374 угорськомовні мешканці Закарпаття служать у лавах ЗСУ, – Федір Шандор

Головною в обговоренні стала тема міжетнічної згуртованості, хоча учасники говорили і про виклики, які постали перед громадами Закарпаття у зв’язку з війною, міграцією населення, зважаючи на поліетнічність області. Ініціював захід Національний інститут стратегічних досліджень. Володимир Химинець, завідувач сектору досліджень Західного регіону НІСД, д.е.н., професор, пояснив, що багато представників етнічних спільнот (включно угорців) на фронті захищають Україну від ворога, багато допомагають і волонтерять.
Є чимало освітніх та мистецьких ініціатив, які в умовах війни ініціювали етнічні спільноти у відповідь на гуманітарні виклики. Тому до участі у круглому столі запросили експертів різних галузей, які водночас активно комунікують з колегами в Угорщині.
Війна, погіршення соціально-економічного статуту в громадах, великої кількості ВПО в регіоні не порушили згуртованість регіону, – вважає Мирослава Лендьел, проректор УжНУ з науково-педагогічної роботи, доктор політичних наук, професорка.
“Водночас наша область, як і більшість в Україні, демонструє ознаки регіону, який не може загрожувати національній безпеці. Це те, що стало неочікувано для агресора на початку вторгнення… і те, що нам вдалося досягти завдяки соціальній ситуації яка є на Закарпатті. Цей феномен треба досліджувати», – сказала вона.
Федір Шандор, завідувач кафедри соціології та соціальної роботи УжНУ, д.ф.н., професор, який зараз служить у ЗСУ, теж приєднався до обговорень, щоправда онлайн. З його слів, у складі всіх бригад служить 374 угорськомовні мешканці Закарпатської області, а це 11,2% від загальної кількості кількості усіх вихідців із області у ЗСУ. На жаль, 27 закарпатських угорців загинуло.
“Словаччина, Греція, Болгарія – в цих країнах найвищий відсоток неприхильності до ідеї підтримки України. Але цікава соціологічна тенденція, це – найменш урбанізовані країни Європи. Тобто, де більшість жителів живе в сільській місцевості, там легше піддаються маніпуляції російського телебачення. Тому, як не дивно, найбільше антиукраїнських позицій у Східній Словаччині, і найгірше ставлення до українців у східних регіонах Польщі, північній Румунії. – каже Федір Шандор. – І водночас Угорщина, де за останніми дослідженнями, 64% населення ставиться до нас позитивно. Щодо уряду, то він не репрезентує громадську думки своєї країни”.
На круглому столі також говорили про громадську активність, освітні та мистецькі ініціативи етнічних спільнот, зокрема, угорської, а також про релігійні аспекти згуртованості поліетнічного Закарпаття.
Varosh
До теми
- Суд зобов’язав Карпатський біосферний заповідник сплатити понад 2,6 млн грн за незаконну вирубку лісу
- В Ужгороді стартував IV етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з румунської, словацької, угорської і чеської мов та літератур
- Закарпаття – у лідерах серед регіонів України за темпами декомунізації: практично завершено перейменування вулиць, пов’язаних із радянським минулим
- 1-й центр рекрутингу зможе рекрутувати за контрактом 18-24 в ще чотири бригади Сухопутних військ
- Фото Невицького замку перемогло у номінації «Вікі любить пам’ятки»
- Прикордонники Мукачівського загону виявили чоловіка, який намагався незаконно виїхати в Румунію
- Поблизу кордону з Угорщиною «на гарячому» спіймали двох переправників
- Ужгородці закликають підписати петицію про присвоєння звання Героя вчителю, який загинув на війні
- У пункті пропуску «Малий Березний» зупинили українця, який перетинав кордон за документами з ознаками підробки
- Сьогодні, 24 квітня, Ужгород провів в останню земну путь 26-річного захисника Едуарда Перебзяка
- В Ужгороді відбудеться Всеукраїнський дитячий театральний фестиваль-премія «Золота китиця»
- Мешканців Бахмута, які зараз проживають на Закарпатті, запрошують на зустріч з Бахмутською МВА в Ужгороді
- Завтра, 24 квітня, в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Едуардом Перебзяком
- Ужгородський скансен запрошує на ювілейну виставку робіт відомої української керамістки Віри Томашевської «50 років творчості»
- Родина із Дніпропетровщини отримала новий дім на Закарпатті
- Голова Закарпатської ОВА відвідав 414 окрему бригаду безпілотних систем, відому всім як «Птахи Мадяра»
- Закарпатські медики вдосконалили знання у сфері імунопрофілактики
- Групу «туристів» зняли з високогірного маршруту прикордонники на Закарпатті
- Закарпатець Олексій Чорпіта звільнений з російського полону
- Закарпаття готується до Тижня імунізації
До цієї новини немає коментарів