В Ужгороді діє проект “Бузкова стрічка”

Мета - сприяти змінам соціальних норм у ставленні до домашнього насильства серед мешканців Ужгородської громади як до неприйнятної практики соціальних відносин; формування культури та цінностей нульової толерантності до випадків домашнього насильства. Проєкт реалізується у межах співпраці Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) та ГО «Інноваційні соціальні рішення» за підтримки уряду Канади. Про це розповіла Маріанна Колодій, керівниця Центру гендерної освіти при Ужгородському національному університеті. «За результатами опитування проведеного в місті Ужгороді Центром гендерної освіти при Ужгородському національному університеті у листопаді 2019 року, 72% опитаних осіб зазначили, що були свідками, чи знають про випадки домашнього насильства у родинах знайомих чи сусідів. 24% опитаних осіб зазначили, що зазнавали домашнього насильства. Окрім того, 36% опитаних осіб зазначили, що іноді випадки домашнього насильства можуть бути спровоковані постраждалою особою (дитиною чи дорослою особою), - каже Маріанна Колодій.
Всі ці дані вказують на актуальність проблематики домашнього насильства в Ужгороді та нагальність впровадження ініціатив із зміни соціальних норм у громаді щодо ставлення до випадків домашнього насильства, а також реалізації заходів із запобігання домашньому насильству».
За словами Маріанни Колодій, основна мета проєкту: домашнє насильство не повинно сприйматися як соціальна норма. Необхідно змінити ставлення до цього негативного явища як до прояву сімейних традицій, як до суто приватної справи, і не толерувати. «Проблематика домашнього насильства, на жаль, залишається актуальної і в умовах війни. За 9 місяців 2022 року загальна кількість викликів щодо домашнього насильства на лінію «102» у Закарпатській області збільшилася на 24%, у порівнянні до аналогічного періоду 2021 року (у місті Ужгороді 864 звернення). У місті Ужгороді працівниками поліції складено 165 протоколів за вчинення адміністративного правопорушення за ст.173-2 КУпАП, 15 протоколів складено повторно за ст.173-2 КУпАП, також винесено 97 тимчасових заборонних приписів. Загалом, це вказує на невеликий відсоток звернень на громаду чисельністю 125 тис. осіб, особливо зважаючи на збільшення кількості населення міста з початку повномасштабної агресії рф».
Проєкт «Бузкова стрічка» поширюється на Ужгород та Оноківську громаду, частина заходів вже відбулося. Це і проведення досліджень, і тренінги для освітян, різноманітні флеш-моби та акції. Про них поінформувала Олександра Мельничук, директорка Закарпатського обласного центру соціально- психологічної допомоги. «У рамках 16 днів проти насильства ми проводили виставку «Річ у тім.2.0», перегляди фільмів для студентів. А також круглі столи із тими організаціями, які працюють у напрямку протидії домашнього насильства, - зауважила Олександра Мельничук. – Ми також видали буклети з інформаційними матеріалами та необхідними контактами, куди можна звернутися».
Вікторія Симулик - соціальна працівниця Закарпатського обласного центру
соціально-психологічної допомоги додала, що одним із завдань тренінгів для освітян було ознайомити учасників із постановою № 658, яка регулює взаємодію організацій, які працюють з попередженням та протидією домашнього насильства. «Дуже вважливим є також розвінчування міфів, інформація про повноваження освітян та алгоритм їхніх дій. Також зауважу, що у рамках оноківського проєкту «Без домашнього насильства» проводиться дослідження обізнаності у тематиці домашнього насильства», - каже Вікторія Симулик.
Маріанна Колодій також пояснила, чому проєкт називається «Бузкова стрічка». «У всьому світі кольором протидії домашнього насильства вважається або бузковий колір, або оранжевий (протидія домашнього насильства проти жінок, яких за статистикою 98%). У рамках проєкту волонтери роздають світловідбивні браслети двох кольорів та інформують про проблему насильства у сім’ї. «Це не ситуація, повз яку треба пройти. Відреагувати може кожен. Ми не повинні ставитися до домашнього насильства як до норми», - резюмувала Маріанна Колодій.
Крім того, кажуть організатори проєкту, у ньому є спектр так званих стратегічних потреб. Оскільки після переможного миру значна частина військових повернеться додому і практика багатьох країн свідчить: відсоток домашнього насильства зростає удвічі. Чоловіки приходять з травматичним синдромом, часто це може провокувати систему домашнього насильства.
Навесні в Ужгороді планують закласти бузкову алею, у пам'ять про тих жінок, які гинуть від домашнього насильства (щороку в Україні їхня кількість приблизно складає 600 осіб).
До теми
- Завтра в Ужгороді прощатимуться зі ще одним захисником
- В Ужгородському скансені завтра відкриють ХІ Міжнародну виставку-ярмарок «Світ писанки»
- Сьогодні Ужгород попрощався із загиблим захисником, 52-річним старшим солдатом Віктором Сабіровим
- «Stabat Mater»: у неділю в Ужгороді – благодійний концерт на підтримку ЗСУ
- Закарпатські патрульні притягнули до відповідальності 930 пішоходів, які не дотримувалися правил дорожнього руху
- Студенти УжНУ завершили стажування в Ужгородській міській раді
- Патрульні виявили чоловіка, який навмисно пошкодив шини на 10-ти автівках в Ужгороді
- 1500 км заради допомоги українським дітям долає з Ужгорода до Дармштадта німець Йорн Стрюбер
- В Ужгороді завтра попрощаються із захисником Віктором Сабіровим
- Найнижча температура за останні 47 років: в Ужгороді сьогодні зафіксували температурний рекорд
- Ужгород сьогодні прощався із 45-річним солдатом, старшим стрільцем-оператором Русланом Тороповим
- Під час ремонтних робіт на території одного з підприємств міста ужгородець виявив снаряд
- П’яний водій, перекинуте авто і паркан: нічна ДТП в Ужгороді
- Завтра Ужгород прощатиметься із захисником Русланом Тороповим
- На Закарпатті поліція затримала іноземця, який перебував у міжнародному розшуку
- Збір 500 000 грн на комплектуючі для дронів для українських військових - в Ужгороді триває «Сакура Фест»
- Ужгородський скансен запрошує долучитися до тематичної екскурсії «Великодні традиції Закарпаття»
- В Ужгороді провели майстерклас з розпису писанки воском
- Від початку 2025-го року закарпатські патрульні зафіксували 90 водіїв, які користувалися телефоном під час керування авто
- Майже 7 тисяч водіїв притягнули до відповідальності закарпатські патрульні за перевищення швидкості
До цієї новини немає коментарів