уваги суперечливий статус нинішнього українського кабінету:

„Такий вступ під зобов’язання уряду з відкладанням на потім ухвалення певних законів – це найгірший варіант. І коли треба переконувати партнерів, це потребує додаткових аргументів. Мабуть, таке рішення не ухвалювалося, бо була відповідна оцінка перспектив переговорів. Що сьогодні змінилося? По-перше, мабуть, зникли серйозні перспективи ухвалення через Верховну Раду. Хоча тут теж є великі сумніви, оскільки треба зважати на статус уряду. Оскільки справа вступу до СОТ розтягнеться на цей рік, чому би тоді не зачекати на вибори?”

[b]Дещо з історії[/b]

Переговорний процес щодо вступу України до СОТ розпочався ще в 1993-му році, проте лише минулорічна зміна влади в Україні призвела до його популяризації, паралельно посиливши критику опозиції щодо можливої втрати конкурентоспроможності низкою промислових галузей в разі вступу Києва до СОТ.

Йдеться головно про малий та середній бізнес, а також підприємства металургії, вуглевидобувної промисловості та агропромислового комплексу. Колишній прем’єр-міністр Нової Зеландії Майк Мур, який до 2002-го року протягом трьох років обіймав посаду Генерального директора СОТ, твердить, що боятися українській економіці нічого.

Мовляв, зиски, які отримала від СОТ навіть така країна, як Нова Зеландія, яка веде перед у розвитку аграрної промисловості в світі, істотно переважили недоліки. Іншим позитивним моментом у вступі до СОТ для України пан Мур називає спрощення врегулювання енергетичних суперечок.

Колишній Генеральний директор СОТ Майк Мур, який у понеділок у Києві давав поради українському Міністру економіки Арсенію Яценюку, категорично відкидає й припущення деяких експертів щодо того, що в разі вступу Росії до СОТ перед Україною двері до тієї організації для Києва будуть зачинені.

„СОТ – це не Організація об’єднаних націй, і такого в СОТ не може бути, аби Росія використала свій вплив, аби ветувати рішення щодо України. Гадаю, Україна набагато більше наблизилася до вступу до СОТ, ніж Росія. Це було би дуже дивно, якби Україна не стала членом СОТ цього року. Обидва ці процеси не пов’язані, і не має значення, хто вступить до СОТ раніше. В інтересах України, аби до СОТ приєдналася Росія, і навпаки. Приміром, коли я був Генеральним директором СОТ, найкращими друзями, які працювали за одним столом, були Індія і Пакистан – через спільні інтереси на текстильному ринкові.”

/Українська служба ВВС/

 

24 січня 2006р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів