У неділю в Ужгороді "Бавка" "прем'єрно" покаже ековиставу про кажанів (ФОТО)

Успішно відбувся Відкритий дистанційний Міжнародний фестиваль театрів для дітей «ІНТЕРЛЯЛЬКА-2022», який тривав з 1 по 4 жовтня. (Нагадаємо, що «ІНТЕРЛЯЛЬКА» - перший Міжнародний фестиваль театрів ляльок в Україні, який пройшов через роки з 1990 року і нині відбувся у вісімнадцяте, але, с огляду на війну в Україні, у незвичному дистанційному форматі, і мав особливу присвяту — Перемозі України!). Закінчення місяця планується прем'єрою вистави у новому мистецькому форматі — читанням драми українського сьогодення "Коти біженці", яка суголосна подіям в країні.
Водночас не забувають в театрі ляльок і про своїх найменших глядачів з категорії 3+, а також про одну з найважливіших проблем людства — екологію довкілля.
Вистава "Пригоди Кожика і Летика", прем'єра якої відбудеться вже цієї неділі, 16 жовтня, хоча й адресована найменшим, але підіймає надзвичайно серйозну тематику екології та захисту природи. Питання це давно набирає популярності, особливо у великих місцях, але у "глибинці" все ще сприймається населенням як щось абстрактне та часто відірване від повсякденної практики. Люди звикли до побутової експлуатації природи, ставляться до питань екології все ще з настороженістю та навіть побоюванням, часто не усвідомлюють своїх звичок, надто вкорінених у поведінці, досить важко змінюють усталені звички та забобони. Проте саме діти стають важливою соціальною групою для поширення екологічних цінностей — вони є найбільш відкритою і сприйнятливою частиною суспільства з погляду засвоєння нових загальнолюдських цінностей – захисту природи та відповідальності за Творіння. Через них можна достукатися до дорослих, батьків.
Саме тому лялькарі з радістю взялись працювати над проєктом, узявши за основу мотиви казки Наталії Гумен-Біланич "Кажанчики". Ідею розробили разом з ГО "Інститут еколого-релігійних студій" (керівник Олександр Бокотей), з яким директор-художній керівник театру ляльок Мирослав Петій уклав Угоду про творчу співпрацю.
Відтак розпочалась активна робота над проєктом — написана екоп'єса для театру ляльок "Пригоди Кожика і Летика" (авторки Ніна Малишка та Наталія Орєшнікова) з дійовими особами — Бодею Розуменком, Ганцею Запитайкою, Дмитриком Дзеничем та персонажами — кажанчиками Кожиком, Летиком, Мамою Кажанихою, Татом Кажаном та інші їхніми родичами, а також комахами: Комаром, Москітом та їх зграєю, а також Совою, Світлячками, Метеликом. Попри розповсюджені думки про кажанів як про щось небезпечне та неприємне, міфічно-забобонні та несправедливі обвинувачення як «співучасників» пандемії вистава доводить, що це милі й дуже корисні тваринки. Як говорить головний персонаж Кожик: "Доброго дня всім! Гадаєте, що я — летюча миша? Ні! (гордовито) Я — кажан! Вірніше — поки ще маленький кажанчик Кожик. На вашу думку, чим я й мої родичі займаються? Адже нам не треба ходити в дитсадок, до школи, не треба ходити на роботу заради зарплати. Думаєте, ми, кажани, нероби? А от і ні. Ми дуже заклопотані, від самого народження і до зрілості щоденно вчимося життєвої мудрості, досліджуємо світ, тренуємося вправно літати, хапаючи на льоту комах. Дрібні комахи для нас – їжа, і людям же від цього тільки користь, бо коли «попрацюють» кажани, наївшись досхочу, та й комарів і всіляких шкідливих для рослинності жучків менше стає..."
Одним з головних запорук успішної вистави є її візуальний ряд, тобто сценографія. Художниця-постановниця Паола Полуденна разом з режисеркою придумали сценографічний образ майбутньої вистави, її персонажів-ляльок, декорації, костюми акторів. Незвичайним таїнством є творча робота над створенням майбутньої вистави. В процесі залучений вся постановча частина, починаючи із завідувача постановчої частини Романа Кадара, художників-бутафорів Олени Ремгільд, Наталії Чепурної, конструктора ляльок Андрія Іштвані, художників з освітлення Ірини Осокіної та Світлани Бєлікової. Ляльки практично всі готові, тепер їх розмальовують, одягають. Навіть розглядаючи незакінчені ляльки, очевидно, що виходять дуже симпатичні милі лялькові персонажі.
Паралельно йдуть репетиції. Режисерка, заслужена артистка України Наталія Орєшнікова, визначила акторський склад виконавців — це чудові актори Юлія Чеховська, Дарія Голяна, Микола Карпенко, Дмитро Ємець, які вивчають ролі, засвоюють можливості своїх лялькових персонажів. У постановці вистави для дітей дуже важливим є підбір музичного та звуко-шумового оформлення, чим, виходячи із загальної режисерської концепції, займався Вячеслав Григор'єв. Отже, творча робота над виставою добігає завершення й очікує на свого юного глядача.
В день прем'єри ековистави "Пригоди Кожика і Летика" для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, яка відбудеться у неділю, 16 жовтня 2022 року, об 11:00 та 13:00, у фоє буде розгорнута виставка, присвячена кажанам у природі та з дітьми проводитиметься майстерклас з виготовлення домівок для тварин.
Ніна Малишка, театрознавець
До теми
- Ужгородський скансен запрошує на тематичну екскурсію з елементами реконструкції «Свято першої борозни»
- Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави «Ірод»
- «Під цвітом сакури»: в Ужгороді пройде фестиваль камерного театрального мистецтва
- Визначено переможців Відкритого фестивалю-конкурсу театрального мистецтва «Ужгородський Березіль»
- У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту представили виставку «Сільваші. Випадковості та монохроми»
- В обласному центрі - Відкритий фестиваль-конкурс театрального мистецтва «Ужгородський Березіль», який уперше проводить Академія культури і мистецтв
- В Ужгороді відкрили виставку робіт 13 молодих закарпатських митців
- У музеї ім.Й.Бокшая – виставка робіт одного з провідних сучасних українських художників-графіків Андрія Чебикіна
- Сім днів – сім вистав. Закарпатський театр ляльок запрошує на тиждень вистав «Театр – дітям»
- 80 років Ужгородській музичній школі: перший державний мистецький навчальний заклад на Закарпатті відзначив річницю заснування
- Камерна виставка Аурелії Федор «Назустріч весні» експонується в Ужгородському замку
- Ужгородський скансен розпочав підготовку до Міжнародної виставки-ярмарку «Світ писанки» і запрошує до участі майстринь-писанкарок
- Історія однієї картини: «Автопортрет» Петра Шолтеса
- В Ужгороді посадили гілочку із верби, яку посадив Тарас Шевченко під час заслання у Казахстані.
- В Ужгороді відбулися Шевченкові читання
- Учні мистецьких шкіл Закарпаття презентували свої твори на виставці «Об’єднаймося ж, брати мої»
- «Шевченко єднає Україну» – тематичний захід відбудеться у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту
- В очікуванні Великодня: в Ужгородському скансені розпочинає роботу Майстерня писанкарства
- Ужгородський скансен запрошує на презентацію дебютної книги Михайла Марковича «Ватра в Карпатах. Репортажі з минулого»
- Ювілейну виставку творів Михайла Сапатюка презентували в Ужгороді
До цієї новини немає коментарів