Томенко: Ющенко не стане Президентом
Під час чату на Кореспондент.net глава парламентського комітету з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту і туризму Микола Томенко висловив думку про те, що якщо наступні вибори Президента України будуть всенародними, а не виборами глави держави Верховною Радою, Віктор Ющенко не очолить країну вдруге.
- Знаємо, що ви закінчили істфак КНУ ім. Шевченко, чи підтримуєте Ви відносини з alma mater?
Намагаюся часто бувати на факультеті. Приємно, що і попередній декан А.І. Слюсаренко і нинішній В. Ф. Колесник не боялися запрошувати мене на факультет, коли я був у опозиції до режиму Кучми. Думаю, і зараз не буде проблем, коли я формую європейську позицію уряду Ющенка і Януковича. Тим більше, що серед викладачів багато моїх друзів.
Як Ви вважаєте, які помилки "помаранчевих " призвели до втрати посади прем’єр-міністра? Чи не вважаєте Ви, що серед цих помилок був надмірний євро-оптимізм і побудова економіки по моделі європейського соціалізму?
Більш важливі причини все-таки суб’єктивного характеру. Неготовність працювати по задекларованих принципах управління в системі демократичного політичного режиму, неготовність розділити бізнес і політику, недовіра і конкуренція в середині помаранчевої команди. І найголовніше, - це фантастично висока планка моральності політики, яку зафіксував Віктор Ющенко і дуже серйозна невідповідність практики команди Ющенко до цієї декларації. Хоча я згоден, що в геополітичному сенсі відносини Україна-Росія були одними із самих неоптимізованих.
Ви дійсно згодні з висловленням Юлії Тимошенко, що Ющенко зрадив ідеям Майдану і пішов на компромис з Партією Регіонів? Це основна причина переходу в опозицію?
Характер опозиційної діяльності, яку буде проводити БЮТ, усе ще - предмет дискусії . Особисто моя позиція полягає в європейському опозиційному підході по інструментах і механізмам діяльності, але суб’єктом для мене залишається уряд Януковича. Він сформувався і президентом і прем’єром. Тому, я не розумію політичної логіки Януковича і опозиційності до Ющенко.
Де ви влітку відпочивали?
На Закарпатті. Ви знаєте мене як теоретика і практика концепції "відпочивай в Україні", тим більше, що нинішня посада зобов’язує підтримувати український туризм і санаторії. Скажу більше, я розробляю зараз механізм популяризації туристичних маршрутів, так, на початку жовтня хочу повезти дипломатів у Кочановку (Чернігівська обл.) на концерт класичної музики, а навесні - на батьківщину Лесі Українки, щоб послухати сучасну версію або мюзикл "Лісова пісня".
БЮТ є про- чи анти-президентською силою на даний час?
Це ще предмет дискусії. Моя позиція, говорити про спільну відповідальність і Президента, і прем’єра, тому особисто я в опозиції і до Президента, і до уряду. Але БЮТ остаточне рішення прийме у вересні.
Як ви ставитеся до "зменшення" депутатів у НУ і БЮТ... ?
З огляду на особливість такого інституту, як імперативний мандат, "Наша Україна" буде функціонувати як об’єднання самостійних груп у середині фракції або частина депутатів "Нашої України" разом з депутатами БЮТ, ввійдуть у міжфракційне парламентське об’єднання. Я не думаю, що з’явиться дві фракції "Наша Україна". Що стосується БЮТ, тj я думаю, що частина бізнесу піде з фракції. Але парадокс нинішнього відходу з фракції полягає в тому , що не всіх бізнесменів ще хочуть бачити в антикризовій коаліції, оскільки український бізнес не менш конфліктний і конкурентний, ніж політика. Тому я не думаю, що мова йде про десятки людей, а мова йде про одиниці депутатів, які , формально знаходячись у фракції, стануть членами антикризової коаліції.
На цьому тижні в багатьох змі зявилася інформація про передачу земельних ділянок в оренду Правексу, який, як відомо, тісно повязаний нашим мером. Як ви можете прокоментувати те, що міськадміністрація вже встигла спростовути усі ці чутки?
Проблема молодих банківських працівників, які керують українською столицею полягає в тому, що вони не до кінця розуміють, що не всі кияни ходять до Сандея Аделадже і не усі працюють у їх банку. Тому, коли вони в прес-релізі пишуть про те, що земля не виділялася "Правекс-Банку " вони, мабуть, вважають, що спілкуються з таким собі "лохами". "Вулкан-правекс", якому на 15 років оренди рішенням комісії виділено майже 30 га землі є аффелерованим підприємством Правекс-Банку, це означає, що зареєстровано це підприємство в офісі Правексу і контролюється, з погляду керування, теж Првексом. Тому я сподіваюся, що прокуратура пояснить меру, його сину і його зятю, що є закон про боротьбу з корупцією, який поширюється на голову КМДА Леоніда Черновецького, депутата міськради Степана Черновецького і радника мера, депутата міськради пана Супроненко.У принципі, якби Леонід Черновецький запропонував по ринковій вартості викупити землю, яка належить заводу, я б поставився до цього спокійно, але якщо близька до нього структура забере в оренду за копійки київську землю, тут у радники я беру прокуратуру.
Яке Ваша думка щодо того, що Юлія Володимирівна дозволила себе так провести, і, тим самим, підвела виборців більшої частини України, які за неї голосували і хотіли, щоб саме вона була прем’єром?
Думаю, помилок зроблено дуже багато різними політиками. Насамперед, Віктором Ющенком, який протягом декількох місяців не міг визначитися: він за білих, або червоних. Вважаю, двоїстою і помилкової позицію НУ, яка зранку торгувалася з БЮТ і СПУ, а ввечері з ПР. Уже занадто прагматичною була позиція соціалістів і занадто прямолінійної позиція БЮТ. Скажімо, при розумінні ситуації можливого неприйняття ідеї Тимошенко на посаду прем’єра з боку президента, я б особисто вважав за можливе посаду спікера за Тимошенко, при тому, що НУ претендує на посаду прем’єра. Сума цих помилок привела Ющенко до Януковича, а БЮТ - в опозицію.
Що тарпилось з Юлією Тимошенко, і чому ми про неї так мало чуємо ?
Відповідь буде дуже оригінальною : вона теж людина і теж має право на відпочинок.
Ще одне питання, чи вважаєте Ви Олександра Мороза "зрадником"?
Я вважаю Олександра Мороза прагматичним політиком, який свої політичні інтереси й інтереси своєї політичної сили поставив вище інтересів виборців.
Ваша особиста думка, що могло б стати "фішкою" для України, яка б забезпечила прорив в економічному розвитку?
Розуміння владою необхідності радикальних змін у соціальній структурі суспільства. Ми використовували як мінімум дві різні стратегії пріоритетів діяльності уряду. Скажімо, уряд Януковчича часів Кучми робив стратегічним у своїй роботі підтримку великого бізнесу. До речі, ці пріоритети залишаються визначальними вже в новому уряді Януковича. Уряд Тимошенко робив основний акцент на підтримку бідних, соціально незахищених.
Як ви думаєте, чи не знищить, як політика Янукович і його компанія, Юлію Володимирівну до наступних виборів Президента? Адже вони в змозі прийняти закон про вибори Президента Верховною Радою, а не народом.
Такий варіант розвитку подій можливий. Усе буде залежати в від соціально-економічної і політичної ситуації в країні і від того, чи будуть планові або дострокові президентські вибори. Сьогодні можна сказати точно тільки наступне: якщо президентські вибори будуть всенародними, Ющенко не стане президентом вдруге . Залишається 2 реальних кандидата - Янукович і Тимошенко. Але, правдою є і те, що рейтинг Януковича сьогодні набагато вищий ніж рейтинг Тимошенко.
Ви зацікавлені в процвітанні України при уряді Януковича?
Я зацікавлений у процвітанні України при будь-яких урядах. Скажу точніше, я маю змушувати уряд Януковича, працювати над процвітанням України.
Щодо туризму ви не в курсі хто-небудь збирається цікавитись Карпатами, там такі ресурси, а усе в такому ганебному стані, молодь відпочиває за кордоном?
Не зовсім так, я особисто бачив об’єкти, добротні європейські об’єкти, побудовані за участю іноземних інвесторів, це і турецькі гроші. Приємно, що і донецькі мільярдери вже приймають рішення будувати готелі не тільки в Туреччині і на Кіпрі, а й у Карпатах. Прогнозую, що при правильному підході держави, карпатський регіон (я сюди включаю і Закарпаття) стане більш конкурентним, ніж Крим.
Скажіть чи буде, на вашу думку, в найблищий час підвищення цін на пальне, електроенергію та комунальні послуги?
Збільшення тарифів відбудеться якщо не тепер, то в найближчому майбутньому, але головна задача влади пояснити суспільству правомірність саме такого збільшення тарифів. Для приклада скажу, що спроба в Києві підняти тарифи на комунальні послуги була розкритикована експертами, як необґрунтована, тому необхідно пояснити об’єктивну економічну складову і не допустити спекулятивної складової в цьому підвищенні. Не менш важливо для прийняття цього рішення чітко розробити і забезпечити механізми компенсацій для соціально-незахищених верств населення.
Тарас Чорновіл сказав, що Ю. Тимошенко вживає наркотики, чесно кажучи я ледь не помер зі сміху, а як БЮТ сприйняла цю заяву?
Як говорять мої колеги, якщо Тарас так багато говорить про наркотики, виходить, він щось у них розуміється. Я ж особисто з Юлією Тимошенко наркотики не вживав. А якщо серйозно, то в цій історії є підказка лінії інформаційних атак стосовно Тимошенко. Основна критика буде йти не стосовно її політичної діяльності, а по лінії так званого побутового рівня. Думаю, що "історія з наркотиками" саме з цього сценарію.
Скільки мов Ви знаєте? Чи любите українську?
Я народився з українською мовою. Більш того, навіть в Афганістані з хлопцями з України розмовляв українською мовою. Взагалі, вважаю, що український мого регіону (центральна Україна) - правильна літературна мова. Тому переконував своїх львівських друзів не переучувати Україну на "галицькую версію" української мови, і завжди виступав проти повернення в сучасну українську мову "правопису" 20-30 років. Російська- друга мова. В аспірантські і викладацькі часи в Німеччині слухав лекції німецькою мовою.
Що може зробити Україна для підняття статусу Криму в плані відпочинку, підняття рівня обслуговування, туризму, ставлення до туристів і відпочиваючих? Адже туризм це великі гроші.
Україна може зробити системний підхід до державної політики в цій галузі. У мене складається враження, що кримська влада і бізнес розглядають кожен туристичний сезон як останній у своєму житті і хочуть максимально заробити на ньому. Не працюють ні система антимонопольних обмежень, ні інші цивілізовані механізми туристичного й оздоровчого бізнесу. Тому і у цьому сезоні Крим серйозно поступився не тільки Туреччині, але і Болгарії в плані гнучкості підходу насамперед у ціновій політиці. Я вже говорив, що ми плануємо виїзне засідання комітету і разом із представниками кримського парламенту і кримського уряду на місці спробуємо знайти механізми системної, а не разової, політики в туристичній сфері.
Микола Володимирович, хто для вас є сильним авторитетом як радник, і як багато їх у Вас?
Усі мої підлеглі - мої радники. Тому я з повагою ставлюся до їхніх порад. Ще в мене багато неформальних радників, які надсилають листи або ідеї по електронній пошті. У мене немає проблем з кількістю ідей, є проблеми з тим, як їх швидко й ефективно реалізовувати.
Чому ми ніяк не можемо побудувати соборність на таких поняттях як воля, демократія, права людини, а визнаємо тільки помісну церкву, українську мову, унітарну державу?
Тому, що оточення президента чомусь вважає, що мова і церква - основа національної єдності. Якщо в оточенні президента залишився хоча б одна людина, яка у стані аналізувати "двухмірки" відповідей на соціальні опитування, то ці теми, які найбільше хвилюють ті 8-10%, які готові і сьогодні голосувати за Ющенка як Президента країни, були б підняті. На Майдані, який був загальнонаціональним явищем, цінностями єдності країни були саме такі цінності, як воля, демократія, права людини. Тому, зрозуміло, що якщо і далі американська і канадська діаспора будуть вчити Президента і Україну національної ідеї і ремствувати на те, що споконвічне українське слово "копаний меч" називають запозиченим словом... - така національна ідея не об’єднає.
Як ви ставитесь до дій Кириленко на посаді віце-прем’єра з гуманітарних питаннь, зокрема до постанови про квоту на дублювання фільмів у кінотеатрах українською мовою?
Позитивно ставлюся. Що стосується дубляжу, то я завжди був прихильником професійної роботи з залученням відомих українських акторів і українських студій. Більш того, дуже важливо, як в історії з "Тачками", використовувати так званий "адаптований" переклад. Це не піонерство для української галузі дублювання. Це активно робила команда ICTV на початку 90 -их з попередніми власниками. До речі, мій син виховувався на такому адаптованому перекладі серіалу "Альф" і інших фільмах і програм.
Чому БЮТ не брав участь у роботі Всесвітнього форуму українців? Чи будете Ви продовжувати роботу на ниві письменництва? Може вже є плани - то може поділитеся новинами?
Я завжди був проти зборів шановних людей за рахунок державного бюджету. Якщо видатні українці Канади, Німеччини й інших країн хочуть допомогти країні, вони в стані зібрати гроші і провести такий форум в Україні. А якщо вони декілька років жадають від держави гроші бюджету, щоб вони навчили "дурних українців" як любити свою батьківщину, а після цього спокійно повернулися до себе в Канаду, США й інші країни, я вважаю, що це принаймні не чесно. Якщо вже говорити про підтримку закордонних українців, то мова повинна йти про так звані мільйони заробітчан, які мають одержати реальні соціально-економічні права і захист держави. От це влада повинна робити. Але про це на форумі говорили занадто мало. Тому форум аматорів України за бюджетні гроші, я не вважаю корисним для країни. Думаю написати популярну брошуру для тих людей, які не знають, що таке Україна. Насамперед, для тих, хто вперше раз приїжджає в Україну. Умовна назва книги буде "Україна це". Звичайно працюю над своєю "Теорією українського кохання" і обновлена версія такої книги вийде. Коли не знаю, але точно це буде називатися теорія, а не практика. На цій оптимістичній ноті буду прощатися.
До цієї новини немає коментарів