"Було страшно", — 30 років тому депутати в Ужгороді виступили проти спроби путчу в СРСР

"Було страшно", — 30 років тому депутати в Ужгороді виступили проти спроби путчу в СРСР
Рівно 30 років тому депутати Ужгородської міськради виступили проти спроби державного перевороту в СРСР. 19 серпня 1991 року створили Держкомітет з надзвичайного стану, щоб зберегти союз, припинити реформи гласності та лібералізації, а тодішнього президента Михайла Горбачова усунути з посади. Єдиними в Україні засудили такі дії дві ради — в Ужгороді та Львові. Суспільне Закарпаття поспілкувалося з учасниками тих подій.

 

Як в Ужгороді відреагували на спробу держперевороту в СРСР

"Група змовників серед високих посадовців вирішила усунути президента СРСР Михайла Горбачова і взяти владу у свої руки для того, щоб змінити курс, державну політику Радянського Союзу", — так про події напередодні змови каже ужгородський історик Роман Офіцинський. 19 серпня 1991 року депутати міськради виступили проти спроби державного перевороту в СРСР. Серед них Петро Трачук та Олена Гулей. Розповідають: депутати скликали позачергову сесію. Тоді у раді працювали 124 обранці. 19 серпня присутніми були 67.

"Чоловік мені сказав: "Ти знаєш, що тебе могли забрати і ніколи не повернути вас". Страшно було, чесно кажучи. Кабінети закривали працівники КДБ в міськраді", — пригадує Олена Гулей.

"Мені тоді казали: "Щоб ти не ходив на сесію". Тобто, керівництво не пускало навіть на сесію. Але якось люди насмілилися, хотіли все змінити", — розповідає Петро Трачук.

"Хотіли, щоб ми були вільні"

Чоловік додає: попри погрози з боку КДБ, вирішили висловити свою позицію. Депутати підготували звернення до Верховної Ради Української РСР та громадян Ужгорода, де засудили дії Держкомітету з надзвичайного стану Радянського Союзу. "Почався ДКНС. Ми подивилися, що якщо не тепер, то коли ми зможемо змінити нашу Україну. І тому Ужгород вирішив, що нам пора".

За словами Олени Гулей, депутати-однодумці прагнули змін. Уже в незалежній Україні. "Однозначно, хотіли, щоб ми були вільні. Щоб ми були не СРСР, а Україна. Тому що ми все своє маємо".

21 серпня 1991 року втілити державний переворот в СРСР не вийшло. А через декілька днів — 24 серпня — ухвалили Акт проголошення незалежності України.

"В драматичних скрутних обставинах вони не побоялися піти проти системи"

"Звичайно, я пишаюся тим. Думаю, що ці кроки були правильні, це було все правильно зроблено. Але, на жаль, багато втрачено за ці роки", — каже Петро Трачук. Олена Гулей додає: "Можна було краще щось зробити за ці 30 років, щоб запам’яталося щось хороше. Маю на увазі, щоб було для людей, для дітей, для пенсіонерів".

За словами історика Романа Офіцинського, вчинок депутатів заслуговує на повагу. "Це акт громадянської мужності. В драматичних скрутних обставинах вони не побоялися піти проти системи. Бо тоталітаризм — це страх. І ми вшановуємо мужніх людей".

Суспыльне Закарпаття

Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі

 

20 серпня 2021р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів