На захисті прав й інтересів підприємництва

В сьогоднішніх реаліях становлення незалежної України підприємців без перебільшення можна назвати рушійною силою її економічного розвитку. На їхніх плечах тримається не лише економіка, а й уся суспільна система. Але навіть попри таку вагому роль, підприємництво зустрічається з проблеми, складними питаннями в організації роботи, і наодинці з ними далі працювати багатьом було б складно. Тому на загальноукраїнському рівні, а також у регіонах держави створені спеціальні інституції, покликані допомагати підприємцям, консультувати їх. Про те, як здійснюється така робота, розмова з Уповноваженою з питань захисту прав підприємців у Закарпатській області Маргаритою Миколаївною Мощак.

 

— Маргарито Миколаївно, для багатьох, вочевидь, й невідомо, чим ви займаєтеся, що входить до вашої компетенції. Якщо можна, коротко про це…
— Мої функції дуже чітко вказані уже у самій назві посади – уповноважена з питань захисту прав підприємців. Головне в моїй роботі те, щоб платники податків розуміли: вони не лише платять податки державі, але й мають право на її захист, і в тому числі захист своїх інтересів перед державою. Підприємці мають відчувати, що за їхніми плечима хтось стоїть.
— Ви всього півроку на цій посаді, чи можете навести якийсь конкретний приклад вашої праці, тобто допомоги підприємцям?
— Згідно з Положенням про Уповноваженого з питань захисту прав підприємців, він має право брати участь у роботі місцевих органів влади за їх згодою, а також заперечувати їхні рішення, залучати фахівців у сфері підприємництва до розгляду питань, що належать до його компетенції. Саме тому до Уповноваженого звертаються за консультаціями та за допомогою як окремі юридичні чи фізичні особи, так і різні колективні організації. Одна з таких — Асоціація промисловців і підприємців Свалявського району, нещодавно звернулася з проханням допомогти у вирішенні питання економічно обгрунтованого розрахунку і встановлення новий тарифів плати єдиного податку для приватних підприємців Свалявщини. Районна рада пропонувала підвищити їх від 20 до 70 відсотків у 2008 році порівняно з нині діючими. Ми вирішили перевірити обґрунтованість таких розрахунків, залучили спеціалістів, зокрема Владислава Міцу, начальника управління розвитку підприємництва Закарпатської ОДА, Романа Турянчика, голову представництва Держкомітету з питань регуляторної політики та підприємництва в Закарпатті. Результатом нашої спільної діяльності з ними, а також з районними депутатами, стало те, що 20 грудня 2007 сесією Свалявської райдари ставки єдиного податку були переглянуті, підвищення відбулося незначне — лише в розрахунку на індекс інфляції. Виграли всі сторони: у першу чергу самі підприємці, які можуть продовжувати роботу, відтак — районний бюджет і сам район та й, власне, сама область, бо ці люди не припинили свою роботу як приватні підприємці, не виїхали кудись на чужину на заробітки, залишилися піднімати економіку рідного краю. Виграла й держава, бо не відбулося тінізації доходів, до чого завжди призводить підвищення різних оплат, стягнень, податків тощо.
— Маргарито Миколаївно, які основні проблеми у роботі приватного бізнесу?
— Думаю, в першу чергу правова безграмотність наших підприємців, особливо в районах, сільській місцевості: на жаль, вони дуже часто не знають нормативної бази — як юридично, так і економічної, бухгалтерської, податкової — через що не можуть захистити свої права. Через незнання не роблять і найелементарнішого: вчасно не подають звіти до органів місцевого самоврядування, податкової тощо, через що виникають конфлікти. Аби таке в майбутньому попередити, разом з головою Спілки платників податків у Закарпатській області Мартою Волощук ми плануємо проводити курси для підприємців-початківців. Попередньо, досвідчені фахівці читатимуть новачкам у бізнесі лекції, відповідатимуть на запитання, пояснюватимуть, як діяти в тій чи іншій ситуації, як правильно оформляти договори оренди, податкові звіти, коли їх подавати, у які державні установи звертатися при виникненні тих чи інших питань, зрештою, вчитимуть всім-всім нюансам підприємницької діяльності в умовах чинного українського законодавства. З огляду на це я би запропонувала звертатися всім зацікавленим особам, усім підприємцям, які стикається з різного роду проблемами, складними питаннями до уповноваженої з питань захисту прав підприємців у Закарпатській області. Я працюю щодня, можна зателефонувати протягом робочого часу за телефоном в Ужгороді 8 (0312) 61-60-68, або надіслати свої листи, звернення за електронною адресою [email protected].
— Ви паралельно є виконавчим директором регіонального відділення Українського союзу промисловців і підприємців. Чи ця організація також працює заради підприємців?
— 15 років тому в Україні було створено Український союз промисловців і підприємців. Минули роки копіткої роботи, і нині нам є чим пишатися: УСПП зберіг єдність і нині є найпотужнішою громадською організацією держави. Налагоджені розгалужені міжнародні контакти, працюють представництва УСПП в багатьох державах світу, завдяки цьому союз став опорою для кожного підприємця у його протиборстві чи то з бюрократами, чи то з рейдерами. Я би сказала, що підприємці України — це люди нової формації, які по-новому мислять, працюють, і за свою батьківщину вони справді вболівають. Україна може пишатися такими людьми.
— У цьому контексті, гадаю, треба говорити про соціальну відповідальність бізнесу в Україні?
Ніхто не повинен примушувати будь-яку компанію фінансувати соціальні проекти й таким чином підміняти собою органи місцевої влади. Якщо бізнес бере на себе зобов’язання вирішувати якісь соціальні проекти, то є сенс говорити про доцільність певних преференцій з боку органів влади — здешевлення кредитів, податкових пільг тощо. УСПП ж сприяє впровадженню соціальної відповідальності серед підприємців, у тому числі через надання практичних консультацій. Бізнес має бути соціально відповідальним, і УСПП поширює його кращий досвід та відпрацьовує методи підтримки і захисту соціальної діяльності, спонсорства і меценатства.
— З огляду на це, вочевидь, УСПП таки здатен вирішувати конкретні проблеми. Але чи можете ви назвати такі на прикладі Закарпатської області?
— Протягом року УСПП в Закарпатті зроблено чимало, про це можна довго говорити — починаючи від організації роботи й закінчуючи проведенням низки заходів за участі УСПП. За фінансової підтримки УСПП відбувся Міжнародний день музеїв в Ужгородському замку, який всім запам’ятався. Можемо говорити й про конкретну допомогу малому й середньому бізнесу. Приміром, УСПП допомогло у вирішенні складного питання митного оформлення давальницької сировини ЗАТ "Ужгородська швейна фабрика". Вагомою подією у роботі РВ УСПП протягом минулого півріччя стала реєстрація першої комісії при регіональному відділенні УСПП — комісії готельного і ресторанного бізнесу.
А загалом, ми тісно співпрацюємо у вирішенні всіх питань з обласною владою, головою Закарпатської ОДА Олегом Гаваші, його заступниками Іваном Балогою та Іваном Качуром, ДПА в Закарпатській області на чолі з Тетяною Шаповаловою, представництвом Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва в Закарпатській області та його керівником романом Турянчиком, начальником управління розвитку підприємництва Закарпатської ОДА Владисловом Міцою, управлінням у справах захисту прав споживачів і його начальником Віталієм Танчинцем, Державною виконавчою службою в Закарпатській області. І принагідно всіх їх, а також всіх підприємців області, колективних учасників регіонального відділення УСПП в Закарпатській області привітати з новорічно-різдвяними святами. Міцного вам миру і злагоди, добра і благодаті, високих заробітків і низьких податків, успіхів у всіх починаннях.

 

27 грудня 2007р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів