Як швидко і правильно отримати спадщину
Перш ніж починати оформляти спадщину, необхідно з’ясувати, чи є інші спадкоємці. І лише тоді починати діяти. Нюансів у цій справі дуже багато. Їх вивчав кореспондент Uzhgorod.net.ua.
Хто є спадкоємцем?
Відповідно до чинного законодавства, спадкоємцем або спадкоємцями визнаються особи, які перебували з померлим у родинних (це спадкування за законом) або особи, які мають заповіт (це спадкування за заповітом), у цьому випадку родинних стосунків може й не бути. Варто зазначити, що спадкоємцями можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.
За законом спадкоємці закликаються до спадкування у порядку черговості. Спадкоємцем за заповітом може бути вказана будь-яка особа. Найголовніше, щоб у заповіті правильно були зазначені особисті дані, бажано, щоб була дата народження особи, на яку складено заповіт, бо інакше складно визначити, яка саме особа є зазначеним спадкоємцем (якщо збігається прізвище, ім’я та по батькові).
Черговість спадкування за законом
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Також у п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.
ВАЖЛИВО, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.
Про заповіт
Якщо ви є дитиною, чоловіком/дружиною або батьками померлого або у ваших руках є документ під назвою заповіт і в ньому вказані саме ви, то вам – пряма дорога до нотаріальної контори або до приватного нотаріуса (різниці ніякої немає), для відкриття спадкової справи та подальшого отримання документів, що підтверджують ваше право на майно до цього належало померлому.
Хто має право відкривати спадкову справу?
Єдиною особою, яка має законне право відкрити спадкову справу і видати Свідоцтво про право на спадщину, є нотаріус. Відкривається спадкова справа тільки один раз і тільки в одного нотаріуса. Ви можете звернутися до будь-якого нотаріуса за місцем відкриття спадщини (як правило місце проживання померлого).
Терміни відкриття спадкової справи
Ви прийшли до нотаріуса відкривати спадкову справу, а вам кажуть що ви пропустили строк на прийняття спадщини. Що це означає? Відповідно до ст. 1270 ЦК України «спадщина може бути прийнята протягом шести місяців з дня відкриття спадщини». Це означає, що ви повинні прийняти спадщину фактично або подати нотаріально засвідчену заяву про прийняття спадщини за законом чи за заповітом саме протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця. Не після спливу шести місяців, а саме в період шести місяців від дня смерті.
Якщо ви не прийняли спадщину, не подали цієї заяви, то ви пропустили строк на прийняття спадщини і тоді вам дорога лише до суду, де можна з поважних причин поновити строк на прийняття спадщини.
Але тут необхідно зазначити, що є дві категорії осіб, яким не потрібно подавати заяву про прийняття спадщини:
— спадкоємцю, який постійно проживав разом із померлою особою на час відкриття спадщини, і який буде вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.
— малолітнім, неповнолітнім, недієздатним особам, а також особам, цивільна дієздатність яких обмежена.
Наприклад: громадянин є спадкоємцем і був зареєстрований з померлим на дату смерті в квартирі померлого, пропустив термін шість місяців (не звернувся до нотаріуса), але він вважається таким, що прийняв спадщину. До всього іншого, він не може після закінчення шестимісячного терміну відмовитися від прийнятої спадщини. Для того, щоб відмовитися від спадщини, йому треба було б писати заяву про відмову у встановлений 6-місячний термін, а якщо строк пропущено – йти до суду і там вже доводити, що він не користувався майном померлого, не приймав це саме майно в спадщину.
ВАЖЛИВО. Відповідно до Цивільного кодексу України спадщина, як за законом, так і за заповітом, приймається вся повністю, без застережень. Тобто: не можна прийняти будинок у спадщину та при цьому не прийняти квартиру або відмовитися від грошового боргу. Тобто діє правило: або все, або нічого.
Що робити у нотаріуса?
Щоб ваш похід був не марним, запам’ятайте, що ви повинні взяти з собою до нотаріуса для відкриття спадкової справи:
• паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця; • свідоцтво про смерть спадкодавця;
• у разі наявності заповіт, в тому випадку якщо ви вступаєте у спадщину за заповітом; • документ, що підтверджує родинні відносини з спадкодавцем: свідоцтво про народження або свідоцтво про укладення шлюбу і т.д (в тому випадку якщо ви вступаєте у спадок за Законом);
• довідку з компетентних органів про те, хто проживав з померлим на дату смерті;
• правовстановлюючі документи на майно (будинок, квартиру, дачу, гараж, тощо), що належало спадкодавцеві.
Ось основні документи для того, щоб відкрити спадкову справу. При цьому вам необхідно буде написати заяву про прийняття спадщини за законом чи за заповітом. Або написати іншу заяву, а саме, заяву про те, що ви відмовляєтеся від спадщини або без зазначення на користь кого, або із зазначенням конкретної особи з кола спадкоємців.
Після того, як у вас прийняли заяву та документи і спадкову справу відкрили, надали вам витяг про реєстрацію спадкової справи, можна оформляти спадщину. Але можна абсолютно спокійно не займатися подальшим оформленням спадкових прав і при цьому не втратити своє право на майно. Ви, відкривши спадкову справу, і так вже прийняли спадщину, заявивши про себе як новий власник майна. Можливість розпорядження майном, звичайно ж, настане після повного оформлення документів (ні продати, не подарувати не зможете до тих пір поки не оформите все до кінця). Але користуватися квартирою, будинком чи автомобілем можете спокійно все своє життя.
Хто позбавляється права на спадок ?
Не мають права на спадкування:
— особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя;
— особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині;
— при спадкуванні за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини;
— при спадкуванні за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом;
— при спадкуванні за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.
Також потрібно зазначити, що за рішенням суду особа може бути усунута від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Чи успадковується заробітна плата, пенсія, стипендія ?
Успадковуються ті суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя.
Чи успадковується право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, а також борги
Потрібно зазначити, що до вас як спадкоємця переходить право на відшкодування збитків, завданих померлій особі у договірних зобов’язаннях. До вас переходить право на стягнення неустойки (штрафу, пені) у зв’язку з невиконанням боржником померлої особи своїх договірних обов’язків, яка була присуджена судом спадкодавцеві за його життя.
Також до вас переходить право на відшкодування моральної шкоди, яке було присуджено судом померлій особі за його життя.
Водночас до вас переходить і обов’язок відшкодувати майнову шкоду (збитки), яка була завдана померлою особою; і обов’язок відшкодування моральної шкоди, завданої померлою особою; і обов’язок сплатити неустойку (штраф, пеню), яка була присуджена судом кредиторові із померлої особи.
Але тут потрібно враховувати, що шкода, яка була завдана померлою особою, відшкодовується вами лише у межах вартості рухомого чи нерухомого майна, яке було одержане вами у спадщину.
Яким чином розподіляється майно між спадкоємцями ? Що таке обов’язкова частка у спадщині.
Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними.
Водночас малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов’язкова частка). Також потрібно зазначити, що розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
Ще одним важливим аспектом є те, що якщо ви протягом не менш як одного року до часу відкриття спадщини проживали разом із померлою особою однією сім’єю, то ви маєте переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ вам у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка вам належить.
У випадку, якщо ви були разом із померлою особою співвласниками майна, то ви маєте переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ вам у натурі цього майна.
Відмова від спадщини
Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом 6 місяців. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Тут варто сказати, що відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом.
Водночас важливим є те, батьки (усиновлювачі), опікун можуть відмовитися від прийняття спадщини, належної малолітній, недієздатній особі, лише з дозволу органу опіки та піклування.
У випадку відмови від прийняття спадщини ця частка у спадщині, яку особа мала право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну. Або якщо спадкування здійснюється за законом, то ця частка розподіляється порівну між членами тієї черги, яка має право на спадкування Варто знати, що можливою є відмова від прийняття спадщини на користь іншої особи.
Що означає спадкування за правом представлення ?
Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця не включаються до складу жодної з черг спадкоємців за законом. Але з цього не виходить, що вони не визнаються спадкоємцями за законом ні за яких обставин. Онуки (правнуки), прабаба, прадід, племінники спадкодавця, двоюрідні брати та сестри спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на момент відкриття спадщини немає в живих того родича, який був би спадкоємцем. Таке спадкування називається спадкуванням по праву представлення.
Варто також зазначити, що з 1 січня 2016 року прийняття спадщини суттєво спроститься для сільських мешканців Закарпатської області. Відповідно до прийнятого у жовтні 2014 року закону, спрощується процедура оформлення спадщини і реєстрації прав громадян на успадковане ними нерухоме майно, насамперед у селі. Мешканці сільських населених пунктів зможуть оформити необхідні документи у своїх сільрадах за місцем проживання. Це не лише зробить відповідні послуги більш доступними для спадкоємців, а й зекономить час та гроші на їх оформлення.
За новим законом, скасовується обов’язкове проведення оцінки майна і встановлюється нульова ставка оподаткування у випадках спадкування майна спадкоємцями першої та другої черги. Тобто, під час оформлення спадку від чоловіка-дружини, батьків-дітей, а також баби-діда, брата-сестри не треба буде платити ніякого податку.
Лідія Вербицька для Uzhgorod.net.ua
До цієї новини немає коментарів