Щодо застосування спрощеної системи оподаткування

Консультує ДПА в Закарпатській області

 

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ




ЛИСТ від 19.12.2007 р. № 25834/7/15-0417




Про окремі питання застосування спрощеної системи оподаткування




Державна податкова адміністрація України у зв"язку із запитами суб"єктів малого підприємництва, утворених громадськими організаціями щодо поширення на них дії Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб"єктів малого підприємництва" (в редакції Указу від 28.06.99 № 746/99), повідомляє наступне.




Відповідно до статті 3 Закону України від 16.06.92 № 2460-XII "Про об"єднання громадян" громадською організацією є об"єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.




Об"єднання громадян діє на основі статуту або положення. Для здійснення цілей і завдань, визначених у статутних документах, зареєстровані об"єднання громадян мають право здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств в порядку, встановленому законодавством.




Згідно із Господарським кодексом підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності. Підприємство, якщо законом не встановлено інше, здійснює діяльність на основі статуту.




Підприємництвом вважається господарська діяльність суб"єктів господарювання, спрямована на досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку.




Відповідно до статті 1 Закону України від 19.10.2000 № 2063-III "Про державну підтримку малого підприємства" (далі - Закон) суб"єктами малого підприємництва є, зокрема, юридичні особи - суб"єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середньооблікова чисельність працюючих за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та обсяг річного валового доходу не перевищує 500000 євро.




Таким чином, суб"єктом малого підприємництва може вважатись підприємство, зокрема у якого одним із засновників є громадська організація, за умови, якщо таке підприємство є суб"єктом підприємництва та у якого середньооблікова чисельність працюючих і обсяг річного валового доходу відповідає вимогам статті 1 Закону.




Згідно із Указом Президента України від 03.07.98 № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб"єктів малого підприємництва" (в редакції від 28.06.99 р. № 746/99) (далі - Указ) з 1 січня 1999 року запроваджено спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.




Із визначених статтею 1 Закону суб"єктів малого підприємництва на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку можуть перейти ті суб"єкти підприємницької діяльності - юридичні особи, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.




При переході суб"єкта малого підприємництва на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності слід враховувати частки учасників та засновників у його статутному фонді.




У разі, якщо у статутному фонді такого суб"єкта малого підприємництва частки учасників та засновників, які не є суб"єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків, такий суб"єкт малого підприємництва не може застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку.




При цьому до моменту набрання чинності Господарського кодексу України (до 01.01.2004 р.) суб"єкти малого підприємництва - юридичні особи могли створюватись із формуванням статутного фонду або без його формування згідно законодавства. Таким чином у суб"єктів, у яких статутний фонд не сформовано, частку засновників (учасників) у статутному фонді визначити неможливо.




Враховуючи наведене, у разі якщо засновниками підприємства, одним із яких є громадська організація, прийнято рішення не формувати статутний фонд, на нього не поширюється обмеження, визначене статтею 7 Указу щодо частки засновників (учасників) у статутному фонді такого суб"єкта малого підприємництва.




При цьому для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку таке підприємство повинно бути засноване в порядку, встановленому законодавством, бути суб"єктом підприємництва, відповідати критеріям суб"єкта малого підприємництва і вимогам Указу.

Заступник Голови

І. В. Приймак

 

28 грудня 2007р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів