Крок за кроком до екомайбутнього: як школи Закарпаття впроваджують сортування відходів

Роздільне сортування сміття є однією з відправних точок у євроінтеграції. Угода про Асоціацію із ЄС вимагає від України запровадження відповідних програм, а також налагодження нормативно-правової бази щодо поводження із відходами. Україна вже почала рухатись у цьому напрямку – законопроект, який передбачає розширену відповідальність виробників щодо власного пакування, а також залучення до процесу місцевої влади було підписано влітку. Важливою складовою, без якої неможливе проведення якісних змін, є екологічна освіта.
Поки в країні війна і Уряд має низку більш термінових задач, ініціатива переходить до громад та екоактивістів. «Війна рано чи пізно закінчиться і зараз необхідно робити все для того, щоб Україна, як кандидат до Євросоюзу, відповідала всім європейським стандартам щодо поводження з відходами», — переконана Ангеліна Осадча, директорка Klitschko Foundation, за ініціативи якого уже четвертий рік поспіль в країні проходить екологічний проєкт Zero Waste School, що впроваджує культуру сортування відходів у школах та громадах.
Zero Waste School – освітня ініціатива Klitschko Foundation, започаткована у 2018 року. До повномасштабного вторгнення рф в Україну участь у ній щороку брали близько 100 шкіл. Через активні бойові дії та вимушений перехід на онлайн формат навчання, збирання та сортування відходів на базі шкіл у багатьох регіонах стало неможливим. Проте організатори не зупинилися і продовжили роботу там, де це наразі безпечно і актуально. Одним з таких регіонів стало Закарпаття: з вересня до проєкту долучилися 12 шкіл Рахова та Мукачева.
Налагодити співпрацю «школа – підрядник» місцеві заклади навчають тренери Zero Waste School – випускники проєкту. Спершу учасникам пояснюють особливості кожного з видів сировини, знайомлять із тим, як працюють переробні підприємства, вже після цього навчають покроковому налагодження процесу сортування у стінах школи.
«2 рази на місяць, ми проводимо акції по збору і сортуванню відходів на базі школи, — розповідає учасник проєкту, вчитель фізкультури Мукачівського ліцею №8 Михайло Дьорка. — Кожна родина приносить побутові відходи, придатні для сортування — скло, папір, пластик. Старші учні ведуть облік та оголошують кращі класи, які зібрали найбільше сировини. До акції активно долучається весь педколектив».
У рамках проєкту ліцей отримав спеціальний прес для брикетування вторинної сировини, а незабаром в закладі будуть встановлені і спеціальні баки для роздільного сортування. Школа вже має низку угод із підрядниками, які забирають відсортовані відходи та переробляють їх.
Родина Zero Waste з кожним роком стає все більшою, адже школи все частіше звертають увагу на необхідність екоосвіти та долучаються до проєкту. Проект став можливим, за фінансової підтримки Фундації Кока-Кола. Загалом за 4 роки участь у проєкті взяли 293 школи, залучивши понад 15 тисяч людей.
До теми
- «Бограч-index» – квітень 2025: за місяць продукти подешевшали на 1,8 %
- «Біологія — це моє!» — конкурс фото та відео до Дня довкілля для школярів від біологічного факультету УжНУ
- На Закарпатті розпочинають міжнародний проєкт зі збереження культурної спадщини краю за допомогою 3D-сканування
- Закарпаття приймає родини, що шукають безпечний прихисток - приїхали 24 людини із Дніпропетровщини
- Понад 4,5 тисячі закарпатців захворіли минулого тижня на ГРВІ
- У Закарпатському центрі нейрохірургії та неврології щодня приймають 10 пацієнтів з епілепсією
- Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
- Закарпатські інженери виготовляють енергозберігаючі системи та акумулятори
- По 7 угорських, словацьких та українських громад спільно вивчатимуть транскордонний проєктний менеджмент
- Як працює реабілітаційна зала для військових та цивільних в Закарпатській лікарні?
- Був на межі життя та смерті: медики Закарпатської обласної дитячої лікарні врятували 15-річного хлопця
- «Бограч-index» – березень 2025: за місяць продукти здешевшали на 3,9 %
- На Мукачівщині для ромської громади провели «День здоров’я»
- Стартувала реєстрація на НМТ - на Закарпатті тест складатимуть близько 10 тисяч осіб
- Перші весняні клопоти птахів: синички будують гнізда в Ужанському НПП
- Захворюваність на грип та ГРВІ в області та на Ужгородщині знизилася
- Люди об’єдналися і показали, що якщо бути разом, то можна багато чого зробити" — закарпатський військовий Віктор Бабура
- Понад 100 000 операцій: закарпатські хірурги підбили підсумки роботи у 2024 році
- Ужгородці стали переможцями міжнародного конкурсу учнівської творчості словацької поезії та прози
- Минулого року 6 тисяч закарпатців скористалися номером екстреної служби 112
До цієї новини немає коментарів