Де ж субсидії, які обіцяли закарпатцям з 1 квітня?
Закарпатці вже вдруге отримали квитанції на оплату житлово-комунальних послуг, в яких вказано повні суми, до того ж немалі.
Для багатьох оплата послуг виявилася надто важким тягарем для сімейного бюджету. А де ж субсидії, які обіцяли, з 1 квітня?
Місцева влада запевняє, що скасовано майже всі обмеження щодо майнового статусу отримувача, крім здійснення одноразової покупки на 50 тисяч гривень. При цьому, забороняється вимагати від заявників інші документи.
Та незважаючи на високі ціни на комуналку, нині лише 14 тисяч закарпатців подали заяви на оформлення субсидій. І хоч ціни на опалення суттєво виросли, показники Закарпаття щодо субсидіювання чи не найнижчі в Україні. Чиновники кажуть, з наближенням опалювального сезону кількість охочих отримати держдопомогу на оплату комуналки зросте.
Як відзначила заступник директора департаменту – начальник управління соціального страхування, персоніфікованого обліку та адресної допомоги в Закарпатській області Ганна Морозюк, парадоксально, але в усі попередні роки при підвищенні тарифів на житлово-комунальні послуги кількість сімей, які користувалися житловими субсидіями, не збільшувалася, а навпаки – зменшувалася. Тому питання реформи системи соціальної підтримки в державі давно стоїть на порядку денному. «Власне у 2014 році розпочато реформу системи субсидій – докорінно змінено порядок призначення. І це дало свої результати: в нашій області у січні 2015-го субсидіями на житлово-комунальні послуги скористалися 10100 сімей проти 8470 у січні минулого року. Для фінансування програми субсидій на житлово-комунальні послуги в 2015 році для нашого краю передбачено 38,5 млн грн, на тверде паливо та скраплений газ – 9,9 млн грн», – поінформувала посадовець.
Після зміни цін і тарифів на житлово-комунальні послуги з 1 квітня 2015 року станом на 1 червня за призначенням субсидій за спрощеним порядком в цілому по області звернулося 14024 особи. З них 4599 сім’ям призначено субсидії, інші – в опрацюванні. Тож, у квітні на Закарпатті вже 7,5 тисяч домогосподарств отримали субсидії на житлово-комунальні послуги.
Як пояснює Ганна Степанівна, субсидії призначають управління соціального захисту населення в районах протягом 10 днів після подання заяви та отримання необхідних відомостей.
«Якщо заява подана в травні – червні, субсидію нарахують з квітня, - запевнила Ганна Степанівна. – У тому випадку, коли людина вже сплатила за послуги у повному обсязі, а субсидія буде призначена з квітня, відповідно ці кошти будуть зараховані як обов’язковий платіж домогосподарства в наступні періоди використання послуг».
Як відомо, для призначення субсидій потрібно подавати персональні дані та декларацію про доходи. Заявники можуть бути певні – органами соціального захисту населення буде забезпечено захист персональних даних, наголосила Ганна Морозюк.
На прохання читачів Uzhgorod.net.ua надає детальні роз’яснення, хто ж має право на субсидії й за яких умов? Як оформити житлову субсидію?
Хто має право на отримання допомоги
Право на отримання житлових субсидій мають сім'ї, які платять за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов'язкового відсотка платежу (розраховується індивідуально для кожної сім’ї). З 1 травня 2015 року оформити субсидію можна на підставі лише двох спрощених документів - заяви та декларації про доходи. Кожне домогосподарство одночасно з рахунками у квітні та жовтні 2015 року отримає бланки заяви і декларації, надруковані постачальниками послуг ЖКГ.
При цьому подати документи на оформлення потрібно лише один раз – надалі субсидія автоматично подовжуватиметься до зміни фінансового стану сім’ї. Відправити їх до департаменту соціального захисту населення можна і поштою. Перевіряти дані будуть Пенсійний фонд та Державна фіскальна служба.
Обов'язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім'ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї
На які послуги поширюється субсидія
Згідно з програмою житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг: водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.
Крім цього, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, передбачено надання субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Куди звертатись для призначення допомоги
Особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні і на яку відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації. З 1 травня 2015 року субсидією можуть скористатися і орендарі житла.
У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
При цьому подаються наступні документи:
• заява у спрощеному вигляді;
• декларація про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, які фактично там проживають.
• У разі не проживання зареєстрованої особи необхідно надати документ, що підтверджує її місце знаходження (довге відрядження, перебування в армії, місцях позбавлення волі тощо);
• Договір оренди, якщо ви – не власник особового рахунку, а орендар помешкання.
На який термін надається субсидія• З 1 травня 2015 року житлова субсидія призначається на 12 місяців. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік.
• Житлова субсидія надається на безповоротній основі. Її отримання не пов’язане із зміною форми власності житла і не тягне за собою таку зміну. Але якщо перевіряючі органи знайдуть неправдиві дані, то громадянин мусить компенсувати субсидію у подвійному розмірі.
• Для одержання житлової субсидії сім’я має сплачувати свою частину платежу за послуги, у іншому випадку – надання субсидії припиняється. • Якщо на момент підвищенні тарифів або зміни розміру обов’язкового платежу родина вже користується житловою субсидією, звертатися до органів соціального захисту не потрібно. Субсидія буде перерахована автоматично.
• ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ ЗА ТЕЛЕФОНОМ УРЯДОВОЇ "ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ": 0-800-507-309
На переконання міністра соціальної політики України Павла Розенка, після спрощення процедури оформлення житлових субсидій рівень відмов склае лише 3-5%, тоді як за попередніми правилами цей показник становив 40-50%.
Міністр також запевнив, що усім громадянам, які подали документи для оформлення субсидій у травні-червні, але ще не отримали відповіді від місцевих управлінь соцзахисту, субсидія буде призначена з 1 квітня 2015 року, а всі додаткові витрати на сплату за газ та житлово-комунальні послуги за цей період будуть компенсовані. «Наше завдання – залучити до користування системою субсидій якомога більше громадян. Тому вже найближчим часом будуть презентовані зміни до постанови Кабміну, які ще більше спростять процедуру оформлення субсидій для людей і дадуть право місцевим органам влади самим приймати рішення у нестандартних ситуаціях», - зазначив Розенко, наголосивши, що у спірних ситуаціях урядовці закликає місцеву владу ставати на бік людини і призначати субсидію.
Міністр наголосив: «Звертатися по субсидії можна і в липні, і в серпні, коли хто захоче. Якщо ви вагаєтеся: вийдуть вам субсидії чи ні, то приблизний підрахунок можна зробити самому. Якщо за житлово-комунальні послуги ви платите більше ніж 15% доходу родини, сміло заповнюйте заяву й декларацію».
Нині, як твердять фахівці Мінсоцполітики, в заповнених заявах і деклараціях допущено багато помилок і неточностей , що затягує нарахування субсидій. Найбільше помилок люди роблять у другому розділі декларації, де необхідно вказати дані про доходи осіб, які проживають у житловому приміщенні. У колонці «Вид доходу» правильно писати: пенсія, заробітна плата, стипендія, допомога з безробіття. Джерело доходу — це організація, де людина отримує гроші: Пенсійний фонд, компанія, навчальний заклад, соціальний фонд. Усі дані мають обов'язково бути за останні 12 місяців. Якщо людина не навмисне допустила помилку, сказав міністр, це не означає, що їй відмовлять у призначенні субсидії. Їй зателефонує соцпрацівник і повідомить, коли й куди вона має прийти, щоб уточнити чи виправити дані.
Щоб уникнути помилок, Міністерство соцполітики пропонує внести зміни й передбачити, що громадяни декларуватимуть лише вид доходу й організацію, від якої вони отримують дохід. Розмір доходу органи соцзахисту будуть отримувати самостійно.
Також у відомстві хочуть надати можливість громадянам декларувати доходи не за календарний рік, а за попередні три місяці. Одноразову допомогу не враховуватимуть до сукупного доходу родини.
Адміністративні стягнення застосовуватимуть лише до тих, хто свідомо подав недостовірну інформацію.
Якщо ви подавали заяву й декларацію, але на літній період вам субсидії не нарахували, то не слід зневірюватися. Восени, каже міністр, усе перерахують автоматично, бо документи є в базі даних.
Тож, робота щодо призначення субсидії триває у посиленому темпі. Якщо людина подала документи на субсидію, але їх поки що не нарахували і вона оплачує комунальні послуги повністю, у такому разі розмір субсидії наступного місяця буде враховано в подвійному розмірі, за два місяці, наприклад у червні чи липні.
Перевірки в помешканнях щодо того, надавати субсидію чи ні, державні соціальні інспектори проводять тільки у тих випадках, коли рішення про призначення субсидії приймає комісія. Тобто, якщо субсидію призначають як виняток, оскільки на загальних підставах її призначити не можна. Скажімо, коли одна непрацездатна особа зареєстрована у помешканні, яке перевищує норми житла, наприклад, 100 кв. м, або особи зареєстровані, але фактично не проживають, бо живуть за кордоном. Інспектори складають акт побутових умов проживання потенційного одержувача субсидії, який потім вивчає спеціальна комісія й ухвалює рішення. Про таку перевірку попереджають заздалегідь, і коли перевіряльник прибув на місце, він повинен показати посвідчення інспектора або державного службовця.
Лідія ВЕРБИЦЬКА для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів