Газове СП: Що підписали українські переговорники

У четвер, 2 лютого, Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" і "RosUkrEnergo AG" (Швейцарія) на паритетних засадах створили спільне підприємство ЗАТ "Укргаз-Енерго", передає Інтерфакс-Україна.

 

Основним напрямом діяльності "Укргаз-Енерго" буде постачання природного газу й інших видів енергоресурсів споживачам України. Швейцарська компанія "РосУкрЕнерго" і Спільне підприємство "Укргаз-Енерго" підписали п’ятирічний контракт на постачання газу, повідомив керівник управління зв’язків із громадськістю НАК "Нафтогаз України" Едуард Занюк на брифінгу в Києві у четвер.

"Ціну газу зафіксовано на 5 років, це $95 за тисячу кубометрів", – зазначив він.

Обсяги постачання природного газу від "РосУкрЕнерго" підприємству "Укргаз-Енерго" 2006 року сягнуть 34 млрд. кубометрів, а наступних 4 роки – до 60 млрд. кубів на рік.

Основною метою СП, повідомив Занюк, є "постачання газу на український внутрішній ринок обсягом, що забезпечує щорічний баланс газу України". Він зазначив, що обсяг статутного фонду "Укргаз-Енерго", створюваного у формі закритого акціонерного товариства, – 5 млн. гривень, засновники їх внесуть "виключно грішми".

Едуард Занюк наголосив, що такі активи як газотранспортна система або підземні газосховища до статутного фонду СП внесено не буде. "Статутом "Укргаз-Енерго" спільному підприємству заборонено отримувати у власність, розпоряджатися і керувати газотранспортною системою чи її частинами, зокрема підземними газосховищами", – зазначив він. За словами Занюка, "Укргаз-Енерго" очолить український представник.

Присутні на брифінгу виконавчі директори "РосУкрЕнерго" Костянтин Чуйченко й Олег Пальчиков висловили задоволення досягнутими домовленостями і відмовилися відповідати на питання журналістів, посилаючись на необхідність проведення важливих зустрічей, і знову повернулися в зал переговорів.

Голови правління НАК "Нафтогаз України" Олексія Івченка та його першого заступника Андрія Лопушанського на брифінгу не було. Як пізніше повідомили в прес-центрі "Нафтогазу", перші особи НАК уже кілька днів перебувають на лікарняному.

Разом із тим, Олексій Івченко заявляє, що особисто брав участь у переговорному процесі щодо створення "Укргаз-Енерго", і за увесь час перебування на посаді голови правління НАК "Нафтогаз України" не був на лікарняному. Про це він повідомив у четвер, 2 лютого, в офісі НАК.

Разом із тим, Івченко підтвердив інформацію, що його перший заступник Андрій Лопушанський справді перебуває на лікарняному. Голова правління "Нафтогазу України" припустив, що його заступника Владислава Шпіруна призначено тимчасовим виконувачем обов’язків першого заступника голови правління НАК.

"Нафтогаз" на брифінгу представляв заступник керівника юридичного департаменту Андрій Галущак. Тимчасовим виконувачем обов’язків голови правління "Нафтогазу" призначено одного з заступників голови правління Владислава Шперуна.

Як уточнило джерело, за його словами, контракт передбачає постачання до 32 млрд. куб. м газу з 1 лютого по 31 грудня 2006 року, до 58 млрд. куб. м – 2007 року, і до 60 млрд. куб. м – у 2008-2010 роках.

Зокрема, у першому кварталі 2006 року "РосУкрЕнерго" має постачити до 6,5 млрд. куб. м газу, в наступних трьох кварталах – до 8,5 млрд. куб. м у кожному. "Предмет контракту – купівля-продаж природного газу туркменського і (чи) узбецького і (чи) казахського і (чи) російського на кордоні України з Росією й України з Білоруссю", – уточнило джерело.

Контракт передбачає, що у випадку, якщо складуться незалежні від сторін обставини на паливно-енергетичному ринку, або у випадку, якщо ціна не відображатиме рівня цін на ринку, будь-яка сторона може зажадати вступу в переговорний процес, якщо обґрунтує свою вимогу. Протягом 10 днів цей перегляд має відбутися, а у разі відмови від перегляду друга сторона має відмову обґрунтувати також.

Як повідомило джерело, спори в межах контракту передбачено вирішувати в Арбітражному інституті Торговельної палати Стокгольма. За його словами, контракт набуває чинності з дати надання "Укргаз-Енерго" ліцензії на постачання природного газу за нерегульованим тарифом, він діє до 31 грудня 2010 року.

Згідно з документом, повідомило джерело, за 20 днів до початку року сторони погоджують обсяги постачання, а за 15 днів – квартальний розподіл газу.

Джерело уточнило, що в контракті передбачено всі відповідні для такого типу документів особливості постачання, наприклад, не більше ніж 5% добове відхилення, штрафні санкції за їх невиконання. Технічну реалізацію доручено "Газпрому" і "Укртрансгазу".

Правління "Укргаз-Енерго" очолить представник "Нафтогазу"

Виконувачем обов’язків голови правління спільного підприємства "Укргаз-Енерго" став заступник голови правління "Нафтогазу України" Ігор Воронін, повідомив заступник керівника юридичного департаменту НАК "Нафтогаз України" Андрій Галущак.

"На нинішній день голови правління немає. Виконувачем обов’язків став Ігор Воронін", – сказав він у прямому ефірі "5-го каналу". Українська сторона отримала право призначити трьох членів правління і голову правління, запропонованого з українського боку".

За його словами, заступника голови ВАТ "Газпром" Олександра Рязанова призначено головою наглядової ради СП. "На нинішній день сформовано склад наглядової ради з українського боку – 4 людини, це Микола Гончарук (керівник департаменту ресурсів нафти і газу "Нафтогазу України"), Єгер (член наглядової ради "Укрнафти" Дмитро Єгер), Андрій Галущак і Болкісєв (генеральний директор компанії "Газ України" Олександр Болкісєв). Це фахівці в газовій галузі, юристи, котрі представляють інтереси "Нафтогазу України", – сказав Галущак.

Поінформоване джерело в урядових колах уточнило, що правління компанії складається з 6 осіб, наглядова рада – з 8, ревізійна комісія – з 4, усі їх буде створено на паритетних засадах.

Джерело сказало, що в наглядову раду від "РосУкрЕнерго" передбачено включити також заступника голови правління "Газпрому" Олександра Медведєва, виконавчих директорів "РосУкрЕнерго" Олега Пальчикова і Костянтина Чуйченка.

За даними джерела, крім Вороніна, в правління від НАК можуть увійти також радник голови "Нафтогаз України" п. Губанов і комерційний директор НАК Анатолій Попадюк, а в ревізійну комісію – заступник голови правління НАК Євстахія Лехіцька і керівник одного з управлінь у складі департаменту НАК Сергій Карякін.

Джерело додало, що з наглядовою радою мали узгоджувати всі угоди обсягом понад 5 млн. грн., а також договори про позику, дарування, кредитні та депозитні договори і, найімовірніше, ця норма увійшла в остаточний варіант статуту.

Відповідно до статуту, буде випущено 5 тис. акцій у бездокументарній формі номіналом 1 тис. гривень кожна. Свій банківський рахунок "Укргаз-Енерго" відкриє в "Райффайзенбанку Україна", додало джерело.

Основна мета діяльності товариства – закупівля, продаж і постачання природного газу в обсязі, необхідному для забезпечення щорічного балансу України, і отримання прибутку, сказало джерело.

Джерело уточнило, що предметом діяльності "Укргаз-Енерго" є постачання імпортного газу, інвестиційна діяльність, геодезичні, геологічні та картографічні роботи, видобуток і виробництво газу, виробництво стиснутого і зрідженого газу, оптова і роздрібна торгівля ним, проектування і будівельні роботи з газифікації, аналіз кон’юнктури ринку і надання рекомендації споживачам, а також науково-конструкторська робота.

У статуті окремим пунктом записано, що товариство не може отримувати у власність, користуватися і розпоряджатися газотранспортною системою або окремими її елементами, наголосило джерело.

Щодо можливого продажу акцій у статуті "Укргаз-Енерго" передбачено зобов’язання продавця спочатку запропонувати пакет другому акціонеру й надати йому для ухвалення рішення щонайменше 45 днів, потім, у разі відмови, – безпосередньо ЗАТ.

Денонсація підписаних документів

Денонсувати підписані Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" документи не можуть ні парламент, ні інший орган влади, заявив заступник керівника юридичного департаменту НАК Андрій Галущак.

"НАК "Нафтогаз України" є самостійним суб’єктом господарювання, який має щастя працювати в правовій державі. Нині ні Верховна Рада, ні жоден інший орган державної влади не може денонсувати договори й угоди, які підписала ця установа. Це може зробити тільки суд, якщо є порушення закону. Юристи "Нафтогазу" впевнені, що таких порушень закону немає", – зазначив він в ефірі "5-го каналу".

"Крім того, я хочу зазначити: ми сподіваємося, що спорів із компанією "РосУкрЕнерго" щодо діяльності товариства не буде", – сказав Галущак.

Як повідомило джерело в урядових колах, установчий договір про створення НАК "Нафтогаз" і "RosUkrEnergo AG" спільного підприємства ЗАТ "Укргаз-Енерго" передбачає вирішення всіх спорів в українському арбітражі. Водночас, спори в межах контракту між "Укргаз-Енерго" і "RosUkrEnergo AG" про постачання газу вирішують у Стокгольмському арбітражі, додало джерело.

Нічне рішення

Відповідно до тристоронньої угоди про врегулювання російсько-української газової суперечки, підписаної у Москві 4 січня 2006 року між ВАТ "Газпром", НАК "Нафтогаз України" і "РосУкрЕнерго", НАК і "РосУкрЕнерго" створили СП "Укргаз-Енерго" для продажу газу на внутрішньому українському ринку.

Відповідно до тристоронньої угоди, СП з 1 лютого 2005 року має купувати газ на російсько-українському кордоні в "РосУкрЕнерго", яке визначено постачальником в Україну російського і середньоазіатського газу, обсягом 34 млрд. куб. м у 2006 році та 58 млрд. куб. м – з 2007 року.

Ціну постачання на перше півріччя визначено на рівні $95 за 1000 куб. м, хоча ціну купівлі російського газу в межах тристоронньої угоди закріплено на рівні $230 за тис. куб. м.

Представники "РосУкрЕнерго" 30 січня заявили, що ціна імпорту російського і середньоазіатського газу в Україну обсягом $95 за 1000 куб. м буде постійною лише в першому півріччі 2006 року, а надалі вона буде залежати від вартості закупівлі середньоазіатського газу. "Ця ціна – $95 – нам зрозуміла протягом першого півріччя – на шість місяців вона постійна. Надалі (вона) буде залежати від економіки закупівель середньоазіатського газу", – сказав виконавчий директор "РосУкрЕнерго" Олег Пальчиков.

Наразі гранична ціна газу для промисловості в Україні – 422 грн. за 1 тис. куб. м. Офіційний курс гривні в Україні тривалий час тримається на рівні 5,05 грн/$1

/Кореспондент/

 

03 лютого 2006р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів