Ужгородському БАМу – 40 років: кілька цікавих фактів про відкриття міської лікарні (ФОТО)

- Чому лікарня була закладена на горі на околиці міста?
Відверто кажучи, я не знаю, кому конкретно належала ідея звести лікарняне містечко на горі. Це був довгобуд, який розпочали ще на початку 1970-х. Загалом зведення головного 9-поверхового корпусу лікарні тривало 10 років – я ж, як головний лікар, курував роботи лише протягом останніх 2 років будівництва, у 1981-1983-му. Тоді цей корпус самотньо височів на вершечку гори серед суцільних виноградників. Але, мені здається, задумка була непоганою, з поглядом у перспективу.
- Як з’явилося поняття «лікарня на БАМі»? Чому цю місцину в народі прозвали саме так?
Можливо, через те, що будівництво тривало дуже довго (10 років), його й почали називати в народі БАМом за аналогією з Байкало-Амурською магістраллю, яку також будували в період 1974-1984 років. Ще один варіант – тому, що лікарняне містечко розташовувалося на околиці міста, тобто далеко, як і той БАМ. До речі, нині важко прослідкувати, до якого об’єкту в цій місцевості першою прив’язалася ця назва: до лікарняних чи університетських будівель, бо ж будувалися вони приблизно в один час.
Фото – з газети «Молодь Закарпаття»
- Будівлю лікарні зводили сумлінно чи халатно?
Мене це питання дуже непокоїло, але я не був фахівцем, щоб розумітися в цих нюансах. Тож у 1981 році, зайнявши посаду головного лікаря, взяв на роботу двох інженерів, аби вони слідкували за ходом будівництва. Вони багато зробили і багато проблем попередили. У ході робіт ми змінювали дещо у проєкті, бо розуміли, що так буде краще. Наприклад, одразу на в’їзді, де працює приймальне відділення, проєктом не був передбачений травмпункт – натомість були приміщення для складу. Я тоді настояв на тому, щоб замість складів облаштували травмпункт – і тепер без нього неможливо собі уявити роботу приймального відділення. Також за планом у коридорах на підлозі мали бути плити з матеріалу, який би дуже швидко зіпсувався від постійної обробки антисептичними засобами. Ми тоді добилися, аби в коридорах зробили литу міцну підлогу з мармуровою крихтою. Якщо пройдетеся коридорами, то побачите, що вона без проблем витримала ці 40 років.
- Де міська лікарня працювала до переїзду в нову будівлю?
У 1981 році, коли я став головним лікарем, міська лікарня і поліклініка працювали в будівлі нинішньої дитячої лікарні на вулиці Бращайків. Місця для усіх там катастрофічно не вистачало: перший поверх займала поліклініка, другий і третій – два відділення лікарні на 220 ліжок. Першою виселилася поліклініка – для неї нове приміщення добудували на рік раніше, у 1982-му. А от будівництво лікарні просувалося важче: об’єкт був складний і потребував значного фінансування.
Фото В. Товта з газети «Закарпатська правда»
- Чи брали участь працівники лікарні в якихось роботах з облаштування нової будівлі?
Будівництвом вони, звісно, не займалися, але на облаштуванні території справді працювали багато. У позаробочий час усі виходили на суботники: вирізали виноградники, формували територію, прибирали тощо. Кожної суботи люди приходили.
- Коли і як проходило офіційне відкриття лікарні?
Це було 30 квітня 1983 року, в гарний сонячний день. Перед центральним входом зібралося дуже багато людей: персонал, звичайні ужгородці. Прийшло й керівництво міста, тодішній перший секретар міськкому Компартії Іван Машков передав мені великий символічний ключ від лікарні (він десь зберігся, гадаю, але не в мене). Урочистості були короткі: кілька промов – і лікарі пішли працювати ще до старої будівлі. Переїзд розпочався вже після цього.
- Як це – перевозити лікарню з однієї будівлі до іншої?
Дуже важко. Усе це тривало кілька місяців, протягом яких ми перевезли все обладнання та меблі. З хворими нас підстрахувала тоді обласна лікарня. У цей же час облаштовувалися й нові відділення. Я був молодий, мав тобі лише 40 років, та все одно було важко, адже в старій лікарні у нас було 2 відділення на 220 ліжок, а в новій – 20 відділень на 720 ліжок. Також я запросив до нас терапевтичну та хірургічну кафедри Ужгородського університету – так лікарня стала клінічною. Найважче було відкрити відділення хірургічні та реанімаційні, бо треба було завезти на верхні поверхи й налаштувати багато обладнання. Можна сказати, я тут днював і ночував, бо розумів, яка перед нами відкривається велика перспектива.
Фото В. Товта з газети «Закарпатська правда»
- Як обиралося розташування відділень на поверхах лікарні? Чи з тих пір відділення змінювали локації?
Найважче відділення, реанімаційне, вирішено було одразу помістити на найвищий поверх. Чому? Аби там ніхто чужий не ходив, не було контактів. Нижче ми розмістили хірургічні відділення, які теж повинні бути більш-менш ізольованими. Інші відділення розташували на нижніх поверхах, там було кілька змін, але в більшості все тут працює на тих же локаціях, що і 40 років тому.
- Чи траплялися в будівлі лікарні пожежі чи якісь нещасні випадки?
На щастя, не було тут ніколи ані пожеж, ані серйозних аварій. Нещасні випадки бували, але не смертельні. Зараз можу пригадати лише один випадок, коли хворий під впливом алкоголю вистрибнув із вікна. У нинішній воєнний час ми також добре підготувалися: під всією будівлею є величезний підвальний поверх, який ми використовуємо в якості укриття.
- Чи бачите ви ужгородську клінічну лікарню в цій же будівлі ще через 40 років?
Це цілком імовірно. Як я вже казав, будівля лікарні є дуже міцною, серйозних проблем із її експлуатацією не було. В обслуговуванні цей величезний об’єкт, звісно, нелегкий, та якщо за ним добре доглядати, він може прослужити містові ще не один десяток років.
Тетяна ЛІТЕРАТІ, «Про Захід»
До теми
- В інклюзивній майстерні-кав'ярні «Янгол» продовжують серії різноманітних майстер-класів
- Унікальну операцію провели у Клінічній лікарні планового лікування в Ужгороді
- У Закарпатському центрі нейрохірургії та неврології щодня приймають 10 пацієнтів з епілепсією
- Ужгородців закликають долучитися до обговорень про перейменування однієї з вулиць на честь ректора Закарпатської академії мистецтв Івана Небесника
- У 2024 році в Ужгороді від туберкульозу померли 16 людей. Медики наголошують: ця хвороба виліковна, якщо вчасно її діагностувати
- Як працює реабілітаційна зала для військових та цивільних в Закарпатській лікарні?
- Був на межі життя та смерті: медики Закарпатської обласної дитячої лікарні врятували 15-річного хлопця
- "Про насильство не мовчать!" — закарпатські патрульні інформували, як діяти у разі домашнього насильства
- Сакура в кадрі: благодійний фотоконкурс стартував в Ужгороді
- Соціальні майстерні БФ "Карітас–Ужгород" допомагають людям з ментальною інвалідністю
- В УжНУ сьогодні навчаються студенти-іноземці із 26 країн
- У Закарпатській обласній дитячій лікарні врятували 8-річного хлопчика зі складною формою онкології
- Жінок, які чекають чоловіків з війни, запрошують в Ужгороді на захід з емоційної та психологічної підтримки
- Якість повітря в Ужгороді моніторять у лабораторії спостережень Закарпатського гідрометцентру
- Понад 100 000 операцій: закарпатські хірурги підбили підсумки роботи у 2024 році
- Ужгородці стали переможцями міжнародного конкурсу учнівської творчості словацької поезії та прози
- Феномен Сергія Федаки. Той, хто написав «Історію України» в 16 томах
- На Закарпатті знову терміново шукають донорів
- На Ужгородщині - спалах кору, за минулий тиждень зареєстрували 4 нові випадки серед дітей
- УжНУ посів 10 місце серед українських вишів в рейтингу GreenMetric World University Rankings 2024
До цієї новини немає коментарів