Книгу «Колекція ікон Закарпатського музею народної архітектури та побуту» передали в Лувр
— Оскільки продавати цю книгу ми не могли, то вирішили поширювати її за донати, — розповіла Varosh Тетяна. — Так ми поширили книгу і змогли допомогти нашим військовим. Таким чином, книга розійшлася по всій Україні і ми не знали далі долю кожного екземпляра. Самі здивувалися, коли побачили її в Парижі.
Дізналися про це, за словами Тетяни Сологуб-Коцан, з посту у Фейсбуці Ольги Апенко. Книга про колекцію ікон закарпатського музею опинилася в Луврі разом з іншими книгами про українську ікону.
“Наша підбірка охопила мистецтво України від найдавніших часів до нашого часу, від народних промислів до цифрового мистецтва. Це дозволить тутешнім мистецтвознавцям та мистецтвознавицям краще розуміти, яка вона – наша багатолика і багатовікова культура – та чому не варто її плутати з недобросусідньою”, — написала Ольга на своїй сторінці.
В коментарі Varosh, Ольга розповіла, що вона дослідниця західноєвропейського мистецтва, музейниця з Києва і з початком повномасштабного вторгнення опинилася на контрактному стажуванні в Луврі.
— Тут я почала тісніше спілкуватися з людьми які дотичні до започаткування нового, 9-го відділу, “Мистецтв Візантії та християнств Сходу”. Його готують до відкриття у 2025 році. Ми з колегами, українськими музейниками, вирішили, що саме час сказати і своє слово. Виявилось, що у внутрішній колекції Лувру не так уже й багато видань про українську ікону, а з 2014 року і дотепер вийшло багато дуже якісної літератури на цю тему. Це збірки присвячені національним школам народного мистецтва в різних регіонах і такі видання особливо цінні, тому що вони дозволять кураторам визначити українські ікони серед того масиву, який їм траплятиметься.
За словами Ольги, коли вона вела пошук видань, присвячених українській іконі, то натрапила на видання про ікони ужгородського скансену.
— Воно здалося мені дуже класно оформленим, а, по-друге, надзвичайно рідкісним, тому що ікони Карпатського регіону мало де публікувалися і це справді дуже унікальне мистецтво. Тому, задонативши на ЗСУ, я розраховувала отримати одну книгу, але з музею мене спитали, скільки книг я хочу отримати? Я наважилася попросити дві і тепер вони потрапили в дві найкращі мистецькі інституції Парижу. Одна з них була передана в руки директора відділу “Мистецтв Візантії та християнств Сходу”, а інша минулого тижня пішла в бібліотеку Національного інституту історії мистецтв. Це одна з найкращих бібліотек історії мистецтва у світі.
За словами Тетяни Сологуб-Коцан, частина тиражу «Колекції ікон Закарпатського музею народної архітектури та побуту» ще є в музеї.
Про книгу: Книга «Колекція ікон Закарпатського музею народної архітектури та побуту» містить фотоілюстрації взірців народного іконопису ХVІІ -першої половини ХХ ст., що були поширені на теренах Закарпаття, а нині зберігаються в колекції музею. Тут представлені різновиди ікон, техніки їх виконання, ареал побутування. Серед них: ікони, написані на дереві, металі, склі, папері (літографія), на полотні.
Фото зі сторінок “Ужгородський Скансен” та Ольги Апенко у Фейсбуці
До теми
- У суботу в Ужгороді презентують дитячу повість «Фортель і Мімі»
- На Закарпатті оцифрували одну з найстаріших церков України - Горянську ротонду
- В Ужгороді триває фестиваль “Музичне сузір’я Закарпаття”
- Протягом двох тижнів у галереї "Ужгород" можна переглянути виставку робіт заслуженої художниці України Надії Дідик
- Казковий дивосвіт і розмай творчостід емонструє ювілейна виставка Людмили Губаль
- В Ужгороді відбулася прем’єра фільму про життя гуцулів «Оберіг»
- Світлини ужгородського фотографа увійшли до 30 найкращих на виставці у Парижі
- XXI Міжнародний фестиваль класичної та сучасної музики «Музичне сузір’я Закарпаття» стартує сьогодні в Ужгороді
- Пам’ятник Йосипу Бокшаю і Адальберту Ерделі в Ужгороді: історія міста
- В Ужгороді відбудеться виставка картин дружин полеглих воїнів - долучилися близько 300 жінок
- Завтра в Ужгороді - зустріч із письменницею, журналісткою та громадською діячкою Зоєю Казанжи
- Сьогодні в Ужгороді презентують «Казки Закарпаття в записах Івана Хланти»
- 11-річна ужгородська співачка Валерія Білецька протягом дня здобула два перші місця у двох міжнародних конкурсах
- В Ужгороді завтра відбудеться творча зустріч із Шевченківським лауреатом Мирославом Дочинцем
- Унікальні фрески Горянської ротонди відтепер доступні у цифровому форматі
- В Ужгороді у скансені відкрили виставку майстрів народної творчості «Джерело традицій»
- "Військові люди_Цивільні люди": ужгородців запрошують завтра на перформанс
- Два тижні триватиме у Ужгороді виставка знаного художника, скульптора, лауреата обласної премії імені А. Ерделі та Й. Бокшая Василя Тимка
- Закарпатська академія мистецтв розпочала співпрацю із польським університетом Марії-Кюрі Склодовської
- В Ужгородській міськраді триває прийом документів на премію за досягнення у галузі культури і мистецтва
До цієї новини немає коментарів