Хто вбереже закарпатців від фальшивого масла та інфікованої ковбаси?
Нині досить критична ситуація склалася на нашому споживчому ринку, тому негайно потрібно відновити державний контроль за безпекою та якістю товарів та тимчасово відновити обов`язкову сертифікацію продукції дитячого асортименту та продуктів харчування.
Відповідно до ст.42 Конституції України держава мала би захищати права споживачів, здійснювати контроль за якістю і безпечністю продукції. А що ми зараз маємо? Як зазначив президент Української асоціації споживачів Олег Самчишин, змінами до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 на 2015-2016 рр. накладено мораторій (заборона) на перевірки суб`єктів господарської діяльності. А це означає, що на даний момент конституційні вимоги до держави стосовно контролю за безпечністю та якістю продукції не виконуються. Все це загострило і без того катастрофічну ситуацію на споживчому ринку, коли ціни ростуть, а якість і безпечність для здоров`я продукції невпинно падають.
Яку загрозу для споживача несе відміна обов'язком сертифікації?
Нагадаємо, що така сертифікація є формою державного нагляду за безпекою та якістю продукції. Це процедура періодичної інспекції (контролю) продукції та умов її виробництва на протязі терміну дії сертифікату. Однак з 2005 р. і по даний момент обсяги сертифікації продукції скоротилися на 70%, а на продукти харчування, взагалі, - на 86%. Це, образно кажучи, те саме, що вимірювати температуру тіла без термометра або лікувати гіпертонію, не користуючись показниками тонометра. До чого це призвело, якщо брати продовольчий ринок? Дані лабораторних досліджень, надані Асоціації споживачів державним підприємством «Укрметртестстандарт», малюють тривожну картину. При випробуванні ковбасних виробів неодноразово виявляли присутність синтетичних барвників, бактерій кишкової палички, мезофільних аеробних та факультативних анаеробних мікроорганізмів. Вживання такої ковбаси «гарантує» кишкові розлади та інші захворювання. У кондитерських виробах, а саме шоколадних, частіше почали використовувати дешеві види гідрогенизованих пальмових олій, які майже наполовину складаються із шкідливих для здоров’я людини трансізомерів. Доволі часто виробники фальсифікують масло солодковершкове, сир твердий, сметану, молоко згущене, морозиво. В деяких зразках вміст рослинного білку становить 20 - 100 %! Фальсифікована продукція не оминає і наших найменших споживачів. Таке спостерігається в деяких молочних продуктах, відібраних для дослідження у дошкільних закладах та школах. Було таке, що вміст рослинного жиру у «маслі солодковершковому» досягав 100% ! Тобто вершкового масла в продукті попри назву взагалі не було! Що ж робити споживачеві, якщо держава збайдужіла до його потреб? Боротися за своє здоров`я, безпеку і раціональне використання коштів сімейного бюджету власним силами!
Ось деякі поради
Треба знати, що частина продукції, присутньої на ринку нашої країни, відпускається виробниками, які запровадили систему управління якістю. Як її знайти? Дивіться на упаковку! Досить часто продукція, випущена за цією системою, маркується позначкою ДСТУ 9001-2009 (система управління якістю). Але зауважте: цей стандарт поширюється не на саму продукцію, а на виробничий цикл, за яким вона випускається. Це значить, що якості при цьому приділяється більше уваги, ніж у випадку, коли система управління якістю відсутня. Тож продукція із вищезгаданим маркуванням є пріоритетною для споживачів - вона підвищує гарантії придбання покупцем більш якісного товару. Те саме можна сказати про харчові продукти, марковані позначкою ДСТУ ISO 22000:007 чи ISO 22000:005. Це, зокрема, свідчить, що продукція випускається за системою управління безпекою харчових продуктів. Маркування підтверджує, що продукція більш безпечна для вживання, а отже може вважатися пріоритетною для громадян. Зверніть, також, увагу на так звані ринкові знаки. Звичайно, жоден з них не в змозі абсолютно гарантувати безпеку та якість, але ці знаки показують, де такі гарантії вищі.
Цей знак (трилисник в колі) підтверджує, що продукція пройшла обовязкову сертифікацю.
Знак (трилисник в квадраті) свідчить, що продукція пройшла добровільну сертифікацію.
Знак свідчить, що продукція відповідає технічному регламенту, за яким виготовляється..
(Технічний регламент служить для того, аби не допустити на ринок продукцію, що не відповідає вимогам безпеки людини, збереження її майна, а також, охорони довкілля).
CЄ - спеціальний знак, що наноситься на виріб, і підтверджує, що виріб відповідає головним вимогам директив ЄС і є гармонізированим із стандартами Європейского Союзу. Маркування CЄ свідчить, що виріб не є шкідливим (небезпечним) для здоров`я його споживачів та довкілля. Цей знак можна зустріти на європейських товарах.
Цей знак подтверджує відповідність продукції встановленим до неї вимогам на основі періодичних випробувань цієї продукції та періодичного контролю умов виробництва.
Центр споживчих експертиз «Тест» реалізує цікавий проект по інформуванню споживачів про якість продукції шляхом розміщення Знаків Якості "Відмінно" і "Добре" на протестованій ним продукції. Цей Знак Якості вказує на результати конкретного тесту і поширюється лише на протестовану продукцію
«Добрий знак» підтверджує, що продукцію було відібрано і перевірено в європейских лабораторіях.
Валерія Громницька для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів