Ъ: Україна повернулася до Росії "Нафтогазом"

Вчора прем’єр-міністр України Віктор Янукович заявив, що під час перших закордонних візитів у Москву і Вашингтон планує обговорити проблеми постачань енергоносіїв в країну і їхній транзит у Європу, пишуть Наталя Гриб та Олег Гавриш, "КоммерсантЪ", РФ.

 

На ключові посади учасників переговорів з "Газпромом" будуть призначені колишні топ-менеджери "Нафтогазу України", лояльні Росії й особисто знайомі з главою "Газпрому" Олексієм Мілером. Однак до початку переговорів з Росією щодо газу український прем’єр-міністр обговорив питання імпорту газу з послом США Вільямом Тейлором.

Вчора міністр палива й енергетики України Юрій Бойко, призначений на цю посаду минулої п’ятниці, заявив Ъ, що зовнішня стратегія країни відносно газу буде "відповідати духу стратегічного партнерства і прагматичних домовленостей з "Газпромом". За його словами, переговори з "Газпромом" більше не будуть носити форму політичних декларацій і будуть проводитися на професійному рівні. Зазначимо, що пан Бойко особисто знайомий з головою правління "Газпрому" Олексієм Мілером. За кілька років роботи на посаді керівника "Нафтогазу України" Юрій Бойко неодноразово був у Москві і погоджував з "Газпромом" питання цін на газ і обсяги транзиту.

Нагадаємо, газові відносини Росії й України після взаємних обвинувачень і погроз торік зайшли остаточно в кут до новорічної ночі. 1 січня цього року "Газпром" відключив Україну від газу, показавши це в прямому ефірі центральних телеканалів. У 2005-2006 роках НАК "Нафтогаз України" очолювали політичні лідери "помаранчевої революції" Олександр Івченко і Олександр Болкісєв, які не мали досвіду в газовому бізнесі. В результаті "Газпром" змусив "Нафтогаз" підписати 4 січня угоду, відповідно до якої НАК не має права реекспортувати газ. Через відсутність валютного виторгу НАК уже до травня вліз у борги перед постачальниками газу Rosukrenergo, і депутати Верховної Ради заговорили про ймовірне банкрутство газового концерну.

"Ми збираємося детально розібратися, чому НАК, який ще півтора роки тому був дуже прибутковим і ефективним підприємством, сьогодні практично став банкрутом",- попередив вчора перший віце-прем’єр. Міністр фінансів України днями схвалив законопроект, який передбачає перехід дебіторських боргів "Нафтогазу" у категорію податкових відрахувань у республіканський бюджет.

Прийняття парламентом відповідного законопроекту дозволить "Нафтогазу" погасити $300 млн боргу перед RosUkrEnergo і гарантувати стовідсоткову оплату газу, що знову постачається. Це вигідно "Газпрому", який сьогодні частково оплачує постачання газу в підземні сховища газу України.

Вчора ж Віктор Янукович розповів київським журналістам про зміну керівництва НАК "Нафтогаз України". "Ми найближчим часом це питання будемо вирішувати", - підкреслив він. Як розповіло Ъ джерело в уряді України, на посаду голови правління "Нафтогазу", що із травня займає Олександр Болкісєв, розглядаються три кандидатури. В них немає яскравого політичного минулого, зате є тривалий досвід роботи в газовій сфері. Це екс-глава "Нафтогазу" Володимир Копилов; колишній керівник "Укртрансгазу" Анатолій Рудник і заступник голови правління "Нафтогазу" Володимир Шелудченко. Перші двоє брали участь у переговорах з "Газпромом".

Юрій Бойко повідомив вчора Ъ, що найбільш вдалим кандидатом він вважає Володимира Шелудченка. Пан Шелудченко був його першим замом у "Нафтогазі" у 2003-2004 роках, визначаючи стратегію компанії. Пан Шелудченко не брав участь у переговорах з "Газпромом", однак очевидно, що у випадку передбачуваної кадрової рекіровки він буде відображати консолідовану позицію України. За останній рік домовленості "Газпрому" з "Нафтогазом" неодноразово денонсувалися урядовими чиновниками.

Зазначимо, що зміна стратегії України щодо газу не могла залишитися непоміченою США. Вчора Віктор Янукович, за повідомленням його прес-служби, "детально розглянув" ситуацію з постачаннями російського і туркменського газу і забезпечення гарантованого транзиту енергоносіїв у Європу з послом США Вільямом Тейлором. При цьому він пообіцяв у ході майбутніх візитів у Москву і Вашингтон обговорити питання енергобезпеки. В розпал "газової війни" Росії й України США активно консультували Україну з цього приводу. Влада України навіть просила США частково компенсувати підвищення цін на газ для України, однак сторони так і не домовилися.

 

09 серпня 2006р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів