Чим небезпечний солярій і як обрати найкращий спосіб засмагнути?

Холодна пора року не дає змоги тілу набути шоколадної засмаги. Від тої, що була влітку, вже не залишилось і сліду, тож вихід один: чекати червня. Чи все-таки є й інші варіанти? Звісно, є! Якщо кілька років тому відвідини соляріїв могли дозволити собі тільки багаті пані, то тепер штучна засмага стала доступною майже для кожної ужгородки. Тим більше, що солярії – чи не в кожному салоні краси.

 

а прагнення відвідувати солярій, аби мати гарний колір шкіри незалежно від погоди, загрожує негативними наслідками. Принаймні в народі побутує думка, що опромінення в солярії може стати причиною виникнення багатьох захворювань шкіри, в тому числі й раку. Тому ми вирішили з‘ясувати у дерматолога, чи є штучна засмага такою шкідливою для здоров‘я.

Лікар Андрій Нетребко розповідає: "Неконтрольоване захоплення штучним ультрафіолетом справді може спричинити рак шкіри. Це один із найгірших наслідків. Також у жінок, які часто відвідують солярій, спостерігається швидке старіння. Річ у тому, що штучні ультрафіолетові промені пересушують шкіру, а в такому стані вона старіє в рази швидше".

Пан Андрій каже, що "ультрафіолетові ванни" не рекомендуються тим, хто хворіє на цукровий діабет, дерматити, має проблеми зі щитоподібною залозою, в кого є запальні захворювання молочних залоз, статевих органів. За його словами, слід відмовитися від солярію й у разі недавнього лікування від якогось захворювання, оскільки є медичні препарати, котрі збільшують чутливість до УФ-променів. Найчастіше це антибіотики. Тоді обов‘язково треба проконсультуватися в лікаря-дерматолога.

Небезпека полягає ще й у тому, що в багатьох соляріях, намагаючись зекономити, не оновлюють обладнання, яке є доволі дорогим. "Якщо я не помиляюся, вартість ламп для солярію – приблизно 5-8 тисяч доларів! Ви розумієте, що не кожен власник може собі дозволити вчасно їх замінювати. Тому часто використовуються старі лампи, шкода від яких дуже велика", – зазначає Андрій Нетребко.

Але є все-таки й кращий бік у цій справі. Виявляється, солярії можуть бути і корисними. У невеликих кількостях ультрафіолетові промені активізують нервову систему (великі дози, навпаки, гальмують нервову діяльність). Також поліпшуються обмін речовин і робота серця. Проте лікар-дерматолог нагадує, що перш ніж іти засмагати, обов‘язково слід проконсультуватися з медиком, адже бувають індивідуальні протипоказання. А ще він радить не захоплюватися штучними променями. Якщо нетривале опромінення може бути корисними, то надмірні дози точно зашкодять.

З цим погоджується й адміністратор одного з ужгородських соляріїв пані Ангеліна. Вона каже, що максимальний час перебування під УФ-променями – не більш ніж 15 хвилин. Радить: "До такого засмагання організм треба привчати поступово: спочатку сеанс має тривати 3-5 хвилин, потім – п’ять-сім, а вже після того можна бути в солярії довше".

Обираючи, в який солярій піти, не досить визначитися, чи це буде вертикальний, чи горизонтальний. Пані Ангеліна пояснює: "Мало хто знає, що існують лампи високого та низького тиску, а також комбіновані системи. І в однх, і в других використовуються промені діапазонів А і В. Однак у соляріях з лампами низького тиску УФ-B більше, ніж у соляріях з лампами високого тиску. Різниця в тому, що УФ-В-промені ефективніші для активізації процесу утворення у шкірі меланіну. Але для того, щоб пігмент меланін дав рівний колір засмаги, потрібно його окислити за допомогою УФ-A. Тобто для гарної засмаги необхідні обидва спектри. У системах засмаги з лампами низького тиску використовується як УФ-A-, так і в УФ-B-випромінювання, у співвідношенні, близькому до сонячного світла. Засмага, набута в такому солярії, проявляється не відразу, зате довше тримається. Солярії з лампами низького тиску більше підходять людям зі світлою, чутливою шкірою. Системи з лампами високого тиску випромінюють менше променів УФ-В, але багато – УФ-A. Такий солярій дає швидку засмагу, оскільки промені А просто окислюють уже наявний у шкірі меланін. Тому солярії з лампами високого тиску більше підходять людям з нормальною і смаглявою шкірою або тим, хто вирішив "оновити" природну засмагу".

За словами адміністратора, більшість ужгородських соляріїв – горизонтальні. Є і вертикальні – наприклад, у їхньому салоні. Другий тип солярію дає змогу вільно рухатися, навіть танцювати, оскільки тут вбудований mp-3-плеєр. Він вважається більш гігієнічним, оскільки нема контакту з поверхнею, якої торкався попередній клієнт. "Взагалі-то після кожного клієнта має проводитися повна дезінфекція. Але часто її роблять дуже швидко і, треба визнати, не на совість. Тому краще обрати для себе вертикальний солярій. Тим більше, що в ньому людина почувається вільніше і комфортніше", – каже пані Ангеліна.

Стосовно "спорядження" для відвідин солярію, то зі собою треба захопити спеціальні окуляри, щоб не обпекти сітківку очей; шапочку – аби захистити волосся від пересушення; спеціальний крем для солярію; захисну помаду – для змащування родимок, губ, татуювання. Перед відвідуванням солярію не можна ходити в лазню, митися звичайним милом, бо тоді шкіра на деякий час втрачає свої захисні функції. А ще необхідно змити дезодоранти, парфуми та інші косметичні засоби – вони можуть викликати алергію.

Отже, штучна засмага не є настільки небезпечною, як ми звикли собі уявляти. Головне – ставитися до такої процедури відповідально і розумно. Тоді шкіра буде сяяти засмагою і здоров‘ям!

Лілія Горват, газета "Ужгород"
[a href="http://7dniv.info/ua/news/55440"]7dniv[/a]

 

04 лютого 2014р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів