П’ять унікальних пам’яток сакрального живопису Закарпаття другої половини XVIII – ХІХ ст. отримали нове життя після реставрації

П’ять унікальних пам’яток сакрального живопису Закарпаття другої половини XVIII – ХІХ ст. отримали нове життя після реставрації
Перелік відновлених святинь поповнили автентичні реліквії та елементи художнього оздоблення іконостасів з різних церков області, інформує ОВА.

 

 Первісний вигляд повернули іконі «Христос Учитель» другої половини XVIII ст. з церкви св. Параскеви П’ятниці с. Олександрівка, а також іконі «Різдво Пресвятої Богородиці» 1808 року з церкви Введення Пресвятої Богородиці с. Розтока. Друге дихання отримали й деталі іконостаса XVIII ст. з церкви свв. апп. Петра і Павла в Туриці. Окрім цього, вдалося відновити старовинні ікони «Розп’яття Христа з ктиторами» кінця XVIII ст., «Ісус у Гефсиманському саду» ХІХ ст. та ліву частину пророчого ряду іконостаса ХІХ ст. з церкви св. Миколая в Перечині.

 Ці роботи стали дипломними для чотирьох студенток першого випуску освітньо-професійної програми «Реставрація творів мистецтва» спеціальності «Образотворче мистецтво та реставрація» Закарпатської академії мистецтв. Відкритий захист проєктів сьогодні відбувся в атріумі ОВА.

«Для Закарпаття надзвичайно важливо готувати дипломованих реставраторів, адже наш край має унікальну культурно-мистецьку та духовну спадщину. Саме від таких спеціалістів сьогодні значною мірою залежить збереження пам’яток, які є носіями нашої історичної пам’яті, традицій та ідентичності», – наголосив заступник голови ОВА Юрій Гузинець.

 Він подякував ректору Закарпатської академії мистецтв Михайлові Приймичу та колективу закладу за створення умов для реалізації таких проєктів і залучення молоді до практичної роботи з самобутніми пам’ятками.

Керівництво ОВА та обласної ради оглянуло відреставровані роботи. Відновлення кожної з них тривало понад рік.

Під керівництвом викладачки кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв Крістіни Кліси над дослідженням і реставрацією пам’яток сакрального мистецтва регіону працювали випускниці бакалаврату Христина Панасович, Софія Грешко, Олена Палюшко та Ксенія Ревтій.

Одну з дипломних робіт – ікону «Христос Учитель» – незабаром можна буде побачити в Ужгородському скансені. Інші твори експонуватимуться в Закарпатській академії мистецтв.

 

26 червня 2026р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів