Якби не «розборки» між «Правим сектором» та міліцією, жити «по-новому» в Закарпатті почали б не скоро

Область, як і вся Україна, виявилася на розвилці: або - болючі реформи і якісний ривок вперед, або повільне загнивання без всякої надії на майбутнє.

 

"На 230 місць у новій поліції Закарпаття вже записалося 650 місцевих контрабандистів".

"Арсеній Яценюк розпорядився платити зарплату поліції Закарпаття в угорських форинтах, бо гривні їх не цікавлять".

"В Ужгороді патрульні їздять на новеньких машинах зі словацькими номерами".

"У Мукачеві патруль перевіряє водіїв на алкоголь по тому, як чітко вони вимовляють фразу" Я люблю Віктора Івановича Балогу ".

Це не заголовки новин інформаційних агентств - це анекдоти із закарпатських газет про майбутню патрульну поліцію, йдеться в авторському матеріалі УП.

Реформа міліції зараз не тільки тема номер один для анекдотів, але і найпопулярніший предмет для розмов після контрабанди та майбутнє сім'ї Балог. Теми ці між собою, безумовно, пов'язані.

Відбір в нову патрульну поліцію проходить в дев'яти обласних центрах України, але найчастіше пишуть саме про Ужгород, хоча столиця Закарпаття потрапила в цей список несподівано.

Одна з найбільш дотаційних і загадкових областей України місяць тому опинилася в центрі гучного скандалу із застосуванням гранатометів. Якби не сталося справжніх боїв між "Правим сектором" і міліцією, розборок між контрабандистами сигарет, і жити "по-новому" в Закарпатті почали б не скоро.

Тепер тут новий губернатор, нове начальство силових структур і нові порядки - наприклад, змінюють всю вертикаль місцевої влади та створюють нову поліцію.

Первинні тести для бажаючих потрапити в патрульну службу почалися 13 серпня і триватимуть до 23-го. Кожен день - 5 сесій по 40-50 чоловік. Всього за 10 днів їх повинні пройти близько 2500 кандидатів. 19 серпня зібралася вже і перша військово-лікарська комісія.

Все працює, як конвеєр: первинні тести, потім - медицина, фізпідготовка, огляд психологів і наркологів, перевірка кадрової служби та внутрішньої безпеки МВС і, нарешті, фінальна співбесіда.

Нова закарпатська поліція

На фасаді обласної адміністрації - гігантські плакати "Моя нова поліція - реєструйся тут". Головний хол і частина першого поверху будівлі віддані під потреби майбутніх поліцейських. Групі, яка займається набором патрульних, і місцева влада, і новий глава УВС надають максимальну допомогу.

"Я вас вітаю", - вбігає в зал, де з хвилини на хвилину почнеться тестування для першої групи кандидатів депутат Мустафа Найєм. Він збуджений, явно нервує, але всіх підбадьорює. Випромінює впевненість і оптимізм.

"Ви - перші, тому я сподіваюся на вашу дисциплінованість. І не хвилюйтеся. Я впевнений, ви все пройдете. Ми створимо кращу поліцію в Україні", - налаштовує Мустафа претендентів.

Сорок кандидатів всілися перед моніторами комп'ютерів і чекають відмашки. Тести схожі на іспити в ДАІ і, як запевняють укладачі, розраховані на звичайну людину, яка пройшла  шкільну програму.

Патрульна поліція Закарпаття - це персональна справа для молодого депутата. Найєм призначений міністром внутрішніх справ Аваковим відповідальним за цей проект, він зняв в Ужгороді квартиру і перебрався сюди жити на найближчі кілька місяців. У його підпорядкуванні команда з 20-ти чоловік, всі суцільно - красуні і розумниці з місцевого УВС, тимчасово відряджені в розпорядження заїжджого молодого реформатора.

- Ой, так це машина буде вибирати найдостойніших, а не людина? - питає Москаль

Немов з-під землі з'являється бадьорий глава області Геннадій Москаль.

- Ой, так це машина буде вибирати найдостойніших, а не людина? - оглядає він претендентів, які  сидять перед моніторами.

- А ви як хотіли? Як раніше - щоб за хабарі людей на роботу приймали? У нас все об'єктивно, - віджартовується Найєм.

Між "печеним" ментом, губернатором Москалем і молодим депутатом - реформатором Найємом - явна симпатія.

- Ви в Сицилії були? - Раптом повертається до мене Геннадій Москаль.

- Так, дуже жарко, - вирішив я, що він - про погоду. На вулиці пекло, 37 в тіні.

- Так тут гірше! Розікрали все. Сиділи тут сім'ями і сімейками на сигаретах, контрабанді. Довели область до ручки, - каже Москаль.

З Закарпатською областю Москаль знайомий  давно - 20 років він очолював місцеве УВС, 12 років тому був тут і губернатором. Главою області його знову зробили після гучної липневої перестрілки в Мукачеві.

- Я ні сном ні духом ніколи не думав, це дежавю - 13 років мене тут не було, і стало краще? Я побачив у сто разів гірше того, ніж коли я в 2002 році звідси виїхав, - кинув Москаль наостанок і помчав у якийсь гірський район змінювати голову адміністрації.

До кінця серпня він має намір змінити голів усіх районів області і, схоже, впорається з цим раніше.

О 8.50 ранку починається тестування. Все йде без збоїв. Загальний радісний видих. Поки півтори години кандидати відповідають на питання, можна перевести дух.

 

Мустафа Найєм організовує процес тестування майбутніх патрульних

"Для мене це виклик - я хочу спробувати себе в реальній справі", - пояснює Мустафа, чому взявся за цей проект.

Він сам напросився в Ужгород і навіть подав заяву на службу в патрульній поліції. Найєм планує здати тести і пройти весь курс навчання. Він вийшов з парламентського комітету з європейської інтеграції та збирається працювати в комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. "Навіщо я це зробив? Я вважаю неможливим змінити систему правоохоронних органів, не знаючи і не цікавлячись її азами. Це нешанобливо щодо людей, які вже присвятили себе роботі в поліції, а набуття таких знань і досвіду, впевнений, допоможуть мені надалі . Патрульно-постова служба - це перша сходинка в системі, і я хочу знати і розуміти, як і чому вчаться майбутні поліцейські. Чи не з чиїхось слів, а сам ", - пояснює Найєм свій намір.

- Я хочу до вас звернутися, - підходить до Найема пенсіонер. - Мене звати Володимир Дмитрович. Я хочу вам сказати, що ми любимо міліцію і будемо любити поліцію. Але мене обурює, що вони порушують форму одягу. Ви подивіться, як вони ходять. Кашкет не носять,  не застебнуті. І як можна 17-річна дівчинка ставити з кийком на вулиці проти бандитів? - не вгамовується Володимир Дмитрович.

- Ніхто неповнолітніх з кийками на вулицю ставити не буде, не хвилюйтеся. Середній вік кандидатів в поліцію близько 30 років, - Мустафа терпляче пояснює пенсіонеру, що нові поліцейські будуть строго стежити за своїм зовнішнім виглядом і ніхто дітей з кийками на бандитів не кине.

На 20-тій хвилині тестування не витримує один з претендентів. Встає і мовчки йде. Слідом йому кричать "Що сталося?", він приречено відмахується.

Дівчата з УВС переживають за тести не менше кандидатів.

- Мустафа, Мустафа, термінове питання: що таке стільник? Там є в питанні це слово, але люди не розуміють його значення.

- Чому ви у мене питаєте?

- Ти ж депутат, депутати все повинні знати.

- Я ж депутат, а не філолог, - чесно зізнається Найєм і тікає в УВС перевірити, як інші дівчата обдзвонюють кандидатів.

"Ми вас любимо! І всі пенсіонери люблять", - кричить услід молодому депутату радісна старенька, яка виникла нізвідки.

Залишившись без начальника, дівчата проводять колективний мозковий штурм з приводу "стільника".

- Це точно підстилка для корів, - авторитетно заявляє Магдалена Михайлова, яскрава жінка, яка стежить за господарством обласної адміністрації.

- Ні, це стільники для меду. Стільниковий зв'язок - стільниковий зв'язок, - рятує ситуацію Віра Степанівна, досвідчений співробітник відділу по боротьбі з організованою злочинністю.

Раптом хол наповнюється гучним, неприємним дзижчанням, немов рій бджіл влетів в обласну адміністрацію. Всіх охоплює легка паніка.

Виявляється, всередину влетів безпілотник.

Незворушний дядько в окулярах управляє польотом залізяки, яка дратівливо дзижчить і знімає коридори будівлі і хол. Все, як у поганому кіно: спека, якісь люди з постійними питаннями, натовпи кандидатів у поліцію і ще ... безпілотник!

- Ви в своєму розумі! Тут люди іспит складають!

- Ой, вибачте, вибачте, - хапається за голову "льотчик".

Льотчик і його безпілотник в будівлі адміністрації Закарпаття

Льотчика звуть Влад Лужинський - він чи-то поляк, чи-то американець. Розповідає, що знімає кіно для телебачення ООН про свободу і відкритість нової України. Мозок відмовляється на спеці зібрати в один ланцюжок слова ООН, телебачення, обласна адміністрація, безпілотник і свобода. Я спробував уявити щось подібне в Росії, а тим більше в Білорусі і тут же пошкодував "шпигуна з ООН".

Але в Ужгороді абсолютна свобода: губернатор Москаль ходить без охорони, вхід в обласну адміністрацію відкритий для всіх, міліціонери не питають, куди ви прямуєте. Можна вільно увійти і навіть залетіти в будівлю.

Важлива реформа

Конкурс в закарпатську поліцію великий - мінімум 10 осіб на місце. Найєму більше подобається цифра 15 осіб на місце, але це не зовсім точно. Подали анкети 3567 людей на 230 місць. З них 60% мають вищу освіту, 73% - водійські права, 8,4% кандидатів - колишні співробітники міліції. Когось відсіяли відразу. Наприклад, серед кандидатів були громадянин Білорусі і громадянин Росії, але іноземці не можуть служити в українській поліції.

Не всі, хто подав анкети, доходять до тестів. Приходять відсотків 60-80%. Це типова ситуація для всіх міст, де набирають нову поліцію.

У Закарпатті ще й лякають кандидатів в інтернеті - "заповнив анкету, чекай повістку в армію", мовляв, набір в поліцію - це прихована форма мобілізації. Спростувати ці дурниці неможливо.

"Ми кращі, ми зробимо найкращу патрульну службу. У нас все буде відмінно", - постійно повторює Найєм своїм місцевим помічникам і фахівцям з Києва, яких прислали контролювати запуск проекту.

Мустафа Найєм мріє організувати в Закарпатті кращу патрульну службу в країні

Серйозна жінка Тамара з київської команди спуску Найєму не дає, довбає питаннями про лікувальну комісію, про кількість відпрацьованих анкет, про колл-центр і стрільбище і багато чого ще. З'їздивши на стадіон, Тамара ставить нові завдання: 2-х турнікетів недостатньо, треба терміново встановити ще 6, роздягальня для дівчаток не годиться, вона занадто далеко від стадіону, і люди будуть розбрідатися по околицях.

- Блін, знову доведеться напружувати всю область, щоб шукати труби і варити турнікети, - скаржиться Найєм.

- Нічого, встигнете, - відрізає Тамара.

Насправді, всі налаштовані дуже серйозно. Ніхто не зацікавлений у показушних результатах, тому відбір в невеликому Ужгороді такий самий суворий, як і у великому Києві. Велика кількість бажаючих ще ні про що не говорить. У Львові на 800 місць подали 9000 анкет, але змогли відібрати поки тільки 400 осіб для навчання - оголошуватимуть додатковий конкурс.

Мустафа старається. Він повісив на стіні свого кабінету гігантську схему, склеєну з невеликих листів, з докладним алгоритмом роботи, і носиться між УВС, обласною адміністрацією та місцевими телеканалами.

Один український рекорд у нього все-таки є: 40% кандидатів в поліцію - дівчата. Це не дивно: Закарпаття - один з найбідніших регіонів країни, середня зарплата 3 100 гривень. Але особливо важко жінкам - чоловіки подалися або на заробітки, або в контрабандисти. А для жінок гідної роботи немає.

Тетяні 32 роки, вона працює бухгалтером, але втомилася сидіти в чотирьох стінах і тому записалася в поліцію: "Чоловік не вірить у мене, але я стараюся".

Іванні 33 роки, вона сидить у декреті по догляду за другою дитиною, але "хоче побачити щось нове". "Я завжди хотіла бути міліціонером, але батьки мене тоді не підтримали. Чоловік зараз каже  -" спробуй ".

- Іванно, але ви така тендітна, невисокого зросту, як ви впораєтеся з бандитом?, - безпардонно штовхаю Іванну в плече, зображуючи хулігана.

- Нічого, будемо боротися. Наш Мустафа теж невеликий. Головне - це не м'язи, а голова і воля, - відповідає спокійно, але твердо дівчина і я вірю, що коли вона пройде в поліцію, то краще буде з нею не штовхатися.

30-річна Яна - продавець і хоче в житті "добитися чогось серйозного". Чоловік у Яни військовий, вона добре здала перший тест і посилено готується до фізкультури. "Я подивилася, що там треба здавати, і зараз кожен день готуюся. Але рідні проти. Кажуть - сім'я, діти, що я не впораюся. Чоловік перший, хто так говорить", - з жалем визнає Яна.

Дівчата краще за хлопців здають тести, вони більш дисципліновані і акуратні. Але всі кандидати серйозно мотивовані не тільки очікуванням високої зарплати і нових вражень.

Миколі 26 років, він працює лісником. З вигляду - відмінник, хлопець серйозний. "У нас корупція - найбільша проблема. Це вже набридло, тому пішов в поліцію. Коли кожен почне з себе, щось зміниться", - спокійно пояснює Микола свою мотивацію.

"Змінити життя в країні" і "перемогти корупцію" хоче практично кожен кандидат, з яким я розмовляв. У якийсь момент починаєш сумніватися в щирості майбутніх поліцейських, здається, що вони так кажуть, щоб сподобатися комісії.

"Знаєте, у Києві було те ж саме. Всі говорили на співбесіді, що хочуть змінити життя в країні. Ми теж підозрювали в нещирості і намагалися докопатися до глибинних причин, чому вони пішли в поліцію, - розповідає психолог з Києва, який зараз курсує між 9 містами і допомагає проводити відбір поліцейських. - Але коли вони вийшли на вулиці, ми побачили, що вони дійсно хочуть змінити життя в Україні ".

У новій поліції будуть платити 8000 гривень, точний бюджет поки не затверджений. Визначено засоби на технічне оснащення служби: 18000 гривень виділяється на зв'язок (рації, камери та інші технічні штучки) для одного поліцейського. Ще 9000 гривень на зброю та спецзасоби для кожного співробітника. Таких грошей українська міліція не бачила давно.

"Якби нам платили тисяч 10 гривень, то слідчі землю б гризли на роботі", - виправдовується один з колишніх керівників УВС. - Вони вчилися по 5 років, працювали. А їх однокласник ніде не вчився, з'їздив з батьком до Росії на заробітки, і тепер у нього - і машина, і гроші. Ось у чому проблема ".

Подивитися за тим, як іде відбір в нову поліцію, приходять офіцери з обласного управління. Хтось скептично посміхається, хтось уважно спостерігає, хтось обережно з'ясовує, як все буде влаштовано. Вони бояться, що скоро всіх звільнять, їх ображають відкриті звинувачення у продажності, іноді вони зловтішаються, дивлячись на кандидатів у поліцейські.

"Я тут бачу деяких з тих, кого ми з ганьбою звільнили. Трохи прикро, звичайно", - говорить начальник одного з департаментів УВС.

"Ось я вчилася 5 років, закінчила академію, відпрацювала 15 років в міліції. Жебрацька зарплата, як дитину прогодувати і себе на такі гроші? Але я працювала. А вони зараз прийдуть, ніде не вчилися, і відразу стануть на моє місце?", - хвилюється одна з помічниць Мустафи, чи то капітан міліції, чи то цілий майор.

Видно, що всі переживають і постійно чіпляються з розпитуваннями, немов я не журналіст, а представник МВС: "Що буде з діючими співробітниками? Чи вийде реформа і наскільки все це серйозно?".

Але при цьому всі хочуть реальних змін - жити, як раніше, гидко.

Життя від контрабанди до контрабанди

Життя в Закарпатті, здається, досягло точки напіврозпаду. Зовні все тут виглядає не гірше, ніж в інших українських регіонах, тільки української держави тут практично не залишилося, її давно замінили клани і сім'ї.

Дотаційна область, що знаходиться на стику з чотирма державами Європи - Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією - перетворилася на центр української контрабанди.

Якщо ви не виїхали на заробітки, то вижити можна тільки, якщо включитися в одну зі схем нелегального бізнесу. Зарплати в державних установах і пенсії складають 1 200, максимум 1500 гривень. Прожити на ці гроші неможливо.

"Безгоспного в Закарпатті нічого немає. Тут давно визначилися, хто на якій темі сидить. Сигарети я б поставив на перше місце, нелегальні мігранти - друге, наркотики - третє. Це за обсягом залучених в справу. Потім - ліс і незаконні врізки в нафтопроводи" ТРАНСНАФТА ". І остання тема, це вже внутрішнє: тут якщо хтось неугодний або хтось на когось має зло, він не кричить. Спалити машину або кинути гранату у двір або в хату - це така сицилійсько-закарпатська вендета. Ось це основні наші проблеми, з якими треба боротися ", - пояснює Геннадій Москаль.

Президент Порошенко поставив перед Москалем три завдання: відновити вертикаль влади, побороти незаконний бізнес і заспокоїти населення.

Завдання непрості, якщо враховувати, що в ту ж контрабанду втягнута майже вся місцева міліція, прикордонники та митниця.

З Києва здається, що Закарпаття йде по небезпечному шляху Донецька, граючись у сепаратизм. В'їжджаючи в область, ви відразу упираєтеся в величезний плакат місцевої партії "Єдиний центр" із загрозливим текстом: "Влада руйнує мир на Закарпатті".

Плакати партії Балоги на Закарпатті

Ще від імені партії розсилають листівки чи "листи щастя", як їх називають.

"Центральна влада виступила проти Закарпаття, тобто проти громадян своєї країни. Залякує бронетехнікою і озброєними загонами, шантажує викликами до слідчих і відправкою на Східний фронт. У Києві всіляко хочуть створити з нашого краю опудало мафіозної території, порядок в якій можна навести тільки силою, руками своїх спущених на парашуті ставлеників. З метою збереження спокою в нашому краї ми рішуче і спільно виступили проти сценарію Києва і не допустили загострення ситуації ", - під листівкою стоїть підпис "Щиро ваші, Віктор Балога і команда "Єдиний центр".

"Ви не боїтеся загратися в сепаратизм?" - запитую у натхненника листа і негласного багаторічного господаря області Віктора Балоги.

Спекотне літо він проводить не на морі, а в селі Чинадієво, що в 20 км від Мукачева. Село багате, курортна зона. Навіть зараз сотка землі тут коштує 10000 доларів. Всі будинки влітку займають туристи, ходять по горах і упиваються мінеральною водою.

Акуратний, великий, але не лякаючий розкішшю будинок господаря Закарпаття. Всередину Балога не впускає, розмовляємо на літній кухні. Поруч біжить прозора гірська річка. Тут же ходять два його сини, приїхали на нараду брати і однопартійці.

Лідер "Єдиного центру", колишній двічі губернатор Закарпаття підкреслює свій демократизм, розповідає про звичайних сусідів і скромне життя.

Він явно роздратований шумом, що здійнявся, і злиться на депутата Ланя, "Правий сектор" і контрабандистів сигарет не менше за Москаля, тому що вони роз'ятрили його тихий і налагоджений світ.

"Я присягаюся, що не маю ніякого відношення до контрабанди сигарет чи наркотиків. Я готовий пройти детектор брехні разом з Аваковим", - говорить Балога.

Він стверджує, що чутки про його багатство сильно перебільшені і гроші на життя йому приносить цегляний завод і мережа супермаркетів. Балога курить одну сигарету за іншою і явно злиться, згадуючи події останніх тижнів.

Ми розмовляємо 2 години. Балога не хоче, щоб я його цитував, не хоче поки публічного з'ясування відносин з центральною владою. В останньому інтерв'ю "Українській правді" після перестрілки в Мукачеві він був досить різкий щодо Києва, президента Порошенка і прем'єра Яценюка. Зараз він набагато обережніший. Але все вирішиться в жовтні після місцевих виборів.

Сепаратизм у Закарпатті не має явного національного забарвлення. В області близько 80% - українці, русинів, якими всіх лякають, не набереться і 1%. А коли ви бачите плакати угорською мовою - "Прийди на вибори! Наше майбутнє залежить від тебе" - зрозуміло, що на стику 5 країн нерозумно розігрувати національну карту.

У Закарпатті вже готуються до місцевих виборів

"Тут немає сепаратистів, в Закарпатті всі  прагматики", - запевняє Балога.

Дотепер роками йому вдавалося оберігати свій закарпатський світик від Києва. На всіх виборах в області перемагала партія, де була сім'я Балоги. Він встояв і при Януковичі, він сподівається перемогти і цього разу.

Багаторічний господар Закарпаття намагається не подавати виду, але з усього видно, що він нервує.

СБУ і МВС розслідують одразу кілька справ щодо контрабанди і перестрілки з "Правим сектором", Віктор Балога проходить там як важливий персонаж, до якого у слідчих дуже багато питань, адже він вів переговори з правосекторівцями, які ховалися в лісі.

Вплив Віктора Балоги в Закарпатті великий, але все-таки перебільшувати його не варто. Навіть в селі Чинадієво, де Балога облаштував собі літню резиденцію і дає роботу багатьом селянам, люди говорять про нього без особливого трепету: "Так, молодець, допомагає, але от відгородив великий шматок лісу, нікого туди не пускають". І так далі.

У місті Мукачеві, який часто помилково називають столицею Закарпаття, влада родини Балоги міцна, але вже в Ужгороді інакше.

Люди роками підтримували Балогу, тому що їм ніхто не пропонував зрозумілу і привабливу альтернативу. Зараз така альтернатива несподівано з'явилася, і Геннадій Москаль - серйозний суперник.

Обстановка сильно змінилася буквально за місяць. Скепсису з приводу влади та її реформ багато, але й жити по-старому охочих мало.

Від гарного життя сигарети через кордон не тягають. Всі хочуть поваги, стабільності і гідної зарплати. Закарпаття, як і вся Україна, виявилося на розвилці: або - болючі реформи і якісний ривок вперед, або повільне загнивання без всякої надії на майбутнє.

Павло Шеремет

 

20 серпня 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів