ДПА в Закарпатті: що треба знати приватним підприємцям

Після постановки на облік в органі державної податкової служби фізична особа – суб’єкт господарювання має право обрати загальну чи спрощену систему оподаткування та визначити податки, які вона має сплачувати. Як правило, фізичні особи – суб’єкти господарювання обирають спрощену систему оподаткування.

 

Спрощену систему оподаткування, обліку та звітності мають право застосовувати фізичні особи, які здійснюють господарську діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень, якщо на вид підприємницької діяльності. який здійснює така фізична особа, місцевою радою встановлено ставку єдиного податку.

Суб’єкти господарювання - фізичні особи, які обрали спрощену систему оподаткування, отримують свідоцтво про сплату єдиного податку за встановленою формою.

Суб’єкт малого підприємництва – фізична особа, яка сплачує єдиний податок, не є платником таких видів податків і зборів (обов’язкових платежів): податку з доходів фізичних осіб; плати (податку) за землю; збору на обов’язкове соціальне страхування; податку на промисел; збору за видачу дозволу на розміщення об’єктів торгівлі та сфери послуг; внесків до Державного фонду сприяння зайнятості населення; плати за торгові патенти згідно із Законом України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”.

Спрощена система оподаткування, яка застосовується для фізичних осіб – суб’єктів господарювання, має суттєві переваги перед загальною:

сплачується фіксована сума єдиного податку, що залежить від виду діяльності, яку здійснюватиме підприємець (від 20 грн. до 200 грн. на місяць), та кількості фізичних осіб, які перебуватимуть з ним у трудових відносинах, але не більше 10 осіб (від 10 грн. до 100 грн. за одну особу залежно від виду діяльності);

ведеться cпрощений облік доходів;

подаються лише дві форми звітності – звіт суб’єкта малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ) та декларація по податку на додану вартість (якщо він є платником податку на додану вартість).

Для застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб’єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем обліку.

Новостворені та зареєстровані в установленому порядку суб’єкти малого підприємництва можуть її подавати з дати взяття на облік в органі державної податкової служби.

При переході із загальної системи оподаткування на спрощену заява має бути подана не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу), з якого фізична особа - суб’єкт господарювання обирає спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, за умови сплати всіх установлених податків, зборів (обов’язкових платежів), термін сплати яких настав на дату подання заяви.

Порядок видачі Свідоцтва затверджено наказом ДПА України від 29.10.1999 року № 599. Підставою для видачі Свідоцтва є подання суб’єктом підприємницької діяльності - фізичною особою письмової заяви встановленого зразка та платіжного документа (квитанція, копія платіжного доручення з відміткою банківської установи) про сплату (перерахування) єдиного податку за період не менше ніж календарний місяць. У подальшому сплата єдиного податку здійснюється не пізніше 20-го числа місяця, наступного за тим, в якому здійснена попередня сплата єдиного податку. Визначена органом місцевого самоврядування ставка єдиного податку вважається узгодженою сумою податкового зобов’язання і у разі несвоєчасної сплати вважається недоїмкою. У разі несплати єдиного податку протягом граничних термінів, платник податку зобов’язаний сплатити фінансові санкції, визначені пп 17.1.7 п.17.1 статті 17 Закону України від 21.12.2000 р. №2181 “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та нараховану пеню.

Платник єдиного податку, що має намір здійснювати господарську діяльність з використанням найманої праці, зобов’язаний звернутись до органу державної податкової служби для отримання довідки про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку на кожну особу, яка перебуває з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім’ї.

Свідоцтво на право сплати єдиного податку видається на зазначений в заяві термін, але в межах календарного року. У 5-денний термін після закінчення терміну дії Свідоцтва та у разі прийняття рішення про перехід на загальну систему оподаткування або припинення господарської діяльності фізичною особою зазначене Свідоцтво підлягає поверненню разом з усіма довідками до органу державної податкової служби, який їх видав.

У разі виникнення протягом календарного року необхідності внесення змін до Свідоцтва про сплату єдиного податку, зокрема щодо видів здійснюваної діяльності, суб’єкт малого підприємництва повинен подати письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо протягом календарного року платник єдиного податку одержує доходи не від провадження господарської діяльності, зазначеної у Свідоцтві про сплату єдиного податку, такі доходи оподатковуються на загальних підставах згідно із Законом України від 22 травня 2003 року № 889-IV „Про податок з доходів фізичних осіб”.

Суб’єкт господарювання - фізична особа веде Книгу обліку доходів і витрат за встановленою формою.

Згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 29 жовтня 1999 року № 599 “Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі” платник єдиного податку протягом 5 днів після закінчення звітного періоду (кварталу) подає звіт суб’єкта малого підприємництва - фізичної особи, а протягом 40 днів по закінченню кварталу подає податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку та сум утриманого з них податку (Ф- 1ДФ). Звіти до державних фондів соціального страхування; декларація

Відповідно до статті 14 Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 „Про прибутковий податок з громадян” фізична особа - суб’єкт господарювання має право самостійно обрати спрощений спосіб оподаткування доходів за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту за умови, якщо:

кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з таким громадянином - платником податку, включаючи членів його сім’ї, та беруть участь у господарській діяльності, не перевищує п’яти;

валовий дохід такого громадянина від самостійного здійснення господарської діяльності або з використанням найманої праці за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю придбання патенту, не перевищує семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

громадянин здійснює господарську діяльність з продажу товарів і надання супутніх такому продажу послуг на ринках та є платником ринкового збору згідно з законодавством.

Доходи такого громадянина, одержані від здійснення інших видів господарської діяльності, оподатковуються у загальному порядку.

Не дозволяється застосування фіксованого податку при здійсненні торгівлі лікеро-горілчаними та тютюновими виробами.

Фіксований податок сплачується громадянином - платником податку до відповідного місцевого бюджету за місцем його проживання до отримання патенту. Документ, що засвідчує сплату фіксованого податку, є підставою для видачі органом державної податкової служби за місцем проживання громадянина патенту.

Для одержання патенту на право сплати фіксованого податку громадянин подає до органу державної податкової служби заяву, складену в довільній формі, яка повинна містити інформацію про місце здійснення господарської діяльності; перелік осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, та їх ідентифікаційні номери або членів його сім’ї, які беруть участь у здійсненні господарської діяльності, їх ідентифікаційні номери, а також інформацію про доходи платника фіксованого податку від здійснення господарської діяльності за останні 12 місяців або про неотримання таких доходів.

Орган державної податкової служби зобов’язаний видати патент протягом трьох робочих днів з дня прийняття від платника податку належним чином оформленої заяви.

Розміри фіксованого податку встановлюються відповідною місцевою радою залежно від територіального розташування місця торгівлі і не можуть бути менше ніж 20 гривень та більше ніж 100 гривень за календарний місяць для громадян, які здійснюють господарську діяльність самостійно. Для одержання патенту на здійснення господарської діяльності на всій території України фіксований податок встановлюється у розмірі 100 гривень.

У разі коли платник фіксованого податку здійснює господарську діяльність з використанням найманої праці або за участю у господарській діяльності членів його сім’ї, розмір фіксованого податку збільшується для такого платника на 50 відсотків за кожну особу.

Доходи громадянина, одержані від здійснення господарської діяльності, що оподатковуються фіксованим податком, не включаються до складу його сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року, а сплачена сума фіксованого податку є остаточною і не включається до перерахунку загальних податкових зобов’язань такого платника податку або осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, чи членів його сім’ї, які беруть участь у господарській діяльності.

Однак, при використанні найманих працівників платник фіксованого податку зобов’язаний нараховувати їм заробітну плату і оподатковувати її згідно чинного законодавства та протягом 40 днів по закінченню кварталу подавати до податкового органу за місцем своєї реєстрації розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку та сум утриманого з них податку (Ф- 1ДФ).

Патент видається на строк від одного до дванадцяти календарних місяців за вибором платника фіксованого податку. У разі коли протягом строку дії патенту відповідною місцевою радою змінюється розмір фіксованого податку, перерахунок його не здійснюється.

Патент може бути скасований (з його вилученням) за рішенням керівника органу державної податкової служби до закінчення строку його дії в разі, якщо: за дорученням або від імені платника фіксованого податку здійснюється торгівля особою, відомості про яку не внесені до патенту; платник фіксованого податку, особи, які перебувають з ним у трудових відносинах, а також члени його сім’ї, які беруть участь у господарській діяльності, здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними та тютюновими виробами.

У разі коли платиник єдиного податку або фіксованого податку протягом року певний період перебував на загальній системі оподаткування, він зобовязаний протягом 40 днів по закінченню року подати до податкового органу за місцем своєї реєстрації декларацію про одержані доходи.

Відділ оподаткування фізичних осіб,
Відділ масово-роз’яснювальної роботи
та звернень громадян ДПА у Закарпатській області

 

23 січня 2007р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів