Україна продовжує в Москві переговори щодо постачань газу
Українська делегація продовжує у Москві переговори з ВАТ "Газпром" щодо постачання газу, повідомив 6 лютого прем’єр-міністр України Юрій Єхануров, передає Кореспондент.
"Сподіваюся, завтра до вечора ми завершимо цей переговорний процес", - заявив Єхануров.
Глава уряду не уточнив, які питання обговорюються зараз у Москві, зазначивши лише, що йдеться про деякі додатки до угоди про постачання газу 2006 року в Україну, які не вдалося підписати під час переговорів 4 січня у російській столиці.
Додаткові угоди
Прем’єр-міністр не заперечує, що 4 січня 2006 року у Москві було підписано не лише угоду про створення СП з постачань газу, а й додатки до неї.
"До контракту щорічно підписуються додатки, на рік підписується до 17 додатків”, - сказав він.
Єхануров зазначив, що це традиційна практика, коли до основної угоди підписуються додатки, у яких визначаються технічні параметри постачання газу. Водночас прем’єр-міністр відмовився розкривати сутність цих угод, пославшись на те, що така інформація вважається конфіденційною і за її розголошення несеться відповідальність у судовому порядку.
"Ось контракт між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" про обсяги та умови транзиту російського природного газу через територію України на період з 2003 по 2013 роки. Це величезний документ, якій підписується раз на 10 років, чи навіть на більший термін... Тут є пункт 13.2, написано "сторони дотримуються конфіденційності стосовно цього контракту і зобов’язуються здійснити все можливе, щоб його зміст не став надбанням третіх осіб за винятком випадків, коли це в силу закону необхідно для виконання сторонами зобов’язань по цьому контракту”, - сказав Єхануров.
Він лише повідомив про те, що в одному з доповнень було змінено ціну на газ, який зберігатиметься "РосУкрЕнерго" в українських підземних сховищах з 80 до 230 доларів за 1 тисячу кубометрів.
"Тобто людина, яка одним оком побачила цю угоду, вона подумала, злякалась і вже каже, що продали Україну", - сказав Єхануров.
Він також зазначив, що в додаткових угодах викладено кількість газу, який може зберігатися в українських підземних сховищах, однак не уточнив її.
Верхня ціна на газ
Юрій Єхануров також заявив, що уряд може обмежити верхню ціну газу, навіть за умови встановлення нерегульованого тарифу для СП "Укргаз-Енерго".
"А що таке регульований чи нерегульований тариф. Це пов’язано з монополізмом. Якщо ти монополіст, то у тебе регульований тариф, а якщо ні – то нерегульований. Але це нічого не означає. Це означає лише те, що на засіданні уряду буде записано державну політику у сфері ціноутворення на газ, і ми, відповідно до законів України, маємо право таку політику проводити. І я можу поставити "дах" – от не вище цієї цифри”, - сказав глава уряду.
Він також зазначив, що доцільно було б поцікавитися, скільки коштував газ для української промисловості в минулому, позаминулому та, окремо, в 1997 році, коли газ постачали "Єдині енергетичні системи України" (компанія, що належала Юлії Тимошенко – ред.).
"Хай у мене кинуть каменем, якщо десь був газ дешевше 95 доларів (для промислових підприємств – ред.) у 97-му році”, - сказав Єхануров.
Послаблена позиція України
Юрій Єхануров заявив, що українська позиція на газових переговорах з Росією була послаблена ворожим ставленням до уряду всередині України.
"Коли йде переговорний процес, український патріотизм, просто прагматичність вимагає від людей не заважати тим, хто працює. От визначили, що ці люди працюють, треба, щоб вони відпрацювали, а потім відзвітували", - сказав він.
Глава уряду зазначив, що український Кабмін ще дасть оцінку тому, що відбувалося в Україні і наскільки це послабило українські позиції.
"Багато речей, які можна було вирішити за один день, ми вирішували двома тижнями", - сказав прем’єр-міністр.
Тиск на Антимонопольний комітет
Юрій Єхануров повідомив, що не чинив тиску на голову Антимонопольного комітету України Олексія Костусєва для погодження створення газового спільного підприємства ЗАТ "Укргаз-Енерго".
"Я дуже радий, що за умов абсолютно розвинутої демократії ми жодного разу, ніхто, я особисто даю вам слово, не подзвонили Костусєву. Я єдине, що через пресу повідомив, що у нас єдиний законний орган, якій має право ставити питання щодо засновників, – це АМКУ. І ніхто не має права на нього тиснути, він виконав своє суверенне право. Ніхто не запідозрить, що я його викликав в штаб “Нашої України” і попросив Романа Безсмертного, щоб він змусив його щось підписати, я так думаю, що він в інший штаб ходить", - сказав Єхануров.
Закрита позиція міністрів
Юрій Єхануров пояснює "закритість" міністрів у коментарях щодо створення СП "Укргаз-Енерго" тим, що в Україні всі лише вчаться демократії.
"В Україні ми вчимося демократії", - сказав він.
Водночас на запитання, чому від відповідей журналістам ухилявся міністр палива та енергетики Іван Плачков, Єхануров сказав: "Яке у мене головне питання. Я не знаю статусу Плачкова, тому що він для мене міністр, а інші люди кажуть сьогодні по телебаченню, що є питання".
Глава уряду також зазначив, що зараз в уряді обговорення стало більш вільним, оскільки спочатку інколи у профільних міністрів викликали незадоволення запитання від інших колег.
"Відповіді спочатку були які, коли починалася дискусія: "ти чого лізеш в цю сферу, я що лізу в казанки твої?" І от сьогодні мені сказали, що вже на 60% почали одне одного чути”, - сказав Єхануров.
До цієї новини немає коментарів