В Ужгороді відкрили виставку «Різдвяне руно» із фондової збірки музею (ФОТО)

В Ужгороді відкрили виставку «Різдвяне руно» із фондової збірки музею (ФОТО)
У фондовій збірці Закарпатського музею народної архітектури та побуту зберігаються унікальні предмети, виготовленні з вовни, які формувались століттями – це ліжники, гуні, сукно, «капчурі», рукавиці, «нараквиці», овечі шкіри. Вони призначені для інтер’єру житла, а також входили до складу традиційного зимового народного вбрання.

 

На виставці маєте змогу познайомитися з наступними експонатами:

Гуні (петеки, «губані», «губи»). Це – плечовий одяг, пошитий з грубої вовняної тканини. Традиційні кольори одягу – білий, сірий, чорний. Гуня була невід’ємним атрибутом традиційного чоловічого і жіночого народного костюму закарпатців аж до кінця ХІХ – початку ХХ ст. єдиним верхнім плечовим одягом.

Ліжники. Це – вовняне, м’яке, з довгим пухнастим ворсом на дві сторони покривало. З давніх часів ліжники були найбільш вживаним предметом щоденного домашнього побуту: ними застеляли постіль, піч, припічок, лавицю, накривалися вночі. Сучасними осередками ліжникарства є Рахівщина.

«Капчурі» («штримфлі», «холявки»). Це – плетені з вовни шкарпетки в гуцулів, висота яких сягала до середини литки або вище (як панчохи). Використовували для утеплення ніг, для захисту від ушкоджень, а також як декоративне доповнення до взуття.

Рукавиці. Це – виріб з цупкої теплої тканини, шкіри, вовняних ниток, хутра тощо з відділенням для великого пальця, які надівають на кисть руки у холод або для роботи. Ще наприкінці ХІХ – в середині ХХ ст. в’язані гачком, значно рідше – спицями. Найчастіше рукавиці були однотонні. Часом декорували поперечно-смугастими візерунками.

«Нараквиці» (нарукавники). Це – прикраса до комплексів святкового вбрання, які носили поверх рукавів сорочок або під ними.

Виставка діє до 20 січня.

Закарпатський обласний музей народної архітектури та побуту

 

04 січня 2023р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів