Щороку до Закарпатського протипухлинного центру звертаються близько 60 000 пацієнтів.

Щороку до Закарпатського протипухлинного центру звертаються близько 60 000 пацієнтів.
У 5%, а це – 3 000 осіб, діагностують онкологію. Про це розповів директор закладу, професор, обласний спеціаліст-експерт департаменту охорони здоров’я ОВА зі спеціальності «онкологія» Андрій Русин під час брифінгу, присвяченому Всесвітньому дню боротьби з раком.

 

За його словами, сьогодні 70% усіх хворих – пацієнти віком від 60 років, які перебувають у групі ризику і в котрих зазвичай недугу виявляють на пізніх стадіях. Насамперед це пов’язано з тим, що люди старшого віку не проходять щорічні профілактичні огляди та й загалом значно рідше звертаються по допомогу до лікарів.

 «У порівнянні з іншими регіонами країни в нашій області показники онкозахворюваності не найвищі. Однак якби люди більш усвідомлено ставилися до свого здоров’я і принаймні раз на рік робили комплексне медичне обстеження організму, то кількість випадків пізнього виявлення недуги могла б зменшитися на 30–40%. Ключ до розв'язання проблеми полягає не в нових ліках чи революційних методиках лікування, а саме в ранній діагностиці, яка збільшує шанси подолати захворювання», – відзначив Андрій Русин.

 Він додав, що в Закарпатському протипухлинному центрі різні види онкології лікують на двох сучасних лінійних прискорювачах. За допомогою них променеву терапію від початку повномасштабної війни щороку проходять не тільки закарпатці, а й близько пів тисячі пацієнтів з інших регіонів, зокрема й ВПО, які проживають в області.

 З нагоди Всесвітнього дня боротьби з раком протягом цього тижня медичні працівники центрів первинної медико-санітарної допомоги спільно з фахівцями обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України провели низку комунікаційних заходів, спрямованих на підвищення обізнаності населення щодо того, як можна профілактувати рак, як часто і в якому віці потрібно звертатися до лікарів, щоб виявити онкопатологію на ранніх етапах.

 Виконувачка обов’язків генерального директора ДУ «Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Вікторія Тимчик нагадала про календар можливих обстежень для раннього виявлення раку та передракових станів.

Рак молочних залоз: МОЗ рекомендує жінкам здійснювати самообстеження з 21 року, у віці 40-49 років потрібно щороку консультуватися з лікарем і за рекомендацією проводити мамографію. Після 50 років таке обстеження обов’язково потрібно робити раз на два роки.

Рак шийки матки: важливо проводити регулярні скринінгові обстеження і своєчасну терапію. Дієвим захистом проти захворювання є імунізація від вірусу папіломи людини. Також МОЗ планує включити цю вакцинацію до Національного календаря профілактичних щеплень.

Рак легенів: у групі ризику – курці. Вони повинні кинути курити і проходити низькодозове КТ-сканування легенів за призначенням.

Рак передміхурової залози також є досить поширеним у Закарпатській області, тому обов’язковий візит до уролога для чоловіків старше 40 років мінімум один раз на рік.

При раку шкіри важливо не зловживати перебуванням на сонці й використовувати сонцезахисні засоби.

 Вікторія Тимчик наголосила, що потрібно стежити за своїм здоров’ям, відмовитися від куріння, алкоголю, вести активний спосіб життя, правильно харчуватися, гуляти на свіжому повітрі, вакцинуватися від вірусу папіломи людини та вірусного гепатиту В, котрий також призводить до онкопатологій.

Мешканців області закликали невідкладно звертатися за медичною допомогою, якщо вони відчули або помітили в себе підозрілі новоутворення. Раннє виявлення раку збільшує шанси на одужання, а в 40% випадків захворюванню можна запобігти 

 

08 лютого 2025р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів