Цирк від ТСК продовжується: Пацкан заявив про ганьбу українським силовикам, які досі бездіють
Депутати попросили звернути увагу на те, що закарпатські митники і прикордонники дуже часто перетинають кордон. Можливо, таким чином вони супроводжують контрабанду. Фіскали ж намагаються отримувати інформацію від країн-сусідів України щодо контрабанди. Але з цим є проблеми..
Чергове засідання парламентської ТСК щодо розслідування подій 11 липня у Мукачеві (Закарпатська обл.) продемонструвало відсутність якихось однозначних висновків і в правоохоронців, і в нардепів, пише РБК-Україна. Щоб з'ясувати додаткові обставини конфлікту між МВС та "Правим сектором" в Закарпатті, члени ТСК вирішили знову з'їздити на місце подій. А ключові фігуранти інциденту, нардепи Дмитро Ярош та Віктор Балога взагалі не прийшли на засідання ТСК.
5 серпня відбулось чергове засідання парламентської тимчасової слідчої комісії (ТСК) з подій у Закарпатті, які розпочались зі стрілянини у Мукачеві 11 липня за участю бойців "Правого сектору".
"Є нові обставини, які змушують нас ще раз поїхати на місце і вияснити деякі технічні деталі, тому що є багато розбіжностей: МВС, ГПУ, прокуратура Закарпатської області, СБУ. Ми хочемо для себе з'ясувати", - розповів нардеп від "Блоку Петра Порошенка" (БПП) Валерій Пацкан.
Члени ТСК зібрали близько 600 сторінок матеріалів із свідченнями очевидців та учасників подій. І, як встановили нардепи, головною причиною конфлікту була не контрабанда.
"Всім силовим структурам було відомо, що буде відбуватись така зустріч, але ніхто не попередив цієї зустрічі. Ми хочемо зрозуміти, чому не була попереджена ця зустріч і чи в основу цього конфлікту все ж лягає саме контрабанда? На нашу думку, там з'являється ще одна сторона. Контрабанда не є основною причиною. Можливо, певний переділ там відбувався, але це не основна причина", - сказав Валерій Пацкан.
Голова ТСК нардеп Микола Паламарчук (БПП) повідомив на засіданні комісії, що напруга на Закарпатті між представниками "Правого сектору" та правоохоронцями виникла ще в січні цього року. "Це проявлялося у спробах морального тиску на прокурора з метою впливу на процесуальні рішення по кримінальних провадженнях, що стосуються окремих учасників батальйону. Зокрема, представники ДУК "Правий сектор" здійснювали погрози на адресу представників правоохоронних органів, погрожували сім'ї прокурора області (Володимира Янко, - ред. РБК-Україна) та заступника прокурора, які брали участь у кримінальних провадженнях щодо представників ДУК "Правий сектор"", - сказав Паламарчук.
А за словами Валерія Пацкана, мала місце фізична розправа щодо доньки обласного прокурора.
Але нардеп Ігор Мосійчук (Радикальна партія Олега Ляшко) вважає, що, заради об'єктивності розслідування, прокурора Закарпатської області необхідно відсторонити від виконання обов'язків.
Микола Паламарчук додав, що протягом 2014-2015 років відносно представників "Правого Сектору", які в подальшому стали учасниками конфлікту, було порушено 10 кримінальних проваджень - за фактами незаконного позбавлення волі або викрадення людини, насильства, застосування зброї та погроз.
"Розслідування затягується і фактично не проводилось", - додав Паламарчук.
Також, за його словами, 7 та 8 липня між міліцією і трьома представниками "Правого сектору" стався інцидент. До інциденту долучились невідомі особи, яких пов'язують з нардепом Михайлом Ланьо.
"Надзвичайним подіям у Мукачеві 11 липня передувало загострення ситуації між обласними осередками "Правого сектору" та керівництвом УМВС України та СБУ в Закарпатській області", - наголосив голова ТСК.
Перевіряємо, з'ясовуємо, розслідування триваєНіякої нової інформації правоохоронці на засіданні ТСК не повідомили. Заступник генпрокурора Юрій Столярчук повідомив, що призначено більше 150 судово-експертних досліджень.
Нардепи невпинно озвучували нові факти участі місцевих правоохоронних органів у подіях і задавали запитання. "З'ясовуємо, перевіряємо, ця інформація становить таємницю слідства, розслідування проводиться об'єктивно і в повному обсязі", - лишень відповідали правоохоронці.
Зокрема, нардеп від "Народного фронту" Андрій Тетерук зазначив, що з угорського боку було затримано 18 прикордонників, звинувачених у контрабанді. Тетерук запитав, чи відбувались якісь затримання з українського боку.
Тетерука підтримав Пацкан. "Ми від ТСК звернемось до трьох країн, які межують з територією Закарпатської області - Румунії, Угорщини та Словаччини, і отримаємо від їхніх правоохоронців точні цифри затриманих митників або прикордонників з тієї сторони. Пане процесуальний прокурор, я би дуже вас просив звернути увагу, що нам буде ганьба, якщо ми отримаємо інформацію, що там затримують, а в нас не затримують", - заявив Валерій Пацкан.
Депутати попросили звернути увагу і на те, що закарпатські митники і прикордонники дуже часто перетинають кордон. Можливо, таким чином вони супроводжують контрабанду, вважають нардепи.
Нардеп Михайло Папієв ("Опозиційний блок") навів приклад: 30 липня в Румунії було затримано українську фуру із 333 кг героїну на 40 млн євро, що в'їхала з Чернівецької області.
"Нам цей факт відомий і наразі на Чернівецькій митниці проводиться декілька службових перевірок. Я незадоволений роботою, але керівництво Чернівецької митниці треба змінювати обов'язково, але там є деякі проблеми", - сказав заступник голови Державної фіскальної служби (ДФС) по митниці Костянтин Лікарчук.
"Там є кураторство, бо за квотою ця митниця відійшла одній з політичних сил", - продовжує Папієв.
"Невже "Народному фронту"?", - вигукнув хтось із нардепів.
Костянтин Лікарчук запевнив, що фіскали намагаються отримувати інформацію від країн-сусідів України щодо контрабанди. Але з цим є проблеми.
"Ми робили такі запити в різні країни, більшість відповідей ми ще не отримали. Багато машин, які звідти ідуть повними, сюди заходять пустими. Обмін інформацією з країнами ЄС - це насправді дуже велика проблема", - зазначив заступник голови ДФС по митниці.
А заступник голови Державної прикордонної служби Василь Серватюк наголосив, що єдиним виходом в цій ситуації може стати спільний митний контроль. Для цього треба підписати міжнародні угоди. Така угода вже підписана з Польщею, повідомив прикордонник.
Кум, сват, брат
Нардеп Іван Крулько ("Батьківщина") запитав у правоохоронців, чи був в ході слідства допитаний підполковник Закарпатського управління СБУ Василь Щадей, який організував зустріч Михайла Ланьо із представниками "Правого сектору".
"Він допитаний в ході досудового розслідування, статус його - свідок. Ступінь його участі в даному конфлікті, а також зв'язки його з як представниками "Правого сектору", так і з представниками іншої сторони конфлікту, на даний час вивчаються", - відповів старший слідчий ГПУ з особливо важливих справ Андрій Попов.
Антон Геращенко ("Народний фронт") додав, що близько року тому в Стриї (Львівська обл.) була затримана група "Правого сектору" з великою кількістю зброї, в тому числі - зброї підполковника СБУ Василя Щадея. "Якби тоді справу не зам'яли , а зброю не повернули, то, напевно, не було б і цих подій у Мукачеві", - наголосив Геращенко.
Також депутати звернули увагу на те, що командир "Правого сектору" в Закарпатті Роман Стойка має тісні зв'язки з СБУ, оскільки там працює його батько.
Заступник голови СБУ Віталій Маліков зазначив, що брат Романа Стойки - Богдан - воює в АТО. "Богдан Стойка знаходився в зоні АТО і не один раз, я його бачив в діях. І ставити йому претензії, що це його брат, я не можу... В нас інколи навіть діти з батьками не розмовляють", - зазначив Маліков.
Андрій Тетерук запитав у Віталія Малікова про родинні зв'язки екс-очільника СБУ в Закарпатській області Володимира Гелетея. "Вас не дивує, що полковник Гелетей, знаходячись в родинних зв'язках з Віктором Балогою, міг порушувати присягу. Чи перевіряли ви ці зв'язки?", - сказав Тетерук.
Депутати нагадали, що по одному офіцеру СБУ було з боку кожної сторони - під час зустрічі Михайла Ланьо з представниками "Правого сектору".
А Валерій Пацкан повідомив, що, за словами мешканців Мукачева, під час прибуття "Правого сектору" до торгового центру "Антарес" на дахах навколишніх багатоповерхівок були помічені особи, схожі на снайперів.
"ГПУ перевіряє цей факт", - відповів Андрій Попов.
Напруга не спадаєНа засіданні ТСК було очевидно, що напруга між нардепами та правоохоронцями не спадає, навіть через місяць після подій у Мукачеві.
Найбільш емоційно себе поводив Ігор Мосійчук - час від часу він вступав в словесні баталії з колегами по ТСК та представниками правоохоронних органів. Андрій Тетерук навіть був вимушений зробити зауваження: "Ігоре Володимировичу, ви контролюйте що і в яких тонах ви говорите, а то ви тут кидаєте звинувачення, а потім вибачитись у вас не вистачає ні розуму, ні сили".
Ще одна суперечка виникла через оперативне відео з Мукачева, оприлюднене нардепом від БПП Мустафою Найємом. Юрій Столярчук та Андрій Попов запевнили, що двічі викликали Найєма дати свідчення, однак той до ГПУ так і не прийшов.
Натомість, Найєм переконував, що повідомлення отримував після того, як минав час призначений для нього. Нардеп заявив, що по номерах телефонів, вказаних у повідомлені, ніхто не відповідає.
Врешті прямо на засіданні ТСК домовились про час дачі свідчень нардепом Мустафою Найємому у ГПУ.
І варто відзначити, що на засідання ТСК не прийшли дві ключові особи: нардеп та фактичний очільник "Правого сектору" Дмитро Ярош, а також нардеп та екс-губернатор Закарпаття Віктор Балога.
Тетяна Шпайхер
До цієї новини немає коментарів