“Вільні екскурсії”: ужгородській традиції виповнилося 10 років

Перша відкрита, або ж “вільна екскурсія” пройшла в Ужгороді у жовтні 2012 року. Провів її краєзнавець Владислав Товтин, розповів Varosh туризмознавець, керівник “Туристично-інформаційного центру Закарпаття” Олександр Коваль. Ідея, яку запропонувала ужгородка Тетяна Лемак, полягала в тому, що екскурсія була вільною, тобто безкоштовною, і до неї могли приєднатися навіть перехожі.
— Перша вільна екскурсія була — “Чехословацький Ужгород”. Вона мала на меті познайомити ужгородців і гостей з цінністю архітектурної спадщини міста і пояснити необхідність збереження від забудови Малого Ґалаґова, — пояснив Олександр Коваль. — Тоді була немала ймовірність забудови історичного мікрорайону.
З часом до ініціативи проведення вільних екскурсій долучилися Асоціація екскурсоводів Закарпаття, Федір Шандор та ряд інших екскурсоводів міста, а згодом і Закарпаття, тому що через деякий час вільні екскурсії почали проходити і по області. Закарпатцям розповідали про Лінію Арпада, Невицький замок, родзинки Перечина, про храми Рахівщини та архітектуру Мукачева.
Перші років 5 вільні екскурсії проходили традиційно щонеділі і екскурсовод чекав групу о 14 годині біля мініскульптурки Миколайчика на площі Театральній. За словами Олександра Коваля, вільні екскурсії за всі 10 років свого існування пройшли в 10 районах краю (якщо брати до уваги старий адміністративний поділ краю на 13 районів) і провели їх близько 30 закарпатських екскурсоводів. Долучилися і вужчі фахівці, які розповідали про якісь конкретні цікаві моменти в історії краю чи міста.
11 грудня біля Миколайчика на “вільну екскурсію” ужгородців та гостей міста знову чекатиме, як і 10 років тому, Владислав Товтин, який приїхав у коротку відпустку додому з фронту.
Фото: зі сторінки Вільних екскурсій у Фейсбуці
До теми
- “Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді
- «Ворожий дрон вдарив у задню частину САУ, але вибухівка відлетіла вбік і не здетонувала – ось, що значить бойова удача!..» Історія бійця 128 бригади «Маестро»
- Військова Наталія Зотова: "Коли ТЦК перевищує повноваження це треба розслідувати. Але, якщо жінки перекинули машину ТЦК, на це треба теж реагувати відповідно"
- Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
- "Мені на позиції не потрібен такий, що не боїться. І боягуз не потрібен". Щоденник піхотинця, родичі якого служать в армії РФ
- Христина Керита: «Життя у мене видалося складним, але я не нарікаю»
- «Після того, як ми «прокосили» ворожу посадку «Шилкою», наші штурмовики зайшли туди майже без опору…» Історія бійця 128-ї бригади
- Наталя Зотова, репортерка, волонтерка, чиновниця, військова: "Два місяці на стабілізаційному пункті - найпотужніше, що сталося зі мною в житті"
- АТО, “Азов”, 11,5 місяців полону і повернення на службу. Історія бойової медикині, ужгородки Галини Зайцевої
- Реставрував найстаріший орган України: як закарпатець Шандор Шрайнер понад 15 років обслуговує музичні інструменти
- «Смак Ужгорода»: кулінарні картки з рецептами страв, які зможе приготувати кожен
- У Ставного є план. І не один. Як жити під час війни у селі і бачити перспективи
- «Я цілу ніч пробув у окопі з двома росіянами, котрі взяли мене в полон. Але вранці вийшов звідти до своїх, а вони залишилися назавжди…» Історія бійця 128-ї бригади
- Мріє повернутися у звільнений Маріуполь: Кіра Обединська про поранення, вивезення у ДНР і нагороду "Майбутнє України"
- "Дивлюсь на них і розумію, що все зробив правильно". Історія закарпатця, який став опікуном для трьох дітей
- «Я виріс тут, знаю всі місця з дитинства, тут живуть мої рідні – це моя земля. Тому мені є за що воювати…» Історія бійця 128-ї бригади Дмитра
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у травні 1925-го
- Фільм закарпатця Дмитра Грешка “Дівіа” змагатиметься за Кришталевий глобус
- Розвідник "Азіат". Загиблий Герой із Ужгорода, головний сержант Віктор Кущик нагороджений трьома орденами "За мужність"
- «Я й від ФПВ тікав на швидкості 120 кілометрів, й під скиди потрапляв, і на протитанковій міні підривався… Але далі їжджу й ніколи не панікую!» Історія бійця 128-ї бригади Анатолія
До цієї новини немає коментарів