Перший крок має бути гідним

На вівторок, 18-го квітня, запланована сесія новообраної Закарпатської обласної ради.

 

Ясна річ, що ключовим питанням буде – обрання Голови ради. Зафіксоване, так би мовити, обрання, бо, власне, сам процес вже давно розпочатий і, на моє тверде переконання, через оте попереднє „сито” уже пройшли всі без винятку депутати. Ну, стверджувати так стовідсотково, може, і не потрібно, але те, що увагою не оминули жодного депутата, є, мабуть, фактом незаперечним.
Давайте на самому початку нашої бесіди, як ви правильно здогадалися, нагадаємо собі кількісний склад ради від суб’єктів виборчого процесу відносно майбутнього керівництва ради. І так, від „Нашої України” в облраді – 30 депутатів, БЮТ – 25, Партії регіонів – 15, від Блоку Литвина – 7, КМКС (Партія угорців України, голова М.Ковач) – 5, Демократична партія угорців України (голова –І.Гайдош) – 4, СПУ – 4. Всього 90, а для обрання Голови потрібно 46 голосів. Тепер, очевидно, логічним буде питання: а хто ж претендуватиме на посаду голови? Теоретично на це мають право всі без винятку 90 депутатів. Це такий ліричний відступ, бо виходячи з того, що жодна фракція не має отих 46 штиків, треба шукати домовленості. Ох, який то непростий буде шлях, і навряд чи визначеність на Печерських пагорбах у Києві буде стабілізуючим фактором у нашій Закарпатській Народній Раді. Навряд. Хоча вже на день нинішній є деякі інформації, які таки просочуються через шпаринки владних кабінетів.

Попробуємо зробити таку собі приватну політичну розвідку. Вже, напевно, ні для кого не є секретом, що головний нашоукраїнець області і нині „надзвичайний” міністр, випавши з обойми народних депутатів, прицілився на посаду голови ради. Та він, зрештою, і того сам не приховував, як і його оточення. Але час іде, триває надзвичайно складна, із багатьма широкому загалу невідомими фактами, політична гра по формуванню урядової коаліції. Найбільша її складність в тому, а це проходить ніби за кадром, як спростити чи „підчепурити” політреформу. І це, повірте, є головним, і завдання полягає в тому, щоб повноваження Прем’єра частково урізати, повернувши їх знову Президенту. Відмовити нині БЮТу в прем’єрстві просто немає жодних аргументів, і зрозуміло, що йдучи за буквами отої морозівської політреформи, Президенту можуть залишити виключно представницькі функції. Отже до 26-го квітня, себто до останнього засідання „старої” Верховної Ради, не виключено, що буде спроба це вчинити. Але тому передують оті коаліційні збори, які за закритими дверима є, схоже, не чим іншим, як елементарним діленням посад і сфер впливу, поки що між трійкою помаранчевої коаліції. Подейкують, що до частки пирога, який би мав за кінцевим розподілом дістатися Президенту, попадає і „надзвичайне” міністерство, яким й надалі мав би керувати Балога. Кажуть так. Отже, якщо йти за логікою речей, то, мабуть, стає очевидним, що керівні посади в області мають чи мали б відійти до сфери впливу вже не „Нашої України”, а скоріше всього БЮТу. І тут не виключено, що мукачівські хлопи можуть піти на таку собі заморочку, висунувши на посаду голови облради „незалежного” кандидата.

Про цього „кандидата” вже гомонять Ужгородом і не інакше, як про васала балогової команди не говорять. Воно є зрозумілим, наприклад, для нас з вами тут, але в який спосіб то буде подаватися наверх, можна тільки здогадуватись. Тому, мабуть, вартувало б нашим обласним депутатам нагадати одну цікаву історичну дійсність. А вона, як на мене, надзвичайно повчальна. В 1964 році, коли пленум ЦК КПРС „уходив” Микиту Хрущова, то головні зачинщики отого перевороту (а то інакше і не назвеш) на чолі із Шелепіним кандидатуру Брежнєва, який зайняв місце Хрущова, рахували як тимчасову. Постать, так би мовити, перехідна. То вони так думали, а дорогий Леонід Ілліч правив „союзом нерушимим” цілих 18 років, які потім отримали визначення „застойних” років. Держава, велетенська держава загальмувала свій розвиток на цілих майже два десятиліття, розтринькуючи запаси надр – газ, нафту. Може то декому і видається не так, але „застійні” роки нам відгукуються донині.

Так от, якщо новообрана обласна рада попробує вибирати такого собі „ніякого” Голову, то повірте, зробить величезну дурницю, граничну чи не із злочином, або простіше, область знову лишиться фактично на „ручному” управлінні в того ж Балоги і оточення.

Ні, нам будуть малювати всілякі служби ОДА про здобутки, а особливо про боротьбу з повенями, які, завдячуючи Господові та молитвам краян, оминули нас. Малюють вже рік при Гаваші, а скажіть – про щось конкретне можна нині говорити, про зрушення до отої омріяної Європи? Язик не повертається. Та і, зрештою, як має чи може повернутися. Ви всі, шановні читачі, читали, як висловився пан Президент, відвідавши недавно Закарпаття, про вартість захисних дамб. Туди ніби вгатили такі гроші, що тягне чопська дамба на визначення золотої. Розумію, що „надзвичайники” (а це міністерство рахується на владних терезах найпристойнішим) звикли до того, що ніхто отих „повеневих” грошей ніколи не полічить. А воно не так, бо ці преславуті дамби можна, так би мовити, скубікувати, себто елементарно і до копійки вичислити затрати. Але хто це зробить, ми ж поки що не в Європі, а там би вирахували, бо „друзі” і „куми” не завжди беруться в розрахунок. Хочемо того чи ні, чимось наш коханий „надзвичайник” таки імпонує Президенту і, правда, гірко стає, коли ним же так гарно подеколи говориться про „чисті” руки, про розчарування в команді, а тут на видноті марнотратство, аби не сказати елементарне злодійство, і все сходить з рук. „Дуже великі гроші” – так висловився пан Президент. Дивно.

Але вернімось до майбутнього засідання. Думаю, що, окрім депутатів, у сесійній залі буде більш ширше представництво громадськості, зокрема і журналістів. Дійство буде відкритим, публічним, так би мовити, і це в певний спосіб буде сприяти паросткам демократії. Ясна річ, що голосування це, на думку багатьох, є не чим іншим, як фіксацією кулуарних домовленостей. Мабуть, але тут, як у писанні Святому, сказано, кожен має час спам’ятатися, навіть в останню мить. І це, повірте, не якесь заклинання, чи щось подібне на цей взірець, це просто нагадування як депутатам, так і собі, і всім, що найважливішим моментом на всю депутатську каденцію є перше голосування.

Саме так, а воно може принести шану серед своїх виборців-земляків або щось інше.

Ще є час, думаймо. Більшість обласних обранців роблять перший крок у політику, а він мав би бути гідним.

Ігор Гаврилів

Трибуна

 

16 квітня 2006р.

До теми

Коментарі:

  1. Андріан 2006-04-17 / 10:38:00

    Всім Йовжіям,анонімам та іншим.! Зачекайте шановні поливати мера брудом ще не працював.В якому стані господарство в місті,хай бог милує.В пріоритетах було у Віктора бабло і тільки.Накопичувалися мільйонні борги по теплокомуненерго та водоканалу не говорячи про інше.Видавалися на піджаків земельні участки в подальшій переписці в той час коли інші навіть і мріяти не могли. А помаранчевий психоз до добра не приведе,уже обєднували вужа з їжаком,на переді життя і живі люди і дай бог всім хто вважає себе переможцями на виборах не виясняти стосунки з іншими з допомогою силовиків,а працювати для людей.В душі наші лідери грають в рулетку з народом.

  2. 2006-04-16 / 20:23:00

    От Гаврилів, неугомонний трубаДУР!Балоги вже рік немає в області, так ти доколупуєшся до інших. Краще поїдь з сРатою до Києва та заспокійте Литвина, щоб той не стрілявся із за ваших "великих" досягнень по здобуттю народної підтримки.Заодно спитайте Конотопську відьму, як це так що її підтримують більше людей ніж вас з сРатою! Ви ж такі "чесні" та "не хворі" на голову... Коли ти вже угомонишся Ратина сявка?

  3. Шуберт 2006-04-16 / 15:54:00

    Андрійку! Будь-ласка, вирази свою думку ще раз, простіше... Хіба всіх нас не опустили вищевказані нардепи нижче рівня плінтуса???

  4. Андрійко 2006-04-16 / 14:28:00

    Щож для підняття рівня авторітету прийдеться опуститися до погляду на сміття та рівня цін та каналізаційних труб в містечку нашого дитинства.

  5. ПсевдоШуберт 2006-04-16 / 13:39:00

    Шуберт перебач!!! Я бачу думки підтримуєш. Приємно, що накінець наші думки збігаються.

  6. Шуберт 2006-04-16 / 12:47:00

    До псевдоШуберта (повідомлення від 16.04.06: 10.05 та 10.09):
    Шановний! хіба мало Ніків для коментарів? Для чого береш чужий Нік?
    Ну а Гаврилів, конєшно, аналітик супер...
    Не брався б ти, шановний, за те, в чому ся не розумієш? Хоча, Ратушнякові "бреди!" потрібно публікувати... Нічого не поробиш: інакше не виживеш...

  7. Шуберт 2006-04-16 / 10:09:00

    Вибори в Закарпатті виграла Наша Україна. Вона і запропонує голову. І за нього проголосує більшість. Більшість вже є. Майже 70 депутатів. Об'єдналися вони навколо Нашої України, себто навколо Балоги, якби мені не було прикро. Але така логіка. Та в принципі, краще Балога, ніж амбіції Рати, чи Камиша.

  8. Шуберт 2006-04-16 / 10:05:00

    Шановні відбулися перші вибори на політичній основі. Закарпатці привели до влади політичні команди. І все повинно відбуватись на основі політичних домовленостей. Так живе весь світ.

  9. Йовжі 2006-04-16 / 10:02:00

    Про яку шану мова. По Гавриліву, перебачте, по Раті шана буде, якщо виберуть їм любимого голову. Не буде цього засРАТІ. Ви програли. І програли по повній програмі. Якщо Раті ще і судилося стати мером Ужгорода, то лише для того, щоб показати, хто він є насправді. І він вже показує. Вода і опалення - приклад. Рата давай так і далі.